החברה להגנת הטבע מבקשת לעצור את החתימה על הסכם הגג באשדוד

לטענת החברה, ההסכם סותר את המלצות תוכנית המתאר הכוללנית המתגבשת לאשדוד, וכולל בנייה בדיונות בדרום העיר - שהן "נכס לאומי ייחודי ומשאב טבעי חשוב" ■ 250 תושבי אשדוד הגישו עתירה לביטול ההסכם

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדיונות באשדוד
מירב מורן
מירב מורן

החברה להגנת הטבע העבירה הבוקר (ג') מכתב לשר האוצר משה כחלון ולשר השיכון יואב גלנט, שבו מפורט החשש מפני השלכות הבנייה המזורזת הצפויה באשדוד, בעקבות הסכם הגג העומד להיחתם בה. במכתב קוראת החברה לשרים להימנע מלחתום על ההסכם כל עוד כלולה בו בנייה בדיונות באזור דרום העיר.

לטענת החברה להגנת הטבע, הסכם הגג סותר את המלצות תוכנית המתאר הכוללנית המתגבשת לאשדוד, שהחברה משתתפת בהכנתה. ההסכם מקצה שטחים נרחבים לפיתוח עירוני ברבעים החדשים (י"ד ו-ט"ז) בדרום אשדוד, שבהם מתוכננות לקום 13 אלף יחידות דיור. "שטחים אלו נגרעו מעתודות הפיתוח של העיר אשדוד עוד בשנות התשעים, במסגרת תכנית הרביזיה, ואין כל הצדקה לשוב ולהעלותם מן האוב בניגוד מוחלט למדיניות התכנון העדכנית ולהמלצות הברורות של תוכנית המתאר הכוללנית", כתבה במכתב מנכ"לית החברה איריס האן.

לדברי האן, אם אשדוד רוצה להתפתח באופן שיקדם את תושביה הקיימים והעתידיים יש למקם את הדיור הנוסף בתחום הרקמה העירונית הבנויה - ולהתפרש לכיוון צפון ומזרח. היא מסבירה כי התפשטות הבנייה בכיוון מערב תפגע בחולות הסמוכים לים, שהם "נכס לאומי ייחודי ומשאב טבעי חשוב של העיר". האן חתמה את המכתב בדרישה לעצור את החתימה על ההסכם עד שלא יתוקן ויותאם להמלצות ועדת ההיגוי המגבשת את תוכנית המתאר של העיר.

הסכם הגג של אשדוד אושר במועצת העיר בשבוע שעבר, בישיבה שלא מן המניין שכינס ראש העיר. ההסכם מכתיב לאשדוד בנייה של מינימום 3,000 יחידות דיור בשנה - בתוכניות בנייה שחלקן אושרו וחלקן טרם אושרו, חלקן על קרקעות מדינה וחלקן על קרקעות פרטיות. האופוזיציה לראש העיר הביעה את מורת רוחה על המהירות שבה נדרשה לאשר את ההסכם, ואף איימה כי תפנה לבית המשפט בכדי למנוע את חתימתו.

הוגשה עתירה לביטול ההסכם

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

250 תושבי אשדוד, ובהם חבר המועצה וראש העירייה לשעבר צבי צילקר וחברי מועצת העיר הלן גלבר ואלון חסן, הגישו הבוקר (ג') עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע, לביטול החלטת מועצת העיר להתקשר עם המדינה בהסכם גג. ההחלטה התקבלה במועצת העיר ביום רביעי שעבר.

העותרים כותבים כי המועצה כונסה בדחיפות לישיבה שלא מן המניין כדי לאשר את ההסכם וכי אישור ההסכם התקבל בהליך בלתי תקין, ובאופן שמעקר את תוקף ההצבעה אשר נערכה לגביו, ושבה אושר ברוב.

אם העתירה תתקבל והאישור ממועצת העיר יבוטל, ראש העיר לא יוכל לחתום עליו מבלי להביאו לדיון מחדש.

לפי מודעות שפורסמו מטעם עיריית אשדוד אמש, מועד החתימה הרשמי על ההסכם, אשר תוכנן למחר (ד'), נדחה ליום ראשון בשבוע הבא.  

את העתירה ניסחו עורכי הדין אסף פריאל ושהם קרן ממשרדים עורכי הדין תדמור ושות' ופרופ' יובל לוי ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker