תחנת הרכבת סגולה בסכנה: יצחקי טירפד הסדרת כביש הגישה לאחר סגירת המרכז המסחרי ירקונים

מינהל התכנון, רכבת ישראל ומשרדי התחבורה והמשפטים ביקשו להמליץ לשר האוצר לחתום על צו מיוחד המכשיר את הכביש באופן זמני, אך יו"ר המועצה סרב להעלות את ההחלטה לדיון בנימוק כי כחלון יובך מההמלצה שלא תואמה עמו ■ בינתיים מאיימים בעלי המתחם, המתוכנן להיסגר ב-1 בספטמבר, לחסום את הגישה לתחנה

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתחם ירקונים בפתח תקוהצילום: עופר וקנין
נמרוד בוסו

יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה אביגדור יצחקי הוריד הבוקר (ג') במפתיע מסדר היום של המועצה הצעת החלטה שאמורה היתה לאפשר את המשך פעילות תחנת הרכבת סגולה בפתח תקוה לאחר סגירתו של המרכז המסחרי הלא חוקי ירקונים, הסמוך לתחנה.

כעת לא ברור האם ב-1 בספטמבר, היום שבו צפוי המרכז לסגור את שעריו על פי החלטת בית המשפט, יוכלו נוסעי תחנת סגולה להמשיך להשתמש בתחנה. אחד מבעלי המרכז הלא חוקי, איש העסקים עמוס לוזון, איים מפורשות לפני כחודשיים כי ביום שבו ייסגר המרכז - בכוונתו לחסום את דרכי הגישה לתחנה העוברים בשטחו. דבריו מעלים חשש לפגיעה קשה במשתמשי התחנה, המוערכים על ידי רכבת ישראל ב-80 אלף איש בחודש.

אביגדור יצחקיצילום: מוטי מילרוד

על פי הצעת ההחלטה שהופיע בסדר היום, המועצה היתה אמורה להמליץ לשר האוצר משה כחלון להשתמש בסמכות מיוחדת לחתום על צו המכשיר באופן מידי את שביל הגישה המוביל לתחנה ואת החניון הצמוד לה, שמהווים חלק מהמתחם הלא חוקי. על פי ההצעה, השימוש בתשתיות אלה אמור היה להיעשות לאורך תקופה של כשנה – משך הזמן שיידרש להכשרתה של דרך חלופית לתחנה, שתוביל אליה ישירות מכביש 40. את ההצעה גיבשו יחד אנשי מינהל התכנון, משרד התחבורה, משרד המשפטים ורכבת ישראל.

ואולם על אף שסדר היום פורסם לפני כשבוע, הבוקר הודיע יצחקי לנוכחים כי הוא מסרב להעלות את ההצעה להצבעה, בנימוק כי המהלך לא תואם מראש עם השר כחלון, וכי על מגבשי ההצעה היה לתאם זאת עם כחלון מראש ולא להציב בפניו עובדה מוגמרת בדמות המלצת מועצה. "אישור ההחלטה יביך את שר האוצר", נימק יצחקי. שתי הצעות החלטה נוספות לשימוש בסעיף המיוחד, להכשרת שכונה חדשה לתושבי היישוב הבדואי אום אל חירן ומתקנים עבור חברת החשמל, נדחו על ידי יצחקי באותו הנימוק.

ואולם בעוד שעל הדחיפות בעניינם של תושבי אום אל חירן וחברת החשמל אכן ניתן לדון, הרי שבעניינה של תחנת סגולה הדחיפות ברורה. בדיון שנערך לפני כחודשיים במועצה הארצית, בבקשת בעלי המתחם המסחרי לבטל את ההכרזה על הקרקע כחקלאית וכך להכשיר המתחם בדיעבד, הזהיר לוזון את חברי המועצה כי ביום שבו ימומש צו הפסקת הפעילות נגד המרכז - בכוונתו לגדר את המתחם ולהניח דוקרנים על דרך הגישה על מנת שתימנע הגישה בשטחו אל תחנת הרכבת. "מי שירצה להגיע לתחנת הרכבת יצטרך לעשות זאת בהליקופטר", אמר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המשמעות היא כי גם אם ההמלצה לחתימה על הצו תתואם עם שר האוצר ורק אז תובא לאישור המועצה כפי שדורש יצחקי, הרי שישיבת המועצה הבאה מתוכננת להתקיים רק בחודש ספטמבר - כמה ימים לאחר סגירתו המתוכננת של המרכז המסחרי. ככל שיבחרו בעלי המתחם לממש את איומיהם, עשויה הגישה לתחנת הרכבת להיחסם עד אז.

משה כחלון, שר האוצרצילום: עופר וקנין

יש לציין כי באותה הישיבה הביע יצחקי תמיכה בהכשרה בדיעבד של המרכז המסחרי הלא חוקי, מהנימוק כי יש לדאוג להמשך פעילותה של תחנת הרכבת ומניעת פגיעה בנוסעים. ואולם כעת, עם מניעת קידום הפתרון שהוצע על יד שורה של גופי ממשלה, מביא יצחקי לכאורה דווקא לפגיעה קשה באותו הציבור אשר לו הוא לטענתו מבקש לעזור.

אביגדור יצחקי התייחס לדיון הבוקר ואמר כי "על סדר היום של המועצה הארצית היו שלושה נושאים הקשורים לסעיף המאפשר לשר האוצר לאפשר היתר לתכנית שטרם אושרה. אני נציגו של השר, והסדר הנכון מבחינתי הוא קודם לגבש את מוכנותו של שר האוצר לחתימה ורק אחר כך להמליץ. ההמלצה שמה את השר במקום לא נוח אם הוא דוחה את המלצת המועצה. אי אפשר להעמיד אותו בפני עובדות".

"מעבר לכך – מדובר בהליך חריג שיש להשתמש בו במידתיות. עד היום לא אישרתי כיו"ר מועצה החלטה אחת שמאפשרת בו שימוש, והיום היו שלוש כאלה על סדר היום. יתכבדו מבקשי הבקשות לתאם דיון עם שר האוצר ויסבירו לו את המניעים להפעלת הסעיף החריג. אם יש צורך זה ידון בישיבה הבאה".

לגבי הטענה כי מניעת הדיון עשויה להביא להשבתת פעילות תחנת הרכבת, יצחקי השיב כי "מי שמחבל בתחנת הרכבת הם הגורמים שלא מאפשרים בשטח תכנון במשך 20 שנה".

מתחם ירקונים הוא מרכז מסחרי רחב ידיים המתפרש על פני 2,000 מ"ר בנוי מצפון לפתח תקוה ומדרום לכביש 5, וכולל מאות דונמים נוספים המשמשים לחניה ולדרך הגישה. כל אלה נבנו שלא כחוק בלבו של שטח חקלאי, וכיום נחשב המרכז לעבירת הבנייה הגדולה במדינה.

בשנת 2012 הורשעו יזמי המתחם, שהעיקרית שבהם היא חברת הכשרת היישוב שבבעלות משפחת נמרודי, המחזיקה ב-50% מהבעלות, וכן איש העסקים עמוס לוזון (16%) ומספר בעלים נוספים, בעבירות על חוקי התכנון והבנייה, על פי הודאתם במסגרת הסדר טיעון. מלבד צווי סגירה והריסה נגד המתחם, נקנסו היזמים ב-15 מיליון שקלים. מאז הגישו היזמים מספר פעמים בקשות לעיכוב הריסת המתחם על מנת שיתאפשר להם לשנות את המצב התכנוני בשטח. במאי האחרון החליט שופט בית משפט השלום בכפר סבא מיכאל קרשן שלא לאפשר דחיה נוספת וקבע את מועד הסגירה הסופי של המתחם ל-1 בספטמבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker