"עכשיו הגיע התור לביטול תוכנית מחיר למשתכן"

אנשי הנדל"ן לא ממהרים לחגוג את ביטול חוק מס הדירה השלישית: "עצם העלאתו גרמה בשנה האחרונה נזק חסר תקדים לשוק הדיור"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט בנייה בקריית גת
פרויקט בנייה בקריית גתצילום: אילן אסייג

ביטול חוק מס הדירה השלישית עורר הדים בעולם הנדל"ן, אך לאו דווקא של שמחה גדולה. "כאחד מנושאי דגל המאבק במס דירה שלישית, אינני חוגג שום ניצחון בעקבות דחייתו הסופית על ידי בג"ץ", אמר שמאי המקרקעין ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת השמאים. "עצם העלאת החוק גרמה בשנה האחרונה נזק חסר תקדים לשוק הדיור, הבריחה משקיעים, העלתה את מחירי השכירות ופגעה באמון הציבור בשוק. עכשיו הגיע התור לביטול תוכנית מחיר למשתכן שבמסגרת הנוכחית איננה אפקטיבית, מייצרת ציפיות לא ריאליות ופוגעת בליבת השוק. היא לא טובה לא לזוגות צעירים, לא ליזמים ולא למדינה ומוטב שתעבור מן העולם במהרה", אמר.

לדברי שמאית המקרקעין, המשפטנית נחמה בוגין, "מהלך החקיקה הפופוליסטי על גבם של ה'משקיעים' אשר חלק גדול מהם הנם אנשים פשוטים שחסכו שקל לשקל ורכשו דירה כחלק מהביטחון הכלכלי לתקופת הפנסיה - לא צלח. במקום להתמקד במהלכים מסוג זה, הממשלה צריכה לטפל בהיצע הדירות ולהגדילו משמעותית. זהו הפיתרון היחיד שישנה את מצב שוק הדירות".

חי אוחנה, לשעבר מנהל תחום שומה במיסוי מקרקעין מרכז, וכיום מנהל תחום מיסוי מקרקעין במשרד ירון אלדר פלר שורץ ושות', אמר בתורו כי "החלטת בג"ץ היא אמנם פרוצדורלית במהותה והיא תוקפת את ההליך ואת אופן אישורו השנוי במחלוקת של החוק - אבל בפועל היא סותמת את הגולל על חיקוק חוזר.

"השאלה שתעלה כעת היא האם שר האוצר ירצה להחזיר את הדיון לוועדת הכספים, או שמבחינתו הוא מוותר על החוק בשלב זה. בשל העובדה כי קיימת התנגדות עזה לחוק בקרב חברי הכנסת מאז ראשית הליך חיקוקו, אני לא רואה סיטואציה שבה החוק הזה חוזר לשולחן הכנסת ועובר. במידה ויחליט השר לעמוד על החזרתו של החוק לדיונים, ייערכו בו שינויים מרחיקי לכת והחוק במתכונתו הנוכחית לא יהיה".  

בכל הנוגע למאות האנשים שמכרו את דירותיהם וזכו למענק כנגד תשלום מס שבח, עולה השאלה האם המדינה תדרוש מהם את המענק בחזרה. לדברי אוחנה, "אני לא צופה שהמדינה תדרוש בחזרה את המענק, ולו בשל עיקרון ההסתמכות. מה גם שלא מדובר במספר כה רב של מענקים שחולקו, אלא של מאות בודדות בסכומים של עשרות אלפי שקלים".

באשר לשאלה האם כעת המדינה צפויה לעמוד בפני גל תביעות של אלו שמכרו את דירתם משיב אוחנה בשלילה. "קשה לי להאמין. ראשית, המדינה לא הכריחה אף אחד למכור את דירתו. נתנו לאנשים מקל וגזר ואיפשרו להם לבחור כיצד לנהוג. אלה שבחרו למכור את דירתם, עשו זאת בידיעה כי הם יכולים לעכב את המכירה משום שהחוק היה בהליכים משפטיים. אלה שהלכו עד הסוף, זכו למענקים של עד 85 אלף שקל, כך שהתמריץ מבחינתם היה ממשי. לכן, קשה לי לראות כיצד אדם ינסה להחזיק את המקל משתי קצותיו, ומצד אחד לטעון שהכריחו אותו למכור ומצד שני גם לטעון שהוא רוצה לשמור את המענק שקיבל".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker