העליון דחה את עתירת השלטון המקומי נגד התיקון האחרון לתמ"א 38

באחת מהחלטותיו הראשונות קבע שופט העליון החדש, דוד מינץ, כי עיקר הטענות שהעלו העותרים מופנות כלפי התמ"א בכללותה, ולאו דווקא נגד התיקון האחרון: "התמ"א נחקקה לראשונה ב-2005. החזרת הגלגל לאחור הינה בבחינת משימה בלתי אפשרית"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמ"א 38 ברמת גן
תמ"א 38 ברמת גןצילום: עופר וקנין

בית המשפט העליון דחה בהחלטה שפירסם אתמול (ג') את עתירת מרכז השלטון המקומי, פורום הערים העצמאיות (פורום ה-15) ואיגוד אדריכלי הנוף נגד ממשלת ישראל והמועצה הארצית לתכנון ובנייה, בדרישה לבטל את התיקון האחרון לתמ"א 38 – תיקון 3 א'. ההחלטה לדחות את כל טענות העותרים התקבלה פה אחד על ידי ההרכב שכלל את שופט העליון הטרי דוד מינץ, באחד מפסקי הדין הראשונים מפיו, ואת יצחק עמית ונעם סולברג.

על פי התיקון, שאושר בנובמבר 2016, תוספת הקומות בפרויקטים של הריסה ובנייה מחדש מחושבת על בסיס שטח המבנה הקיים בפועל, ולא זה העתידי, באופן שמעניק זכויות בנייה גדולות יותר ליזמים.

בהחלטתו ציין מינץ כי עיקר הטענות שהעלות העותרים הן טענות המופנות כלפי התמ"א בכללותה ולאו דווקא נגד התיקון האחרון, וזאת כאשר התמ"א נחקקה לראשונה לפני 12 שנה, ב-2005. "'החזרת הגלגל לאחור' היום הינה בבחינת משימה בלתי אפשרית, ומדובר הלכה למעשה ב'מעשה עשוי'". קבע.

עוד דחה מינץ את טענת העותרות כי ההחלטה על התיקון "בטלה בשל חריגה קיצונית ממתחם הסבירות", בשל חלוקת הזכויות הבלתי שוויונית הנעשית מכוחה, המעשירה בעיקר את בעלי הדירות באזור המרכז – אשר רק בו ישנה היתכנות לתמ"א, וכך "מעשירה את העשירים". "לא זו בלבד שטענה זו היתה יפה בשעתה בנודע להשגות על התמ"א, אלא שאין ספק שאף לא נעלמה מעיני המשיבות עובדה זו, כי בפועל מיושמת התמ"א באזורי הביקוש... למעלה מכך, גם אם נקבל את טענת העותרת כי אכן מתרחשת פגיעה בזכות החוקתית לשוויון על רקע סוציו-אקונומי, אחת התכליות העיקריות של התיקון היא לתמרץ את בעלי המקרקעין לבצע הליך של חיזוק המבנה מכח התמ"א וזוהי תכלית ראויה ביותר".

עוד קבע מינץ כי אין לקבל את הטענה כי התיקון מבטל את סמכויות הוועדה התכנונית המקומית ודורס את התוכניות המפורטת הקיימות, באמרו כי "סעיפי התמ"א השונים מתייחסים במפורש לתוכניות המפורטות הקיימות, תוך שימור הזיקה לתכנית המפורטת החלה כיום... התמ"א מעניקה שיקול דעת רחב לוועדות המקומיות, אשר אמונות בין היתר על עריכת הליך של שיתוף הציבור ועל ביצוע התאמות פרטניות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

את העתירה הגישו גופי השלטון המקומי ו-20 רשויות מקומיות, בהן תל אביב, גבעתיים, ראשל"צ, חיפה ועוד, בינואר השנה. בעתירה טענו הרשויות כי תמ"א 38 מתעלמת מכל העקרונות של תכנון ראוי, וכופה על היישובים העירוניים תוספת גורפת של יחידות דיור ללא שיקול דעת, בחינה ומחשבה הנגזרת מתנאי המרחב. "בשל הפטור מהיטל ההשבחה", נטען, "היא גם מונעת מהרשויות המקומיות, המופקדות על אספקת השירותים הציבוריים, מקור מימון עיקרי להקמת מבני ציבור ופיתוח שירותים ציבוריים.

"פטור זה פוגע בכלל תושבי העיר, ובמיוחד בשכבות החלשות - הוא מעצים ומחריף את העברת העושר מכלל האוכלוסייה לבעלי הדירות היקרות, שהגדילו בזכות התמ"א את עושרם עוד יותר אך אינם נדרשים להשתתף בהוצאות הרשות המקומית לפיתוח שירותים ציבוריים שאין להם מימון ייעודי. כך, כלל תושבי העיר, ובמיוחד השכבות החלשות בה, סובלים הן מצפיפות בלתי־נסבלת והן מהידרדרות ברמת השירותים הציבוריים".

עוד נטען כי בחתך כלל ארצי, מעניקה התמ"א הטבות כלכליות באופן בלתי־שוויוני, הגדלות ביחס ישר לשווי הקרקע במיקום הפרויקט. כלומר, ככל שהאוכלוסייה המקומית מבוססת יותר, כך תהיה התמורה גדולה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker