שאלות ותשובות

האם המשקיעים יחזרו לרכוש דירות?

מה יכולים לעשות שוכרי דירות שבעליהן העלו את שכר הדירה ונימקו זאת בחוק החדש? והאם בעלי מספר רב של דירות שמכרו דירותיהם עם כניסת החוק לתוקף עדיין זכאים להטבת המס?

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דירות למכירה בירושלים
דירות למכירה בירושליםצילום: טס שפלן

האם בעלי מספר רב של דירות שמכרו את דירותיהם לאחר כניסת החוק לתוקף עדיין זכאים להטבת המס?

הצעת החוק המקורית קבעה כי המחזיקים בשלוש דירות ויותר, החייבים במס לפי החוק החדש, שימכרו חלק מדירותיהם בתשעת החודשים הראשונים לאחר כניסתו לתוקף (עד 1 באוקטובר 2017) יזכו בהטבה. מדובר במענק בגובה מס השבח, ועד לגובה מקסימלי של 85 אלף שקל, שאותו המדינה היתה אמורה להפקיד עבורם בקופת גמל להשקעה שרווחיה פטורים ממס.

לפי נתוני רשות המסים, מאז שאושר החוק למיסוי מספר רב של דירות, מכרו המשקיעים כ–1,000 דירות שמכירתן מזכה בהטבה. ניסיונות לקבל תשובות חד־משמעיות באשר למעמדם של אותם מוכרים לא צלחו. אפשר רק להעריך בזהירות כי מבחינה משפטית, תתקשה המדינה להתנער מההתחייבות להטבה שנתנה לאותם משקיעים, שביצעו את החלטתם למכור בין היתר על סמך חקיקת החוק החדש.

האם להחלטת בג"ץ יש השלכה על שוכרי דירות שהבעלים שלהן נימקו את העלאת שכר הדירה בחוק החדש?

שאלה לא פשוטה. מראש יצוין כי לפחות לדעת כותבי שורות אלה, תופעת העלאת שכר הדירה בעקבות מס ריבוי הדירות, שסוקרה בהרחבה בחלק מאמצעי התקשורת, התקיימה בתקשורת יותר מאשר במציאות. כלומר, ייתכן בהחלט כי בחודשי חקיקת החוק השתמשו בו חלק מבעלי הדירות כנימוק להעלאת שכר הדירה, אבל אין זה אומר כי לא היו מעלים אותו בלאו הכי בהתאם לדמי השכירות בעת חתימת או חידוש החוזה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שוכרים ששכר הדירה שהם משלמים עלה בנימוק של כניסת המס לתוקף, מוזמנים לפנות לבעל הדירה ולדרוש את הפחתת דמי השכירות. זה כנראה לא יזיק בכל מקרה. אבל אם לא נקבע בחוזה כי במקרה שהחוק לא ייכנס לתוקפו בטלה ההעלאה, הסיכוי של הדייר להשיג הפחתה בדמי השכירות בעקבות החלטת בג"ץ — די מוגבלת.

בנוסף, דווח על מקרים שבהם בעלי דירות הוסיפו לחוזים סעיפים מתנים, שלפיהם אם החוק יתקבל, שכר הדירה יועלה. מכיוון שהחוק בוטל — אין שום עילה להפעיל את הסעיפים.

שוכרים ששכר הדירה שהם משלים עלה בנימוק של כניסת המס החדש לתוקף, מוזמנים לפנות לבעל הדירה ולדרוש להוריד את דמי השכירות. זה כנראה לא יזיק בכל מקרה.

האם משקיעי הדירות ישובו לשוק?

הדעות באשר לזה חלוקות. יש הסבורים שעם הסרת ההגבלה על משקיעים מרובי דירות — יחזרו משקיעים לרכוש דירות כמו פעם; ואולם זה יותר משנתיים, הרבה לפני קידום חוק ריבוי דירות, משקיעים מדירים רגליים מהשוק עקב העלאת מס רכישה.

בנוסף, היצע הדירות להשכרה עלה מאוד בשנים האחרונות, מה שתרם לעלייה מאוד מתונה בדמי השכירות והגביל מאוד את יכולתם של בעלי דירות להעלות באופן חריג את שכר הדירה. המיסוי הגבוה, התשואות הפוחתות והריביות העולות על משכנתאות — מקטינים את כדאיות ההשקעה בנדל"ן בישראל. חיים לוי, מומחה להשקעות נדל"ן, שכתב את ספר ההדרכה למשקיעים "נדל"ן בג'ינס", סבור כי התשובה נמצאת באמצע: לא הסתערות, אבל כן גידול ברמת הרכישות. "אתמול כבר פנו אלי לא מעט אנשים בטלפון, לקבלת ייעוץ", הוא מספר. להערכתו, תירשם עלייה מתונה בממדי המשקיעים שנכנסים לשוק.

האם יש מסים חלופיים שאפשר להטיל על משקיעים?

לא חסרים, ויש אף מסים פשוטים בהרבה מהמנגנון המסורבל שנקבע במס ריבוי דירות. כך, למשל, אפשר להעלות מס רכישה על רוכשי דירות שלישיות ויותר; אפשר לדרג את המס המוטל על שכר הדירה ולהביא לכך שעם העלייה בתקבולים על שכר דירה — יעלה גם שיעור המס. האם מלחמה במשקיעים פרטיים היא הדרך הנכונה להקל על זוגות צעירים לרכוש דירות — זו כבר שאלה אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker