למרות מאמציו של כחלון - מחירי הדיור עלו ב-4.5% מאז יולי 2016

מבצעי מחיר למשתכן ובניית שכונות חדשות בפריפריה מושכים את הרוכשים לדירות חדשות וזולות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
בנייה בעפולה - בניין דירות מאחורי בתים פרטיים
בנייה בעפולהצילום: עופר ארצי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

מחירי הדירות לא יורדים, והציבור מעדיף לרכוש בתקופה זו דירות זולות יותר - זו תמצית הדרמה בשוק הדירות, וההשפעה הממשית המשמעותית ביותר של שר האוצר משה כחלון על שוק הדירות. וכך, מחירי הדירות ממשיכים לזחול כלפי מעלה, אבל מבצעי מחיר למשתכן ובניית שכונות חדשות בפריפריה, מושכים את הרוכשים לרכוש דירות חדשות וזולות.

מדד מחירי הדירות עלה ביולי ב-0.1%, ומחירי הדירות שבין אמצע יוני 2016 לאמצע יוני 2017 עלו ב-4.5%. מדובר אמנם בעלייה נמוכה יותר ממה שידענו בשנים האחרונות, ואולם עדיין מדובר בעלייה נאה. עם זאת, במחצית הראשונה של 2017 המחירים עלו בשיעור של 1%, וזאת למרות הצעדים שנקט כחלון נגד המשקיעים ומבצעי מחיר למשתכן. ייתכן שמדובר בהישג, ואולם דיבורים על ירידות מחירים, שכמותם נשמעים בזמן האחרון לא מעט, עדיין נזקקים להוכחות – ואלו לא מגיעות עדיין.

שני הדו"חות שפירסמו ביום ראשון הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) והכלכלן הראשי באוצר, יכולים להשלים את התמונה על שוק הדיור הנוכחי.

הממצא הבולט ביותר בדוח הלמ"ס היה שינוי מפת הבנייה בישראל. אם עד לפני כמה שנים הבנייה התמקדה במספר מוגדר של ערים שנחשבו למרכזי הביקושים, כיום היא מפוזרת בצורה שונה לגמרי, וכוללת לא מעט ערי פריפריה.

מדד מחירי הדירות
מדד מחירי הדירותצילום: למ"ס

וכך, העלה הפרסום הזה, כי העיר שבה נרכשו הכי הרבה דירות חדשות בשנה שבין תחילת יולי 2016 לסוף יוני 2017, קרית מוצקין, שכמות הבנייה בה בתקופה האחרונה גדולה מאוד, עקב מבצעי מחיר למשתכן ופרויקטים רבים שמוקמים בחלקה הצפוני של העיר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

קרית מוצקין, שבה נרכשו באותה שנה 1,220 דירות חדשות, הקדימה את ירושלים, שבה נרכשו 1,206 דירות בשנה הנסקרת, את נתניה, שהגיעה למקום השלישי עם 1,077 דירות ותל אביב, שבה נרכשו 1,059 דירות באותה שנה.

הוברר כי רכישת הדירות בערים המרכזיות רשמה ירידה של עשרות אחוזים, ואילו בערי פריפריה כמו אשקלון, באר שבע, נתיבות, נהריה, קרית גת ועפולה, כמות הדירות זינקה לעתים במאות אחוזים. וכל זה במציאות שבה הביקושים לדירות נמצאים בירידה, שחלקה נגרם עקב משקיעים שהקפיאו את הרכישות שלהם, עקב קידום מס ריבוי דירות ("מס הדירה השלישית"), וזוגות צעירים שהחליטו למקד את הביקושים שלהם במבצעי "מחיר למשתכן".

התוצאה של הסטת ביקושים לאזורי הפריפריה, היתה כאמור ירידה במחירים הממוצעים של העסקות שבוצעו ברבעון השני, הן לעומת הרבעון הראשון של השנה, והן ברמה השנתית, שבה נרשמה ירידה של 1.5% במחירי העסקות הממוצעים, ואולם הירידה לא היתה שוויונית: מחירי הדירות הממוצעים שנרכשו בירושלים, רשמו עלייה של 0.6% ברבעון השני של השנה, לעומת הרבעון הראשון, ובתל אביב הם עלו ב-0.5%; בחיפה, לעומת זאת, הם ירדו ב-5%, שיעור הירידה הגדול ביותר שנרשם ברבעון זה.

בגוש דן, לעומת זאת, המחירים דווקא רשמו עלייה של 4.4%, בעוד שבצפון הם ירדו ב-1.6% ובדרום ב-2.2%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker