התנועה לאיכות השלטון למשרד רוה"מ: "לפרק את הסככה הלא חוקית לאלתר"

במכתב שנשלח גם אל עיריית ירושלים טוענת התנועה כי הוועדה למתקנים ביטחוניים, שלה הוגשה לאחרונה בקשה להכשיר בדיעבד את הקמת הסככה ברחוב הצמוד למעון ראש הממשלה, אין סמכות לעשות כן: "מדובר במקרקעין עירוניים השייכים לציבור"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הסככה שמקים משרד רה"מ בירושלים
הסככה שמקים משרד רה"מ בירושלים

בעקבות חשיפת TheMarker אודות כוונת הוועדה למתקנים בטחוניים (ולמ"ב) לדון במתן היתר בנייה בדיעבד לסככת הפלדה שהוקמה שלא כחוק בסמוך למעון ראש הממשלה בירושלים, פנתה היום (ד') התנועה לאיכות השלטון אל היועצים המשפטיים של משרד ראש הממשלה, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ועיריית ירושלים. במכתבה דרשה התנועה את הקפאת הליכי אישור הסככה, פירוקה לאלתר, וככל שיתברר כי יש בה עוד צורך – קידום הליכי התכנון שלה באופן תקין.

עוד נחשפה, במסגרת הכתבה מוקדם יותר השבוע, קביעת הוולמ"ב כי הענקת האישור למשרד ראש הממשלה להקמת המבנה ללא היתר על ידי מהנדס עיריית ירושלים שלמה אשכול – כלל לא היה בסמכותו. מדובר בסככה בעלת שלדת פלדה, בגובה שישה מטרים ובשטח של למעלה מ-300 מ"ר, שאותה בנה אגף הביטחון במשרד ראש הממשלה בחודש מאי האחרון, תוך חסימת רחוב סמולנסקין בשכונת רחביה.

"על פי פרסומים, עיריית ירושלים והוולמ"ב חברו על מנת לאשר בנייתו של מבנה קבע גדול ממדים על גבי שטח ציבורי בסמוך למעון ראש הממשלה. מהפרסומים עולה כי ההליך לקידומו של אישור המבנה נעשה באופן בלתי תקין בעליל וכי נפלו בו פגמים קשים של חוסר סמכות ושל אי יידוע הציבור, שאמורים לאיין את יכולתם של העירייה והוולמ"ב להתיר את הקמת המבנה", כתב בפנייה עו"ד איתמר שחר מהתנועה לאיכות השלטון.

"בין היתר, לא בוצע הליך תקין של הקצאת המקרקעין, שהנם מקרקעים עירוניים, החלטה מוקדמת על אישור המבנה ניתנה על ידי מהנדס העיר בחוסר סמכות, וגם הסמכות לדון במבנה בוולמ"ב נתונה בספק, באשר המבנה אינו עולה לכאורה כדי 'מתקן בטחוני' כהגדרתו בחוק התכנון והבנייה ואין כל תוכנית שמכוחה ניתן לבקש היתר לגביו. אנו קוראים להקפיא את ההליכים הנוכחיים לאישור המבנה, להורות על פירוקו לאלתר, וככל שייוותר הצורך, לקיים הליך סדור ותקין בעניין, אשר יתבצע לפי חוק".

בנוסף לכך, תקפה התנועה את הליך פרסום הבקשה להיתר להתנגדויות, באופן לא מוסדר, באמצעות פיזור שלטים באזור הסככה ומתן זמן התנגדויות מינימאלי של 15 ימים, ודרשה כי משך זמן מתן האפשרות להגשת התנגדויות יוארך.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

את ההחלטה לפרסם הבקשה להיתר להתנגדויות קיבלה יו"ר הוועדה המחוזית היוצאת של מחוז ירושלים, דלית זילבר, המתחילה בימים אלה את כהונתה כמנהלת מינהל התכנון. בעקבות ההפקדה הוגשו שתי התנגדויות להקמת הסככה, האחת בידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, והשנייה בידי דייריו של בית משותף ברחוב סמולנסקין.

בהתנגדות תושבי רחוב סמולנסקין נכתב: "המבנה הנוכחי הוא חלק נוסף, לא ברור אם אחרון, בתהליך ההשתלטות הלא חוקית של בית ראש הממשלה על הרחוב ועל המרחב הסובב אותו, עם כל שאר האלמנטים ברחוב כגון שערים, ביתנים, מחסומים, וילונות ומתקנים שונים — החוסמים את תנועת כלי הרכב והולכי רגל, עד כדי מניעתה המוחלטת".

ואילו בהתנגדות המועצה לשימור אתרים נכתב כי הסככה פוגעת פגיעה קשה בערכים האדריכליים וההיסטוריים שמאפיינים את השכונה: "שכונת טלביה, שנבנתה בשנות ה–20 וה–30 של המאה שעברה, היא שכונה לשימור. התוכנית הנדונה משפיעה על כל העיר תוך חריגה ממדיניות התכנון הנהוגה, ותוך פגיעה שאין לה תקנה בנוף העירוני ובסביבה הקרובה".

מהוועדה למתקנים ביטחוניים נמסר: "אישור להקמת המבנה ניתן על ידי מהנדס העיר ירושלים, אף שהנושא לא נמצא בסמכותו. פנייה בנושא הגיעה לפתחה של הוועדה בדיעבד, והוועדה הורתה על פרסום הבקשה להתנגדויות. הוועדה תקיים דיון מסודר בעניינה של הבקשה, תוך שקילת כל השיקולים הרלוונטיים, לרבות התייחסות לטענות שהועלו במסגרת ההתנגדויות שהוגשו".

מאגף הביטחון במשרד ראש הממשלה נמסר: "הבקשה הוגשה בתהליך סדור לעיריית ירושלים, והיא פתוחה לעיון הציבור בעירייה ובכלל זה התכנון ותאריכי הבקשה והביצוע. לכל אורכו בוצע התהליך באישור הגורמים הרלוונטיים".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "לפני מספר חודשים התקבלה בעירייה בקשה להקמת הסככה. הבקשה נבדקה על ידי הגורמים המוסכמים בעירייה, ולאור העובדה כי מדובר באוהל פריק ולא מבנה קבע, אישרה העירייה את הקמת האוהל. בעקבות פניה של יו"ר הוועדה המחוזית במשרד האוצר, נתבקש משרד ראש הממשלה להגיש הבקשה לאישור הוולמ"ב. יש לפנות בנושא לוועדה המחוזית במשרד האוצר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker