העליון ביטל את פסילת המכרז בעפולה: "מתעורר חשד לרצון למנוע מערבים להשתקע בעיר"

לאחר שבית המשפט המחוזי קיבל את עתירת תושבי עפולה נגד מכרז "בנה ביתך" להקמת 45 יחידות דיור, שבו זכו אזרחים ערבים בלבד, בית המשפט העליון קיבל את ערעור הזוכים במכרז - אך פסל הצעות זוכות בעשרה מגרשים בשל תיאום מחירים בין הזוכים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפולהצילום: עיריית עפולה
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בית המשפט העליון ביטל היום (ב') את החלטת בית המשפט המחוזי בנצרת מאפריל 2016, שלפיה נפסל מכרז "בנה ביתך" שפירסמה רשות מקרקעי ישראל לשיווק 27 מגרשים לבניית 45 יחידות דיור צמודות קרקע בעפולה. תוצאותיו של אותו המכרז, שפורסמו בסוף 2015, העלו כי כלל הזוכים הם אזרחים ערבים מיישובים המצויים בקרבת עפולה, דבר שעורר מחאה ציבורית חריפה בעיר.

עם זאת, לצד ההחלטה להותיר את המכרז על כנו, החליט הרכב השופטים ענת ברון, מני מזוז ויורם דנציגר לפסול את זכייתה של קבוצת רוכשים - קבוצת מוקארי - בעשרה מהמגרשים ששווקו, בשל ממצאים לתיאום מחירים בין חברי הקבוצה.

בערעור שהגישו לבית המשפט העליון, טענו הזוכים כי העתירה שהוגשה נגד תוצאות המכרז אינה אלא תולדה של אותם הלכי רוח גזעניים. בפסק הדין התייחסה לכך השופטת ברון: "אין לכחד כי למקרא טענות המערערים מתעורר חשד שמא ברקע להגשת העתירה עמד הרצון למנוע מערבים להשתקע בעפולה, כפי שניתן לדברים ביטוי במסגרת פעילות מחאה שנערכה בעיר נגד תוצאות המכרז לאחר שנודע כי כל הזוכים בו שייכים לציבור הערבי". עם זאת, לא התקיים דיון בהוכחות המבססות את המניע הגזעני.

השופטים קבעו כי טענת העותרים נגד תוצאות המכרז, שלפיה סעיף "מחיר המינימום" לא היה ברור והיה בו כדי להטעות - טענה אשר התקבלה על ידי בית המשפט המחוזי - אינה מקובלת עליהם. "לא ייתכן חולק על מחיר המינימום כשלעצמו, שכן זה הובהר באופן שאינו משתמע לשתי פנים באמצעות סכום נקוב בתוספת המשפט 'לא תתקבלנה הצעות מתחת למחיר המינימום', שהודגש בהבלטה ובמתיחת קו תחתון", כתבה ברון.

"מסקנה שלפיה מחיר המינימום היה ברור לכל המציעים הפוטנציאליים אף מתחזקת לנוכח העובדה שאיש מהם לא ביקש הבהרות מאת רמ"י באשר לתנאי זה טרם שנסגר המכרז, וגם המשיבים לא התריעו על קיומו של הפגם... יודגש כי אותו הנוסח של המכרז הוא שעמד לעיני המציעים הפוטנציאליים כולם; ולפיכך גם אם היה פגם בנוסח התנאי הנדון, הוא לא העניק למי מהמציעים יתרון על פני האחרים, ובנסיבות אלה ספק אם נגרמה פגיעה בשוויון", הוסיפה השופטת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נקבע כי קבוצת מוקארי תשלם לעותרים סכום בגובה 10,000 שקל עבור הוצאות המשפט, וכי העותרים ישאו בהוצאות יתר המערערים ורשות מקרקעי ישראל בסך כולל של 67,500 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker