הכלכלן הראשי באקסלנס: אם מס דירה שלישית לא יקודם – מחירי הדירות יעלו

יניב חברון: "ככל שכלל הציבור יחוש כי באוצר מתקשים להביא לאישור מחדש של החוק, אז נראה ריצה גם מצדו, שתגרור עלייה מחודשת במחירי הדיור בישראל"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב חברון
יניב חברוןצילום: עופר וקנין

"סביר כי ביטולו של חוק ריבוי נכסים יביא בשלב הראשון לריצה חוזרת של המשקיעים ולירידה בנכונותם למכור דירות שבבעלותם. ככל שכלל הציבור יחוש כי באוצר מתקשים להביא לאישור מחדש של החוק, אז נראה ריצה גם מצדו, שתגרור עלייה מחודשת במחירי הדיור בישראל (בסגנון למה שהיה לאחר ביטולו של מע"מ אפס ופירוק הממשלה)". כך סבור יניב חברון, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס.

חברון התייחס לביטולו השבוע של החוק, המכונה גם "חוק הדירה השלישית" בבג"צ והחזרתו לדיון מחודש בוועדת הכספים. "ההחלטה לא הפתיעה אותנו, שכן כבר עם הודעת המדינה כי היא מותירה בידי בג"ץ את ההכרעה בנושא החוק, הפחתנו את תחזית האינפלציה השנתית שלנו, מתוך ההנחה כי החוק יבוטל. מכאן שתחזית האינפלציה שלנו ל-12 החודשים הקרובים נותרת ללא שינוי ברמה של 0.7%. מצד שני, השאלה הגדולה כרגע היא עד כמה מהר יתייאש ציבור מחפשי הדיור מהבטחות הממשלה ויחזור בריצה אל השוק", הסביר חברון.

כדי לאשר מחדש את החוק, יהיה צורך לכנס שוב את ועדת הכספים של הכנסת ואת המליאה, לצורך ההצבעות בקריאה שנייה ושלישית. "לאור כמות המתנגדים לחוק וחוסר הנכונות של יו"ר וועדת הכספים עצמו לאשר אותו, נשאלת השאלה באילו אמצעים ינקטו באוצר כדי להביא לאישורו המחודש", אמר חברון.

להערכתו, סעיף הדיור, שמגלם למעשה את השתנות שכר הדירה, ימשיך להציג 'זחילה' כלפי מעלה בדומה לביצועיו בשנה שעברה. "השאלה הגדולה היא האם גם הקיפאון בשוק יימשך? במידה וכן, ייתכן וההכבדה על הסעיף תהיה גדולה יותר. במידה ולא, אז אפשר לסכם ולומר שיותר מדי לא השתנה. מכאן שלהערכתנו עדיין מוקדם לקבוע כי ציפיות האינפלציה הקצרות נמוכות מדי", סיכם חברון

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker