השכנים של נתניהו: "בית ראש הממשלה משתלט באופן לא חוקי על הרחוב"

הוועדה למתקנים ביטחוניים תדון בבקשה לקבלת היתר בנייה לסככת פלדה שמכסה שטח של יותר מ-300 מ"ר ברחוב הסמוך למעון ראש הממשלה ■ הבנייה, שלא ניתן לה היתר, הושלמה כבר לפני חודש ■ דיירי הרחוב: "פגיעה בוטה וגסה בחופש התנועה" ■ משרד ראש הממשלה: "התהליך בוצע באישור הגורמים הרלוונטיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הסככה שהוקמה צמוד למעון ראש הממשלה בירושלים

הוועדה למתקנים ביטחוניים (ולמ"ב), גוף תכנוני המוסמך להעניק היתרי בנייה בהליך מקוצר למתקנים ביטחוניים, צפויה לדון בשבועות הקרובים בבקשה שהגיש אגף הביטחון במשרד ראש הממשלה לקבלת היתר בנייה לסככת ענק בלב שכונת רחביה, ברחוב הסמוך לבית ראש הממשלה. את הבקשה הגיש המשרד לוועדה בדיעבד, יותר מחודש לאחר שבניית הקונסטרוקציה הכבדה הסתיימה. לפני שלושה שבועות פירסמה הוולמ"ב את פרטי הבקשה לקבלת התנגדויות.

הסככה שנבנתה הוצגה בתחילה על ידי עיריית ירושלים כ"אוהל זמני" שמטרתו לשפר את אבטחת המתחם בעת ביקור נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בישראל. בהגשת הבקשה להיתר אישש משרד ראש הממשלה את חששם של תושבי הרחובות הסמוכים למעון ראש הממשלה כי הסככה תיהפך למבנה קבע.

יש לציין כי תחת הגדרת הסככה כזמנית העניק מהנדס העיר ירושלים, שלמה אשכול, אישור מיוחד להקמת הסככה ללא היתר, אף שחוקי התכנון והבנייה אינם מאפשרים זאת. ואכן, מפנייה של TheMarker לוולמ"ב בנושא עולה כי אישור הבינוי ללא היתר מעולם לא היה בסמכותו של מהנדס העיר, וכי אשכול פעל בנושא שלא כדין.

מדובר במבנה בגובה של כ–6 מטרים, המכסה שטח של 312 מ"ר ברחוב סמולנסקין. בקטע רחוב זה הוקמה סככת פלדה הנפרשת מגדר מעון ראש הממשלה עד לגדר מנזר טרה סנטה שבצדו השני של הרחוב. המבנה הוקם על הכביש והמדרכות של רחוב סמולנסקין. אחד מקירות הסככה הוצמד לאורך עשרות מטרים לגדר מנזר טרה סנטה ההיסטורי. כמו כן, הסככה נשענת על עשרות עמודי פלדה שעוגנו למדרכות הרחוב.

בנוסף לכך כולל המבנה שערי כניסה ויציאה, שעל פתיחתם אמונים אנשי הביטחון של משרד ראש הממשלה. מאחר שמדובר ברחוב חד־סטרי, שהסככה ניצבת בתחילתו, נאלצים תושבי הרחוב לעבור דרך הסככה ושעריה כדי להגיע לבתיהם.

במאי חשף TheMarker את דבר קיום העבודות, שהפתיעו את תושבי האזור שלא עודכנו לגביהן לפני כן. מבדיקה שנערכה עלה כי העבודות בוצעו שלא כחוק, ללא היתר בנייה, וכי היתר כזה גם כך לא היה יכול להינתן, שכן מעולם לא אושרה כל תוכנית המאפשרת את הבנייה. מסיבה זאת לא ניתנה לתושבי האזור אפשרות להתנגד לעבודות כפי שמחייב ההליך התכנוני.

"חסימה כמעט מוחלטת של התנועה ברחוב"

בעקבות הגשת הבקשה להיתר בדיעבד, אישרה הוולמ"ב את פירסומה להתנגדויות. את ההחלטה קיבלה היו"ר היוצאת של הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים, דלית זילבר, שבימים אלה מתחילה את כהונתה כמנהלת מינהל התכנון. בעקבות ההפקדה הוגשו שתי התנגדויות להקמת הסככה, האחת בידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, והשנייה בידי דייריו של בית משותף ברחוב סמולנסקין.

המתנגדים זועמים לא רק על הקמת הסככה כעת, אלא גם על ההתנהלות של משרד ראש הממשלה, שלטענתם נמשכת זה שנים. "המבנה הנוכחי הוא חלק נוסף, לא ברור אם אחרון, בתהליך ההשתלטות הלא חוקית של בית ראש הממשלה על הרחוב ועל המרחב הסובב אותו, עם כל שאר האלמנטים ברחוב כגון שערים, ביתנים, מחסומים, וילונות ומתקנים שונים — החוסמים את תנועת כלי הרכב והולכי רגל, עד כדי מניעתה המוחלטת", נכתב בהתנגדות.

מחסום בכניסה למעון ראש הממשלהצילום: אמיל סלמן

"יותר משישה מחסומים ומתקנים שונים מהווים הפרעה למעבר תנועה חופשית הן לשכנים, הן לאורחיהם והן לספקים השונים הנדרשים להגיע לרחובות בלפור וסמולנסקין. מדובר בפגיעה בוטה וגסה בחופש התנועה של דיירי הבניינים הסמוכים ושל כל מי שקשור אליהם, ולאחרונה גם מניעה מוחלטת מתושבי השכונה או אחרים שאינם דיירים ברחוב ממעבר ברחוב. בנושא זה מעורבים גורמים שונים שלרוב אינם מתואמים ביניהם — אבטחת אישים של ראש הממשלה, השב"כ ומג"ב. השכנים נופלים בין הכיסאות למציאות בלתי אפשרית", כתבו המתנגדים.

עוד תקפו התושבים את מגישי הבקשה, באמרם כי "המבקשים מטעם בית ראש הממשלה 'שכחו' לציין כי מדובר במבנה המוקם על רחוב חד־סטרי, המהווה את דרך הגישה היחידה של דיירי רחוב סמולנסקין כולו לבתיהם. הדיירים כולם נאלצים כעת לעבור דרך המבנה, בתוכו, מספר פעמים ביום על מנת להגיע לבתיהם. למעשה אנחנו, כמו כל דיירי הרחוב, תלויים ברצונם של אנשי ראש הממשלה, שפותחים וסוגרים את הרחוב למעבר לפי רצונם".

"פגיעה שאין לה תקנה בנוף העירוני"

את ההתנגדות השנייה הגיש איציק שווייקי, מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור אתרים. שווייקי טען בהתנגדותו כי הסככה פוגעת פגיעה קשה בערכים האדריכליים וההיסטוריים שמאפיינים את השכונה. "שכונת טלביה, שנבנתה בשנות ה–20 וה–30 של המאה שעברה, היא שכונה לשימור. המבנה הוא סככה שנבנתה ברחוב בשכונה הכלולה בעיר ההיסטורית", כתב שווייקי. "התוכנית הנדונה היא כביכול אישור בדיעבד של הוועדה למתקנים ביטחוניים, אך בפועל היא משפיעה על כל העיר תוך חריגה ממדיניות התכנון הנהוגה, ותוך פגיעה שאין לה תקנה בנוף העירוני ובסביבה הקרובה".

מהוועדה למתקנים ביטחוניים נמסר: "אישור להקמת המבנה ניתן על ידי מהנדס העיר ירושלים, אף שהנושא לא נמצא בסמכותו. פנייה בנושא הגיעה לפתחה של הוועדה בדיעבד, והוועדה הורתה על פרסום הבקשה להתנגדויות. הוועדה תקיים דיון מסודר בעניינה של הבקשה, תוך שקילת כל השיקולים הרלוונטיים, לרבות התייחסות לטענות שהועלו במסגרת ההתנגדויות שהוגשו".

מאגף הביטחון במשרד ראש הממשלה נמסר: "הבקשה הוגשה בתהליך סדור לעיריית ירושלים, והיא פתוחה לעיון הציבור בעירייה ובכלל זה התכנון ותאריכי הבקשה והביצוע. לכל אורכו בוצע התהליך באישור הגורמים הרלוונטיים".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "לפני מספר חודשים התקבלה בעירייה בקשה להקמת הסככה. הבקשה נבדקה על ידי הגורמים המוסכמים בעירייה, ולאור העובדה כי מדובר באוהל פריק ולא מבנה קבע, אישרה העירייה את הקמת האוהל. בעקבות פניה של יו"ר הוועדה המחוזית במשרד האוצר, נתבקש משרד ראש הממשלה להגיש הבקשה לאישור הוולמ"ב. יש לפנות בנושא לוועדה המחוזית במשרד האוצר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker