ביהמ"ש הורה לעיריית אשדוד לתקן סעיפים בהסכם הגג בטרם יובא לחתימה ביום ראשון

בדיון שהחל היום בצהריים בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, דנה השופטת בבקשה להוצאת צו ביניים לעצירת הליך החתימה על הסכם הגג הנרקם בין עיריית אשדוד למוסדות המדינה

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשדוד
מירב מורן
מירב מורן

בתום דיון שנמשך שש שעות, החליטה הלילה שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, יעל רז-לוי, להיעתר לפנייה מטעם מאות מתושבי אשדוד ולדרוש שינויים בנוסח הסכם הגג של אשדוד בטרם ייחתם.

בדיון שהחל היום בצהריים בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, דנה השופטת בבקשה להוצאת צו ביניים לעצירת הליך החתימה על הסכם הגג הנרקם בין עיריית אשדוד למוסדות המדינה, ומייעד לעיר הקצאות של מאות מיליוני שקלים בתמורה להתחייבותה לבנות עשרות אלפי יחידות דיור בתחומה. מבקשי הצו פנו לבית המשפט על מנת לעצור את החתימה על ההסכם, המתוכנן להתקיים ביום ראשון הקרוב בהשתתפות שר האוצר, שר השיכון וראש הממשלה.

בתום הדיון, החליט בית המשפט שלא להוציא צו הביניים, וקבע כי טקס החתימה יתקיים כמתוכנן. עם זאת נקבע כי נוסח ההסכם ישתנה, ויותקן בו סעיף הנוגע לשיעור הדירות אשר יוקצו למגזר החרדי מתוך כל יחידות הדיור שייבנו במימון הכספים שיגיעו מהממשלה בהסכם הגג. בנוסח המקורי הבטיח הסעיף 25% מכל הדירות לחרדים, ואילו הנוסח החדש יתוקן כך שלא יצוין בו שיעור ההקצאה המדויק למגזר זה.

במסגרת הסכמות שהתקבלו בין התושבים שיוצגו על ידי עורך הדין יחיאל כשר ממשרד תדמור לוי, לבין עוד מישאל שרעבי ואחיקם שוסטר שייצגו את העירייה והמדינה, נקבע כי בסוף חודש ספטמבר תכונס במועצת העיר ישיבה שתדון שוב בפרטיו של הסכם הגג ומשמעות ההתחייבויות שנגזרות ממנו מצד העירייה כלפי המדינה. הוסכם כי לפני אותה ישיבה יוגשו לחברי האופוזיציה כל המסמכים הנחוצים להם הנוגעים להסכם הגג, על מנת שיוכלו לבחון אותו לקראת הדיון.

בד בבד עם הגשת הבקשה לצו ביניים כנגד הליך החתימה על ההסכם, הוגשה מטעם תושבי אשדוד וחברי המועצה עתירה לביטול החלטת מועצת העיר המאשרת את הסכם הגג.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על אף ההסכמות שהצדדים הגיעו אליהן הערב, ועל אף טקס החתימה הרשמי אשר יתקיים כמתוכנן, העתירה נותרה תלויה ועומדת, ובית המשפט הסכים כי הדיון בה יתנהל מבלי שיושפע מחתימת ההסכם. המשמעות היא שבית המשפט יוכל לבטל בעתיד את החלטת מועצת העיר המאשרת את תוקפו.

הסכם הגג של אשדוד מחייב את העירייה לתת היתר לעשרות אלפי יחידות דיור חדשות בתחום העיר. וחברי המועצה תיארו את משמעויותיו כ"לא פחות מרעידת אדמה". לפי ההסכם יתווספו לאשדוד, המונה כיום 220 אלף תושבים, עוד 160 אלף תושבים בתוך פחות מעשור. זו התוספת המהירה והגדולה ביותר של דירות ותושבים שעירייה התחייבה אליה עד כה, מבין כל הסכמי הגג שנחתמו בישראל בארבע השנים האחרונות.

בישיבת הנהלת העיר שבה הוצג ההסכם, הסביר ראש העירייה, יחיאל לסרי, כי בשלב הראשון תהיה בנייה של 15 אלף יחידות דיור בתוך 4–5 שנים לכל היותר. לסרי אמר באותה ישיבה כי הבנייה המתוכננת תייצר מלאי דירות חדשות שמחירן ינוע סביב 800 אלף שקל. הוא התחייב כי לפחות 30% מהדירות שייבנו ישוריינו לתושבי העיר במסגרת הגרלות מחיר למשתכן — וכן כי 25% מכלל הדירות יתוכננו בהתאמה לציבור החרדי. התחייבות זו, אשר נודעה לחבריה המועצה רק כמה ימים מאוחר יותר, קוממה את האופוזיציה, אשר פנתה לבית המשפט על מנת לעצור את את מהלך החתימה על החוזה, כאמור.

הסכם הגג עם אשדוד מקצה לעיר מאות אלפי שקלים, שיועברו אליה כנגד בנייה של דירות חדשות בתוכניות שחלקן כבר אושר. הבוקר פורסם כי ברשות מקרקעי ישראל הביעו ספק אם אשדוד צריכה לקבל את הסכומים הגבוהים שהסכם הגג מקצה לה.

עיריית אשדוד מסרה כי ההסדר בבית המשפט הוא ניצחון לעירייה שכן ההסכם איתה ייחתם בטקס כמתוכנן, “הסכם הגג הוא הפתרון הטוב ביותר לאשדוד, אני מברך על החלטת בית המשפט אשר מאפשרת לנו להמשיך ולקדם פתרונות לזוגות צעירים ושדרוג הרובעים הוותיקים בעיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker