הצד המכוער של מיזמי תמ"א 38

יש עורכי דין שאינם בוחלים בהשמצת עורך דין אחר המטפל במיזם התחדשות עירונית שעליו הם מנסים להשתלט - אף שעורך הדין משקיע בו שנים של עבודה מאומצת. מעבר להשמצה, הם גם מעכבים את הפרויקטים

מירה בורנשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט תמ"א 38 ברעננה. "הבהלה לזהב" של עורכי הדין
פרויקט תמ"א 38 ברעננה. "הבהלה לזהב" של עורכי הדיןצילום: עופר וקנין

באמצע המאה ה-19 התגלה זהב בקליפורניה. הגילוי הוליד את המושג "הבהלה לזהב" - בהלה שגרמה להתפתחות כלכלית עצומה, לצד תופעות חברתיות שליליות. נדמה כי מאז שיצאה לדרך התוכנית הארצית לחיזוק מפני רעידות אדמה, נהפכה תמ"א 38 למעין הבהלה לזהב של עורכי הדין. רבות נכתב על החסמים המונעים ומעכבים הוצאתם לפועל של מיזמי פינוי־בינוי ועל הביורוקרטיה העירונית והממשלתית בתחום. באחרונה מתפתחת מגמה מכוערת המוסיפה לא מעט סיבות לעיכוב פרויקטים של התחדשות עירונית, המגלמים בתוכם ממילא קשיים מרובים.

הדבר חמור במיוחד נוכח העובדה שמי שעומדים מאחורי המגמה הם דווקא עורכי דין, שומרי הסף של החוק הנתפשים כמי שתפקידם לקדם פרויקטים אלה ולהוציאם אל הפועל. אבל לעתים רצונם להפיק הכנסה פוגם בשיקול דעתם ומביא אותם למעשים שאין הדעת סובלת ואינם מתיישבים עם אתיקה בסיסית.

פסק דין שניתן באחרונה על ידי בית משפט השלום שופך אור על המגמה החמורה הזאת, שאין דרך להסבירה אלא באמצעות תאוות בצע, הכוללת הפרת כללי האתיקה של לשכת עורכי הדין ומושכלות יסוד בעסקים. מדובר בעורכי דין שאינם בוחלים בהשמצת עורך דין אחר המטפל בפרויקט שעליו הם מנסים להשתלט - אף שעורך הדין משקיע בו שנים של עבודה מאומצת - ובכך גם מעכבים את הפרויקט.

בעניין שנדון, השמיץ הנתבע את עורך הדין שטיפל במיזם, וייחס לו רשלנות וחוסר מקצועיות. הנתבע פנה בכתב לבעלי הדירות במתחם וטען כי נוסח ההסכם המוצע להם רע ומסכן את בעלי הזכויות בלי להבטיח להם דבר. בין השאר, במכתבים שהפיץ, טען הנתבע כי התובע מתיימר לייצג את בעלי הזכויות בפרויקט, בעוד נאמנותו האמיתית נתונה ליזם, שמשלם את שכר טרחתו.

בעקבות זאת, הוגשה תביעת לשון הרע נגד עורך הדין המשמיץ, ובית המשפט אכן חייב את הנתבע בתשלום בסך 100 אלף שקל, וקבע: "ברור כי הנתבע ביקש במכתביו לשכנע את הדיירים לבחור דווקא בו כזה שייצג אותם, וברור כי להגשמת מטרה זו עשה הנתבע גם שימוש בהכפשת התובע והטחת האשמות חמורות נגדו". מקרים דומים, בצורה כזאת או אחרת, מתרבים וגורמים לנזק כבד לעורך הדין המטפל במיזם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לעתים לא נמנעים תובעים מהגשת תביעה נגד עורך הדין העוסק שנים בקידומו של הפרויקט - תוך שהם מטיחים בו טענות חסרות שחר. כך למשל, הועלו טענות נגד יזמי פרויקט ועורך הדין ששמו שורבב כנתבע שלא לצורך. התובע קיבל את המלצת בית המשפט, והסכים למחוק את התביעה נגד עורך הדין. בית המשפט הביע דעתו על כך שמלכתחילה לא היה מקום לצרפו כנתבע.

דוגמה נוספת היא של עורך דין שהתבקש על ידי כמה מתנגדים לפרויקט לבדוק חוזה שכבר נחתם על ידי רוב בעלי הדירות - ופנה גם למי שחתמו כדי שיצטרפו למתנגדים, והכל במטרה לזכות בנתח מהפרויקט ולהפיק הכנסה על גבו של מי שטרח שנים. במקרה אחר, עורך דין שהתבקש לבדוק חוזה שירבט כ-100 הערות לחוזה, בלי שטרח לברר את העובדות.

לשם הגילוי הנאות, אציין כי גם אני צורפתי כנתבעת לתביעה שעניינה סכסוך בין בעלי דירות בפרויקט פינוי־בינוי, וכי שמי שורבב לתביעה מטעמים פסולים, תוך הכפשת שמי ללא בסיס. כדי להשיג תוצאות ולהאדיר את שמו, אין בא כוח התובעים בוחל בכל אמצעי ובכלל זה שימוש בלשון בוטה, אלימה וירודה עד כדי ביזוי הכותב עצמו, שכותב כך על עורכת דין: "עושה רושם כי הנתבעת עלתה על סולם גבוה, ואינה יודעת לרדת ממנו בכוחות עצמה, ולפיכך אין כל סיבה לאפשר לה להישאר במצב פתולוגי שכזה עד אובדן ההכרה, אלא יש לאפשר לה לרדת במהירות מהעץ".

האלימות פשתה במקומותינו והגיעה גם אל מי שנחשבו בעבר לארזים. ואם בארזים נפלה השלהבת, אין להתפלא על הידרדרות הציבור בכללותו. מן הראוי שלשכת עורכי הדין, האמונה על שמירת כללי האתיקה של עורכי הדין, תפעל לתיקון מצב זה הגורם נזקים ומוציא שם רע לציבור עורכי הדין בכללותו, בשל פעילות פסולה של פירות באושים.

הכותבת היא שותפה במשרד עו"ד הרטבי, בורנשטיין, בסון ושות'

צילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker