כחלון, ביטן וגפני סיכמו: ועדת הכספים תתכנס לאשר מחדש את חוק מס דירה שלישית

גפני טילפן אתמול אל יו"ר הקואליציה ח"כ ביטן, ממנו הבין שיש תמיכה של הקואליציה בחקיקה מחודשת של החוק

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גפני ומשה כחלון בישיבה בוועדת הכספים
צבי זרחיה

שר האוצר משה כחלון, יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) סיכמו היום (ב') על כינוסה של ועדת הכספים לצורך חקיקתו מחדש של החוק למיסוי דירה שלישית.

אתמול ביטלו 5 שופטי בג"ץ את החוק, שנחקק בוועדת הכספים ב-16 בדצמבר 2016, תוך מתיחת ביקורת חריפה על הליך החקיקה בוועדת הכספים.

מיד לאחר פרסום פסק הדין על ידי בג"ץ פנה כחלון אל גפני, וביקש לכנס את ועדת הכספים לצורך החקיקה המחודשת בוועדה ובהמשך גם במליאה. גפני טילפן אתמול אל יו"ר הקואליציה ח"כ ביטן, ממנו הבין שיש תמיכה של הקואליציה בחקיקה מחודשת של החוק.

ועדת הכספים תכונס רק בתחילת ספטמבר 2017, לנוכח העובדה שבשבוע הבא החל מה-16 באוגוסט ועד ה-3 בספטמבר 2017 תצא הכנסת לחופשה מרוכזת שבמהלכה ייסגר המשכן.

הוועדה תחל לדון בנוסח החוק שאושר במליאה בקריאה ראשונה, ולא בשינויים שהוכנסו בו במהלך דיוני החקיקה ובנוסח שאושר בקריאה השנייה והשלישית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כחלון מבקש לחוקק את אותו החוק, אולם, הוא יהיה פתוח למספר שינויים לעומת הנוסח שאושר בסופו של דבר ונפסל בהחלטת בג"ץ.

הדיונים של ועדת הכספים בחוק יחלו אומנם בפגרת הקיץ, אבל יימשכו גם בכנס החורף של הכנסת, שיפתח ב-23 באוקטובר 2017. ההערכה היא שהחוק יאושר איפוא לכל המוקדם רק בנובמבר 2017.

גפני אמר היום ל-Themarker כי "אני אנהל את דיוני הוועדה בעניין החוק הזה, כפי שאני פועל בכל חקיקה אחרת - כלומר באופן מסודר ונורמלי. לא נעביר את החוק במחטף ולא נעבירו כשהחברים בחו"ל".

גפני הודיע עוד שהחומר יימסר לחברי הכנסת מראש, וכי לא יהיו הצבעות "ברגע האחרון" על נוסחים חדשים - בניגוד למה שהתרחש בתהליך אישור החוק ב-15 בדצמבר 2016.

גפני, שספג ביקורת מבג"ץ על כך שכינס את הוועדה לדיון ליילי ב-15 בדצמבר 2016 בעקבות לחצו אז של שר האוצר משה כחלון, הוסיף כי "אני הולך לנהל את דיוני הוועדה בחוק הזה לפי הסדר. החוק לא הולך לקבל טיפול חריג אלא טיפול רגיל - כמו בכל חקיקה אחרת. לא מעבר לכך".

"אני הולך להליך חקיקה של מסוי ריבוי נכסים כמו בכל חקיקה כזו שחלקה אני לא אוהב. כשהממשלה מביאה חוקים אני משנה ומיטיב אותם יחד עם שאר החברים בוועדת הכספים".

גפני שיבח את החלטת בג"ץ אתמול לפסול את החוק. זאת בעקבות כך שכזכור, הוא עצמו נאלץ לכנס את הוועדה בלילה שבו עברה החקיקה עקב דרישתו של כחלון. גפני ביקש ממנו לדחות את הישיבה ביום-יומיים אבל כחלון התעקש. גפני ניהל אומנם את הישיבה הליליית, אבל שעה קלה לפני ההצבעות האחרונות בוועדה נטש את אולם הדיונים ונעדר מההצבעות. לדבריו, "זוהי הפעם הראשונה שאני משבח את בג"ץ".

גפני אף אמר כי "אם הקואליציה לא תתמוך בחוק לא יהיה לה רוב להעבירו". בעבר הוא הביע התנגדות להצעת החוק, אך פעל לקדם אותה בוועדה בלחץ הקואליציה. אתמול אמר גפני "אני הבעתי התנגדות לחוק ואני לא רוצה לחזור על כך שוב. באופן עקרוני אני סבור - וגם אמרתי את זה לכחלון - כי החקיקה בסוגיות מסים על דירות: העלאת מס רכישה, מס שבח, מס דירה שלישית ועוד – שכבר שנעשתה - לא ראיתי שהוזילה את מחירי הדיור אלא רק הגדילה את הכנסות המדינה ממיסוי נדל"ן. כחלון מאוד מתעקש  לחוקק את החוק למיסוי ריבוי נכסים ואומר שזו האג'נדה שלו. הוא הסביר לי שעל זה הוא בא לקואליציה ויש מחוייבות  של הקואליציה (לפי ההסכמים הקואליציוניים) לתמוך ביוזמותיו בתחום הנדל"ן".

גפני הוסיף כי טרם שוחח עם רה"מ בנימין נתניהו מאז הפרסום של פסיקת בג"ץ. השניים צפויים להיפגש ביום א' בישיבת ראשי הקואליציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker