הארנונה הכפולה על דירות רפאים היא צעד פופוליסטי

מישהו מאמין שמי שיכול להרשות לעצמו פנטהאוז בשווי 10 מיליון שקל המשקיף על הים בנתניה ישחרר אותו להשכרה בגלל ארנונה כפולה? גם אם יחליט למכור את הדירה, היא לא תשפיע כהוא זה על דמי השכירות של דירות לסטודנטים ולזוגות צעירים

רז לבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: אסף עברון
רז לבנת

שר הפנים, אריה דרעי, החליט באחרונה להאריך את הוראת השעה המאפשרת לעיריות לגבות תעריף ארנונה כפול על דירות שאינן מאוכלסות לפחות תשעה מתוך 12 חודשי השנה (דירות רפאים). לפי פרסומים שונים, דירות אלה מצויות בעיקר בירושלים, תל אביב־יפו, חיפה, הרצליה ונתניה. סגן ראש עיריית ירושלים דיווח בוועדת הכספים של הכנסת לפני הארכת הוראת השעה כי יותר מ–10,000 דירות בירושלים עומדות ריקות.

אולי היה יעיל יותר לפרסם את המאמר הזה בצרפתית או באנגלית, שכן הוראת השעה כוונה במקור ליהודים, ברובם מצרפת, שרכשו דירות פאר בישראל, ובכך הגבירו את ביקושים וגרמו להעלאת מחירי דירות הפאר בישראל. אבל משום מה לא עשו הרוכשים שימוש בדירות אלה, או שעשו בהן שימוש מינימלי, בדרך כלל פעמיים בשנה בתקופות החגים.

יש לשים לב לתגובת משרד הפנים, שלפיה ההחלטה להאריך את הוראת השעה נובעת מהצורך להמשיך לעודד בעלי דירות רפאים להשכיר את דירותיהם — ובכך להגדיל את היצע הדירות להשכרה, מה שיוביל להורדת דמי השכירות הגבוהים. שר הפנים אמר כי עקב מצוקת הדיור ודמי השכירות הגבוהים, יש הכרח לבצע מהלכים שונים לריסון המחירים. ארנונה גבוהה על דירות ריקות תהיה תמריץ עבור בעלי הדירות, הריקות רוב השנה, לפתוח אותן לשוק השכירות ולהגדיל את ההיצע.

את תגובתו של משרד הפנים, כמו גם את אמירתו של שר הפנים, אני מציע כעת לבדוק. הפרוטוקול של ישיבת ועדת הכספים מ–9 בדצמבר, שבה אושרה הוראת השעה, מציג דיון מרתק החושף את הבעייתיות של הוראת השעה ואת הפער שבין מטרתה המוצהרת לבין היעילות שלה. מהפרוטוקול עולה כי המטרה האמיתית של הוראת השעה היתה להטיל מס גבוה ופופוליסטי על בעלי דירות יוקרה או על בעלי דירות שאינם משתמשים בדירותיהם.

מישהו באמת האמין שבעלי דירת פנטהאוז בת 10 חדרים בירושלים, בשווי 25 מיליון שקל, יוציא אותה לשוק השכירות, וכך היא תוכל להוריד את השכירות לסטודנטים או לזוגות צעירים בירושלים? מישהו האמין שמי שיכול להרשות לעצמו להחזיק דירת פנטהאוז בשווי של 10 מיליון שקל, המשקיפה על הים בנתניה, ישחרר אותה להשכרה וישפר במעט את דמי השכירות של דירות 2–3 חדרים? גם אם מישהו מהמחזיקים בדירות הרפאים יחליט למכור את הדירה רק נוכח כפל הארנונה — מה שלא קרה כנראה — מכירתה של דירת פאר יוקרתית זו לא תשפיע כהוא זה על דמי השכירות של דירות לסטודנטים ולזוגות צעירים — מהלך שהוא אחת ממטרות הוראת השעה.

ועדת הכספים קבעה כי את דירות הרפאים יש לאתר לפי בחינת צריכת החשמל והמים בהן, כך שלפי צריכה נמוכה יחסית, יחייבו אותן בכפל ארנונה. הסטטיסטיקה יכולה לגרום לעוול גדול. כשאדם ערירי ויחיד מתגורר בדירה לבדו, צריכת החשמל והמים שלו זעומה לעומת צריכת חשמל ומים ממוצעת של משפחה בת שש נפשות, והוא עלול להיות מחויב בכפל ארנונה.

בעיה נוספת נגרמת מהפגיעה בפרטיותם של אותם בעלי דירות, כתוצאה מהנבירה בחשבונותיהם. יש לציין שתיקון 76 לחוק מיסוי מקרקעין כבר פגע בבעלי דירות אלה, והם משלמים מסים גבוהים הרבה יותר בכל עסקת מקרקעין מבעבר, מכיוון שנשללו מהם הטבות שהיו בעבר לתושבי חוץ. בין היתר נקבעה אמת מידה של 4.5 מיליון שקל לפטור ממס שבח על מכירת דירת יחיד, ומעבר לה מחויב המוכר במס.

נראה כי הטלת הוראת השעה, כמו גם הארכתה, הם צעדים פופוליסטיים שנועדו לספק את יצריהם של בני שכבות מצוקה, אבל אינם נותנים להם כל פתרון לבעיה האמיתית — הורדת דמי השכירות או הורדת מחירי הדירות.

הכותב הוא עורך דין ונוטריון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker