ההגרלה הגדולה של מחיר למשתכן חשפה את הניפוח של הביקוש לדירות בפריפריה

בהגרלות הקודמות נרשמו אלפים ליישובים שבהם לא באמת רצו לרכוש דירות ■ אבל הגרלת הענק שנערכה לפני חודש - ובה הרישום הוגבל לראשונה לשלושה יישובים בלבד - חייבה את הזכאים לבחור באזורים שהם אכן רוצים, ובכך חשפה תמונה אמיתית יותר של הביקוש

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עתלית. 90% מהנרשמים להגרלה הקודמת ויתרו הפעםצילום: איציק בן מלכי
אריק מירובסקי

קרית מוצקין היא העיר הפופולרית ביותר ברכישת דירות חדשות בשנה האחרונה (מהמחצית השנייה של 2016 עד הראשונה של 2017). לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו השבוע, 1,220 דירות חדשות נרכשו בעיר בתקופה הזאת — יותר מירושלים, יותר מתל אביב ואף יותר מחיפה השכנה. מה זה בדיוק אומר על הביקוש לדירות? לפי נתוני הכלכלן הראשי במשרד האוצר, קרית מוצקין היא חלק מתופעה נרחבת, שבה שיעור העסקות בפריפריה מסך העסקות בישראל הוא כיום הגבוה ביותר מאז תחילת העשור שעבר.

הפיזור הגיאוגרפי של העסקות ושל הבנייה — שני נתונים הכרוכים זה בזה — השתנו דרמטית לפני תשע שנים, כשהתחילו הקפיצות הגדולות במחירי הדירות. בתוך שלוש שנים בלבד, זינק חלקה של הפריפריה במכירת הדירות מכלל העסקות בארץ מרבע לשליש. בשנתיים האחרונות חלקה של הפריפריה הוסיף לעלות, והוא בסביבות ה–36%. הנתון משקף הסטת ביקוש של אלפי דירות מהמרכז לפריפריה. העיר חריש היא דוגמה מצוינת להסטת הביקוש. רק בשנים האחרונות התחילה שם תנופת בנייה, שבעקבותיה קפץ הביקוש בעיר בשל מחירי הדירות הנמוכים. מבצעי מחיר למשתכן הם דוגמה נוספת להסטת הביקוש.

לא רק בפריפריה: גם בראשון לציון נמצאו פערים גדולים בין ההגרלות

האתר מדלן השווה את מספר הנרשמים להגרלות קודמות של מחיר למשתכן, למספרם בהגרלה הגדולה שנערכה לפני חודש, לפי יישובים. רוה איתן, סמנכ"ל המחקר במדלן, מסביר כי "בשונה מההרשמה להגרלה הגדולה, בהגרלות קודמות אפשר היה להירשם למספר יישובים בלתי־מוגבל, וחלק מהזכאים נרשמו ללא מחשבה עמוקה לגבי הכדאיות והסיכוי שיממשו את הזכייה. בהגרלה הגדולה, לעומת זאת, הבחירה הוגבלה לשלושה יישובים בלבד — ולכן אנשים נאלצו לתעדף את הערים, ולבחור רק את אלה שבהן הם רוצים מאוד לזכות. לפיכך, הפער בין מספר הנרשמים בין שני סוגי ההגרלות יכול ללמד על איתנות הביקוש".

מהנתונים עולה למשל כי בהגרלה הקטנה נרשמו בעתלית כ–11 אלף זכאים, ואילו בהגרלה הגדולה כ–90% מאותם נרשמים ויתרו על היישוב — ונותרו כ–1,500 נרשמים בלבד. הפער מרמז על כך שבהגרלות הראשונות הביקוש היה מנופח. דומה נוספות היא ראשון לציון שבה נרשמו להגרלות הקודמות כ–32 אלף זכאים, ואילו להגרלה הגדולה נרשמו כ–13 אלף.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לעומת זאת, בבית שמש אפשר לראות כי הביקוש חזק. גם כשהגבילו את הרישום לשלושה יישובים בלבד, כ–90% נרשמו שוב לבית שמש — היישוב היחיד שבו מחיר למשתכן נועד לציבור החרדי. במדלן מכנים את היחס בין שתי רשימות הנרשמים איתנות הביקוש. ככל שהיחס קטן, נראה שהביקוש שנרשם בהגרלות הקודמות היה אמיתי יותר. ואולם כשהיחס גבוה מאוד, נראה שחלק גדול מהביקוש להגרלות הראשונות היה מנופח.

הקבלנים והממשלה כבר הבינו כי הביקוש בפריפריה נמוך

אפשר לקשר בין איתנות הביקוש לבין אי־ההיענות של קבלנים באחרונה למכרזי קרקעות בפריפריה. נראה כי גם הם הבינו שהביקוש האמיתי מצד זכאים בפריפריה נמוך בהרבה מההיצע. גם בממשלה נוכחו שההגרלה הגדולה חשפה את הביקוש האמיתי לפריפריה, והוא נמוך בהרבה מבעבר. לפיכך, אושרה השבוע החלטה שתאפשר להגדיל את שיעור רוכשי הדירות במחירי השוק החופשי בפרויקטים של מחיר למשתכן בפריפריה ל–50% מכל הדירות — ובכך להגדיל את הביקוש לדירות ואת הכדאיות הכלכלית לקבלנים.

ואולם עולה השאלה אם הצעד יספיק לעיר כמו קרית מוצקין, שבשנים שלפני מכירות השיא נמכרו בה פחות מ–300 דירות בשנה בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker