הכנסת הצביעה בעד החוק לפיצול בתים צמודי קרקע: "יסייע למבקשי דירות קטנות להשכרה"

החוק החדש קובע כי פיצול בתים צמודי קרקע למטרת בנייה של יחידת דיור להשכרה יוכל להיעשות בהליך מזורז, ללא צורך באישור תוכנית חדשה לשם כך על ידי הרשות המקומית ■ ח"כ עזריה: "החוק יאפשר תכנון גמיש - דבר נדיר בשוק הדיור הישראלי"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מליאת הכנסת אישרה הערב (ד') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שיזם שר הכלכלה, אלי כהן, שתאפשר פיצול בתים צמודי קרקע - וילות וקוטג'ים - למטרות השכרה. בעד החוק הצביעו 48 חברי כנסת ונגדו הצביעו 37. את החוק החל כהן לקדם בעת שכיהן כיו"ר ועדת הרפורמות, ולאחר מינויו לשר המשיכה מחליפתו ח"כ רחל עזריה (כולנו) בהליך החקיקה.

החוק החדש קובע כי פיצול בתים צמודי קרקע למטרת בנייה של יחידת דיור להשכרה יוכל להיעשות בהליך מזורז, ללא צורך באישור תוכנית חדשה לשם כך על ידי הרשות המקומית. על גודל הדירה לאחר הפיצול להיות לפחות 45 מ"ר.

במהלך הדיונים בוועדה התקבלו מספר דרישות שהעלו גופי השלטון המקומי. בין היתר, הם דרשו כי לרשות המקומית תינתן האפשרות להגביל את היקף יישום הפיצול בתחומה ל-20% בלבד מתוך כלל צמודי הקרקע. עוד נקבע כי בניגוד לנוסח החוק המקורי שיזם כהן, שפטר את ההליך לחלוטין מתשלום היטל השבחה לרשות המקומית, יהיה הליך הפיצול כרוך בהיטל השבחה מופחת. לפי החוק שאושר, שליש מסכום ההיטל הריאלי ישולם בעת ביצוע הפיצול, ושליש נוסף במקרה של מכירת הנכס.

לבסוף, התקבלה גם עמדת השלטון המקומי, ובכלל זאת גם מרכז המועצות האזוריות, כי אין להחיל את החוק החדש בקיבוצים ובמושבים. יש לציין כי להחלת החוק ביישובים הכפריים התנגדו בתוקף גם מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל. מנגד, ניסו תנועת המושבים ותנועת האיחוד החקלאי לקדם את החלת החוק במושבים - אך ללא הצלחה.

במהלך הדיון שקדם להצבעה אמרה עזריה: "הצעת חוק זו היא בשורה לשוק הדיור בישראל. היא מגדילה את היצע הדירות ומאפשרת תכנון גמיש שהוא נדיר בשוק הדיור הישראלי. החוק מתאים עצמו למציאות הקיימת בישראל עם השינויים בעולם המשפחה ועם הארכת תוחלת החיים. חוק זה יסייע במציאת פתרונות דיור לאוכלוסייה שדורשת דירות קטנות, שאינן נפוצות כיום כלל".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker