הדו"חות הכספיים הממשלתיים

רבע מיליון דירות ב-18 מיליארד שקל - כמה זה יעלה בסוף ומתי זה יהיה מוכן?

אף שרבע מהסכמי הגג נחתמו כבר לפני 3 שנים, רק בקרית גת דיווח אגף החשב הכללי על מועד סיום לתוכנית ואמד את התקציב הדרוש לקיום ההסכם ■ אובדן ההכנסות של המדינה בגין תוכנית מחיר למשתכן הגיע עד לסוף מחצית השנה הנוכחית ל-1.272 מיליארד שקל

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
ההרחבה להסכם הגג באשדוד
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

17.8 מיליארד שקל הוקצו על ידי הממשלה עד כה לצורך מימוש הסכמי הגג שעליהם חתמה עם 20 רשויות מקומיות, בהמשך להחלטת הממשלה הקודמת מאוקטובר 2013, להקמת כ-245 אלף יחידות דיור. ואולם, אף שרבע מההסכמים נחתמו כבר לפני 3 שנים, רק באחד מהם – זה שנחתם בקרית גת – יש למדינה אומדני תקציב ומועדי סיום לפרויקט. כך עולה מהדו"חות הכספיים הממשלתיים, שפירסם אגף החשב הכללי במשרד האוצר.

לצד זאת, גם בפרויקט בקרית גת - שבמסגרתו הקצתה המדינה כ-1.4 מיליארד שקל להקמת 6,442 דירות, ושהשלמתו צפויה ב-2019 - נחשפו קשיים וחיכוכים בין הממשלה לעירייה בגין אי עמידה בהסכמים, והעירייה אף הגישה באחרונה עתירה לבג"ץ.

עם עיריית ראש העין נחתמו ב-2014 הסכמים להקמת כ-14 אלף יחידות דיור, של-11 אלף מהן אושרו תקציבים של כ-2.5 מיליארד שקל לפיתוח. בנוסף ניתנו התחייבויות להענקת עוד 852 מיליון שקל. ואולם באגף החשב הכללי לא ידעו להעריך את מועד סיום הפרויקט.

כך גם במודיעין, שהסכם הגג שלה כלל כ-12 אלף יחידות דיור ושעד לסוף השנה אושרו במסגרתו תקציבים והתחייבויות של כ-2.1 מיליארד שקל לפיתוח 8,000 דירות ו-340 אלך מ"ר שטחי תעסוקה; בקרית ביאליק, שבה נחתם הסכם גג לכ-7,300 יחידות דיור, שעד כה אושרו במסגרתו אומדני תקציבים והתחייבויות ממשלתיות של 1.9 מיליארד שקל לפיתוח 4,600 יחידות דיור ו-14.5 אלף מ"ר שטחי תעסוקה; ובראשון לציון, שבה נחתם הסכם ב-2014 לכ-18 אלף יחידות דיור, ובמסגרתו אושרו תקציבי פיתוח והתחייבויות בסך כולל של 1.4 מיליארד שקל להקמת 4,600 דירות - לא ניתן להעריך את מועד סיום הפרויקט ואת היקפו התקציבי הכולל.

הפסדים של מיליארדים

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד מלמד הדו"ח כי אובדן ההכנסות של המדינה בגין תוכנית מחיר למשתכן הגיע עד לסוף מחצית השנה הנוכחית ל-1.272 מיליארד שקל. בנוסף, העניקה הממשלה סבסוד כספי ליזמים ולרוכשים באזורי הפריפריה בגובה של 687 מיליון שקל, נכון ליוני השנה. כמו כן, העמידה להם המדינה ערבויות בנקאיות של מיליארד שקל. המדינה גם הפסידה הכנסות בגובה של 192 מיליון שקל, נכון לסוף השנה שעברה, על קרקעות שהוקצו במכרזים לצורך פרויקטים להשכרה.

תוכנית מחיר למשתכן החלה באוקטובר 2015, ועד לסוף יוני השנה שווקו באמצעותה בהצלחה קרקעות ל-37.3 אלף יחידות דיור, מתוך שיווק של קרקעות לכ-78.5 אלף. כלומר, מדובר בהצלחה של פחות מ-50% בשיווקי הקרקע, שיעור שאינו שונה משמעותית משיווקים רגילים של קרקעות מדינה על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) במסגרת מכרזים רגילים בשנים שעברו; מבחינת היקף הכנסות, המדינה קיבלה ואמורה לקבל בזמן הקרוב סך של כ-3 מיליארד שקל בגין הקרקעות שהצליחה לשווק, ואולם אובדן ההכנסה בגינן מגיע ל-1.272 מיליארד שקל, כאמור.

כמו כן, במקומות שבהם מחיר הקרקע ליחידת דיור נמוך מ-100 אלף שקל, תופעה שקיימת בפריפריה, נוהגת המדינה לתת תוספות סבסוד של 80-100 אלף שקל, שמחולקים בין היזמים שמקבלים 40 אלף שקל סבסוד פיתוח, והרוכשים שמקבלים 40-60 אלף שקל.

בסך הכל הגיעו תוספות הסבסוד הללו ל- 687 מיליון שקל עד לסוף יוני השנה, כך שבסך הכל המדינה השקיעה קצת פחות מ-2 מיליארד שקל בסבסוד המבצע.

גם תוכנית הממשלה "השכר ומהר", שמערכת על ידי חברת דירה להשכיר, ובמסגרתה משווקות קרקעות ליזמים, כדי להקים עליהן פרוייקטים לדירות בהשכרה, כרוכה בסבסוד קרקעות. מתחילת התכנית, שיוזמה היה שר האוצר לשעבר יאיר לפיד ועד לסוף יוני השנה נערכו 7 מכרזים להקמת 1,674 דירות, שבמסגרת 6 מהם, שהתקיימו עד לסוף השנה שעברה, איבדה המדינה 192 מיליון שקל. המכרז השביעי שנערך השנה במתחם המשתלה בתל אביב, ושבו זכתה חברת אשטרום, טרם התקבלו נתונים על הפסדי ההכנסות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker