פרשנות

ביטול מס הדירה השלישית יחולל מפץ של רכישת דירות? פייק ניוז וסיפורי סבתא

חברי האופזיציה צוהלים, אנשי הנדל"ן מתריעים על זינוקים מיידיים בביקושים - אך כל זה רחוק מאוד מהמציאות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אתר בנייה בתל אביב, 2016
אתר בנייה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

אוי, השמחה לאיד, השמחה לאיד. בעולם של פייק ניוז וסיפורי סבתא שנלווים לו, כולאים את הציבור במסכת אינטרסים צרה, לא רצינית, רוויית לעג - ורחוקה מאוד מהמציאות.

דוגמה פשוטה לכך היא צהלת האופוזיציה על הצלחתה, וניסיון לנכס לעצמה את ביטול חוק מס הדירה השלישית. פסק הדין מצדו מצייר תמונה קצת שונה: "הביקורת השיפוטית על הליך החקיקה מתמקדת בבחינת האפשרות שניתנה לחברי הכנסת לקיים דיון ולגבש עמדה לגבי הצעת החוק, אולם בחירתו של חבר כנסת לוותר על אפשרות זו, כשלעצמה, אינה מצדיקה התערבות שיפוטית". כלומר, לא התנהגות חברי הכנסת היא זו שהביאה לביטול החוק, אלא ההתנהלות הנפסדת של משרד האוצר, שניסה בדרכי שוק לכפות את החוק הזה על ועדת הכספים.

לצד חברי האופוזיציה הנלהבים מתייצבים אנשי נדל"ן בכמויות מסחריות, במיוחד משקיעים. אלו יורים התרעות כאלה ואחרות על זינוקים שיירשמו בביקושים מטעם המשקיעים, שדוכאו עד עפר בשנה האחרונה שבמהלכה קודם החוק. כל אחד דואג להזכיר עד כמה החוק הזה היה רע, ושנזקי ביטולו יבואו לידי ביטוי החל ממחר בבוקר.

ואולם, אין לתחזיות הללו שום אחיזה במציאות. אין שום ראיה לכך שקידום החוק גרם להקטנה משמעותית של הדירות שרכשו המשקיעים, ואין שום רמז לכך שלאחר ביטול החוק, המשקיעים שהמתינו עד עכשיו כשהכסף בוער להם בידיים, יתפרצו במחול לרכישת דירות.

להיפך. עיון בנתוני רכישת דירות על ידי משקיעים מגלה כי אירוע דרמטי אחד בלבד התרחש בתקופה האחרונה, אירוע שגרם למשקיעים לצמצם מאוד את רכישת הדירות: העלאת מס הרכישה ב-60%, שנעשתה עוד ביוני 2015. העלאה זו גרמה בחלקו הראשון של אותו חודש לשיאי רכישות מטורפים על ידי המשקיעים, שידעו על העתיד לבוא, ומאז דישדשו בשוק.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

רק לצורך ההמחשה: ב-2015-2010 המשקיעים רכשו סדר גודל ממוצע של כ-2,500 דירות בחודש; ביוני 2015 הם הסתערו על השוק ורכשו 6,400 דירות; ומאז המספרים החודשיים נעים בסביבות 1,500 רכישות של דירות בחודש. ניסיון לבחון את השפעות החוק על רכישות המשקיעים - נדון לכישלון. אין שום נתון אמפירי שמראה כי המשקיעים הפחיתו את הרכישות בעקבות קידום החוק. במציאות שבה חשו כי הממשלה נחושה לפעול נגדם, הם האטו בהדרגה את הרכישות שלהם - והכספים שיועדו בעבר לרכישת דירות בארץ הופנו לכיוונים אחרים, אולי להשקעות נדל"ן בחו"ל.

כמות דירות חודשית שמשקיעים רוכשים

הנתון שכן הושפע במידה רבה על ידי קידום החוק, היה כל הנראה מכירת דירות על ידי המשקיעים, ובמיוחד כאלו מרובי דירות. כאן ניכר כי החל מהשנה שעברה החלו משקיעים להיפטר מהמלאי שלהם ולמכור - ואם עד יוני 2016 כמות הדירות שנמכרו על ידי משקיעים היתה גדולה במאות בודדות מהכמות שרכשו, בחודשים האחרונים הפער בין מספר הדירות שנמכרו לבין המספר שנרכשו עלה אל מעבר ל-500 בחודש.

לפיכך, תחזית סבירה יותר להתנהגות המשקיעים בעתיד הקרוב היא שנחזה בירידת כמות הדירות שנמכרות על ידם, ואם ללכת עוד צעד אחד קדימה - אם החוק הזה יושלך לפח, כפי שנראה, הוא יימחק מהזיכרון הקולקטיבי לטובת החוקים הטפשיים הבאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker