צבי זרחיה

יישום חוק מיסוי דירה שלישית יחל באופן פורמלי ב-1 בספטמבר, כך הודיעה היום (ה') המדינה בתשובתה לבג"ץ. עו"ד שוש שמואלי ורן רוזנברג ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה הבהירו כי משרד האוצר מוכן לדחות בחודש נוסף את הדיווח והתשלום הראשון במסגרת חוק מיסוי ריבוי נכסים.

המדינה הגישה לבג"ץ את תגובתה לבקשת העותרים לדחות את מועד הדיווח והתשלום לרשות המסים על ריבוי דירות ולהארכת המועד לקבלת ההקלות הקבועות בחוק לחייב שימכור דירה "חייבת". מדובר בהארכה נוספת, לאחר שמנהל רשות המסים כבר האריך את מועד הדיווח והתשלום ל-31 ביולי 2017.

בתגובת המדינה נכתב כי על פי נתוני רשות המסים, עד ל-23 ביולי 2017 הוגשו כ-1,200 הצהרות לפי החוק וניתן מענק החזר מס שבח במסגרת 859 שומות בסכום כולל של כ-32.7 מיליון שקל. כמו כן הוגשו בקשות לאישור קופת גמל בתנאים מיוחדים בהתאם לחוק ו-33 מתוכן כבר אושרו.

משה כחלוןצילום: עופר וקנין

המדינה הסבירה כי "מאחר שמועדי התשלום והדיווח כבר הוארכו פעם אחת, וכל הארכה נוספת גוררת אי ודאות בקרב האזרחים ואף מפחיתה את הכנסות המדינה מגבייה בסעיף זה, סבורים המשיבים כי אין מקום להאריך את מועד הדיווח ואת מועד תשלום המס פעם נוספת".

"בצד זאת, המשיבים ערים לכך שבעיתוי הנוכחי לא נותרו לנישומים אלא ימים ספורים למילוי חובתם לשלם את המס כקבוע בחוק. לכך יש להוסיף שהמערכת המקוונת לביצוע הדיווח והתשלום, אשר החוק מאפשר הקמתה, צפויה לעלות לאוויר במהלך החודש הקרוב ותפשט את ביצוע התשלום על ידי הנישומים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המדינה הוסיפה כי "בנסיבות אלה, ועל מנת לאפשר לנישומים פרק זמן להיערכות לביצוע הדיווח ותשלום המס, בדעת מנהל רשות המיסים להאריך את המועד האחרון להגשת הדיווח וביצוע תשלום המס עד לאחד בספטמבר 2017".

במשרד האוצר מקווים שהדחייה הזו תהיה הדחייה האחרונה ביישום החוק ושבתוך חודש יגריע בג"ץ בעתירות שהוגשו נגד הליך החקיקה של החוק בוועדת הכספים באמצע דצמבר 2016. גורמים במשרד האוצר הדגישו כי באמצעות החוק תוכננה הגדלת הכנסה למדינה ממסים בסך של 900 מיליון שקלים וכל עוד החוק לא נכנס לתוקף, לא ברור אם הכסף אכן יגיע לקופת המדינה. באמצע השבוע הורה בג"ץ למשרד האוצר ולכנסת להשיב תוך יומיים על העתירה לדחיית הדיווח לרשות המסים ולמתן התשלום הראשון במסגרת החוק.

בתחילת מאי 2017 קיים בג"ץ דיון בעתירות נגד חקיקת החוק ומתח ביקורת חריפה על הליך החקיקה בוועדת הכספים. השופטים הציעו למדינה להחזיר את החוק אל ועדת הכספים על מנת שתמשיך משם את הליכי החקיקה, אולם שר האוצר משה כחלון סירב לכך. יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) הודיע באחרונה שרה"מ נתניהו הורה לו לגייס מחדש רוב בעד החוק אם בג"ץ יחזירו אל הכנסת ובמקרה שכחלון יתעקש לחוקקו מחדש. בסביבת כחלון אמרו לפני כמה חודשים שאם החוק יוחזר לוועדת הכספים הוא לא יגישו מחדש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker