הסכם הגג באשדוד ייחתם מחר - אף שאישורו נתון בסכנה - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הסכם הגג באשדוד ייחתם מחר - אף שאישורו נתון בסכנה

ההסכם יחייב את העירייה לאשר תוכניות לבנייה של עשרות אלפי דירות ■ בעקבות התערבות בית משפט שונו ברגע האחרון סעיפים שנתנו העדפה לחרדים - שותפיו של ראש העירייה בקואליציה

14תגובות
אשדוד
אילן אסייג

הסכם הגג עם אשדוד ייחתם מחר (א') בטקס חגיגי שייערך בעיר בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון, ושר השיכון, יואב גלנט. ההסכם מחייב את העירייה לתוכניות בנייה גדולות ומאפשר לה לקבל תקצוב עודף מהמדינה תמורת 46 אלף יחידות דיור שייבנו בתחומה. ההסכם ייחתם באופן רשמי, למרות שמתנהל כנגדו הליך משפטי אשר עשוי לבטלו, לאחר שעורר תרעומת וחשש בקרב תושבים ואי נחת מצד נבחרי ציבור שנדרשו לאשרו בהליך מזורז.

המתנגדים להסכם הגג הם מאות מתושבי אשדוד ובהם שלושה חברי מועצת העיר: הלן גלבר ואלון וחסן וכן צבי צילקר ששימש בעבר ראש העיר. הם טוענים לאי סדרים בהליך אישורו במוסדות המקומיים ועתרו לביטולו בטענה שלמרות מורכבותו, לא ניתן בידם זמן מספיק לעיין וללמוד את תוכנו. משום כך הם פנו בשבוע שעבר בבקשה להוצאת צו מניעה זמני לביטול טקס החתימה שתוכנן להיום.

ביום חמישי בשבוע שעבר, לאחר דיון סוער שהתארך עד שעות הערב המאוחרות בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, הוחלט כי לא יצא צו מניעה כנגד טקס החתימה, אך הוכתבו שינויי נוסח בסעיפי ההסכם הנוגעים להקצאות למגזר החרדי בבניית הדירות. כתוצאה משינוי הסעיפים הסכימו העותרים כי טקס החתימה שנקבע וכרוך בהכנות מורכבות בשל השתתפות ראש הממשלה, יתקיים כמתוכנן.

למרות ההסכמות, כתבה השופטת יעל רז לוי אשר דנה בעתירות, כי החתימה הרשמית מחר (א) לא תהווה עילה למימוש ההסכם בעתיד, ובמילים אחרות - אפשר יהיה לבטל את הסכם הגג עם אשדוד, למרות שנחתם. אישור ההסכם במועצת העיר אשדוד נעשה בישיבה שלא מן המניין שאליה נקראו חברי המועצה בדחיפות לפני שבוע וחצי, בזמן פגרה. 

ראש עיריית אשדוד, ד”ר יחיאל לסרי
דודו בכר
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חברי האופוזיציה במועצה טענו כי קיבלו את טיוטת ההסכם זמן קצר מדי מכדי שיוכלו לעיין בו ולהבין את השלכותיו. נציגי העירייה והיועץ המשפטי שלה טוענים כי ראש העיר כלל אינו זקוק לאישור מועצת העיר בכדי לחתום על ההסכם, זאת למרות שבנוסח הסכם הגג מופיע סעיף הקובע כי אישורו תלוי בהסכמת המועצה.

בירור תוכנו של ההסכם ואופן העברתו הבעייתית במוסדות העירוניים, עומדים כאמור בעיצומו של הליך משפטי בעקבות עתירה שהגישו מאות תושבי העיר בדרישה לבטלו. חברי המועצה נעים שומר, אלי לחמני, שמעון כצנלסון ושרלי אסולין מתנגדים להסכם הגג והצטרפו לעתירה נגדו.

הסכם חסר תקדים בהיקפו

הסכם הגג של אשדוד, אשר פרטיו פורסמו לראשונה ב-TheMarker לפני כשבועיים, הוא חסר תקדים בהיקפו. תכלית הסכמי הגג אחידה בכל הערים: לדחוף אותן לקלוט תושבים חדשים באמצעות בניית מגורים מואצת. באשדוד עומד להיחתם הסכם הגג הגדול ביותר עד כה מבחינת היקף התחייבות רשות מקומית כלשהי לקצב ולכמויות של אישורי בנייה, שמהם נגזר היקף ההעברות הכספים מהמדינה.

כשהציג ראש העיר יחיאל לסרי את ההסכם לחברי מועצת העיר לפני שבועיים הוא אמר כי העירייה תיתן תוך חמש שנים היתרי בנייה ל-15 אלף יחידות דיור לפחות. זהו קצב גבוה בהרבה מהקבוע במתווה היסוד של הסכמי הגג עד כה, הדורש רק 2,000 דירות בשנה (וגם אותו עיריות רבות אינן מדביקות). התחייבות אשדוד ל-3,000 דירות בכל שנה בשבע השנים הקרובות אומרת שיהיה עליה לקלוט בכל שנה, מדי שנה בשנה, כמות דירות בסדר גודל דומה לכל המגדלים הבנויים בצפיפות בשכונת אם המושבות בפתח תקוה, כך במשך שבע השנים הבאות. לסרי אמר כי לפחות 30% מהדירות יהיו במסגרת הגרלות מחיר למשתכן ובמחירים שינועו סביב 800 אלף שקלים.

באותה ישיבה הובהר כי 25% מהדירות ייבנו בסגנון שמתאים לחרדים והתחייבות בלשון זו הופיעה כסעיף בטיוטת ההסכם. בעקבות פניית המתנגדים נקבע בבית המשפט כי הסעיף ימחק, ובמקומו תירשם התחייבות לבנות לחרדים, מבלי לציין את שיעור הבנייה המדויק שיותאם לצורכיהם. 

ערים שחתמו על הסכמים נקלעו לקשיים

המדינה חותמת על הסכמי גג משנת 2013, ועד כה חתמו כעשרים ערים ברחבי הארץ. בין הראשונות לחתום, ראש העין וקרית גת, כורעות כיום תחת עומס הוצאות, שמקורן בהסכם לבנייה המואצת ולקליטת תושבים רבים לתחומן.

בין קרית גת למדינה פרץ החודש סכסוך פיננסי על רק אי הסכמות לגבי גובה ההוצאות הנופלות על העיר בשל הבנייה שנכפתה בהסכמי הגג. העירייה הגישה נגד המדינה בג"ץ בטענה שאינה מעבירה אליה את התקציבים המגיעים לה בהסכם, וכי כשחתמה עליו לא הבינו הצדדים את משמעותו הפיננסית לרשות.  בתקציב ראש העין מסתמנת בעיה דומה: עומס על תקציב הרשות שיעביר אותה לגירעון תקציבי בתוך שנתיים, כך לדברי מקור האמון על תקציב העירייה. הסכם הגג של באר שבע שנחתם לפני קצת פחות משנתיים עוד לא סיבך את העירייה פיננסית, אך מומחים בתכנון ערים מסכימים שהוא פוגע במטרות הכלכליות שהעיר רוצה להשיג בתוכנית המתאר שלה. אם ימומש מלוא הפוטנציאל של ההסכם עם אשדוד, יתווספו לעיר, המונה כיום 220 אלף תושבים, עוד 160 אלף תושבים בתוך פחות מעשור, שינוי שעלול להביא אותה למצב דומה.

לפי טיוטת ההסכם, אשדוד מתחייבת למהלך בנייה עצום בתקופה הקרובה: מתן היתרים ל-5,000 דירות בתוך 18 חודשים. נזכיר כי תקופה זו מקבילה לשנת הבחירות בשלטון המקומי המיועדות לנובמבר 2018 (15 חודשים מהיום). הצורך להאיץ תוכניות כדי לעמוד בהסכם ולקבל תקציבים, עלול לדחוף בנייה בהיקפים גדולים ממניעים שאינם תכנוניים ואולי אף מנוגדים לתכנון הכדאי לעיר. ההשלכות שיהיו לתוכניות כאלה על אשדוד ועל עתידה מרחיקות לכת, גם מבחינת פיתוח העיר וגם בהיבט החוסן הפיננסי של העירייה.

שני סוגים של תוכניות בנייה

הבנייה המתוכננת באשדוד נחלקת לשני סוגים: הראשון על קרקע בבעלות המדינה במגרשים פתוחים בשולי העיר בשתי תוכניות של 7,000 ו-13 אלף דירות. כנגדן תוכניות אלה מתגבשת התנגדות של תנועות סביבתיות המתכננות מפגן מחאה באשדוד היום. הסוג השני של התוכניות בהסכם הגג הן קבוצות של מאות דירות במגרשים פזורים בעיר, בבעלות פרטית או מעורבת (פרטית ומדינה).

הסוג השני של התוכניות מעבה את הבינוי הקיים, מעודד התחדשות עירונית וחיבור בין שכונות מנותקות זו מזו. כיום אשדוד מפושטת ולכן תושביה תלויים ברכב פרטי. הבינוי המפוזר מייקר את עלויות המחייה של התושבים ומקשה על הנגישות לשירותים שגרתיים, בגלל המרחקים הגדולים בין יעדים והקושי לתמוך בתחבורה ציבורית בשל דלילות מגורים. הסוג השני של הבינוי יכול לשפר את המציאות הזו.

בהליך המשפטי המתנהל מייצגים את העירייה עורכי הדין מישאל שרעבי ואחיקם שוסטר, ואת המתנגדים להסכם מייצגים יחיאל כשר, אסף פריאל, שהם קרן, אילה פשדצקי ויעקב גורובוי ממשרד עורכי הדין תדמור לוי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#