תושבי לוד נגד הבנייה שמקדם האוצר בעיר: "פוגעת בסיכויי העיר להיחלץ מעוני"

עשרות התנגדויות של תושבים הוגשו נגד תוכנית לבנייה של 11 אלף דירות בהליך מזורז על קרקע פתוחה בשולי העיר ■ "הבנייה סותרת את תוכנית המתאר ומשרתת מטרות קצרות טווח של פוליטיקאים"

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת גני אביב בלוד
שכונת גני אביב בלודצילום: אייל טואג

תוכנית בנייה בלוד להקמת יותר מ-11 אלף דירות ועשרות אלפי שטחי מסחר ותעסוקה בשולי העיר ומוכרת בשם "תוכנית מערב ניר צבי" מעוררת ביקורת חריפה בקרב תושבים בעיר. הבנייה מתקדמת בהליך מזורז (ותמ"ל - "ועדה לקידום מתחמי דיור בעדיפות לאומית") שפירושו כי הבינוי מתוכנן ללא הליכי שיפוט וביקורת של מנגנוני התכנון המקומיים. תושבי לוד, בהם המתגוררים בסמוך לאזור המיועד לפיתוח, טוענים כי בתוכנית יש שלל ליקויים הנוגעים לה עצמה, ואולם הנזק העיקרי הוא שיישומה יפגע באופן חמור בעיר כולה ובתושביה הוותיקים.

שטחי המחלוקת נמצאים בשוליים המערביים של לוד, מעבר לשכונת גני אביב, קרקע פתוחה שהיתה בעבר בשימוש חקלאי, ולפי התוכנית המזורזת ייבנו בה 110 אלף מ"ר למשרדים ולמסחר ו-11,150 אלף דירות בבינוי מגוון שיגיע עד 26 קומות. לדברי המתנגדים הבנייה המזורזת סותרת את תוכנית המתאר הכוללנית של לוד שהופקדה בוועדת תכנון המחוז לפני שנתיים, הדיונים בהתנגדויות כלפיה הסתיימו לפני שנה וחצי, ומאז מתמהמהת ההחלטה בעניינה. 

תוכנית המתאר שאושרה במנגנוני התכנון המקומיים ומתעכבת במחוז, עונה לתוכניות הצמיחה של לוד ל-120 אלף איש ומתוכננות לפיה קרוב ל-39 אלף יחידות דיור, וכן תוספות שטחי מסחר, משרדים ומבני ציבור באזורים המבונים, וזאת תוך שימוש בתשתיות קיימות וחידושן. לדברי המתנגדים, פוטנציאל הבנייה על מגרשים פנויים בתוך העיר ומימוש זכויות אוויר בשטח המבונה נבדקו כנגד ערכי הקרקע ומצב השוק בלוד לפני שנה. כהוכחה להיתכנות ולכדאיות של תוספות הדיור בתוך העיר הם מביאים את הצלחת השיווק של 400 דירות בפרויקט רמת אלישיב שנמצא במרכז לוד, ואשר בו הפיתוח החדש התחבר לתשתית ולפעילות העירונית הקיימת. המתנגדים מזכירים שעלות הקמה ותחזוקת דירה חדשה בבנייה רוויה במרכז עיר היא זולה בהרבה מהקמה ותחזוקה של יחידה חדשה בשכונות שוליים מהסוג שמתקדם בתוכנית המזורזת למערב ניר צבי.

הבנייה בהליך המזורז שמקדמת הוועדה מטעם משרד האוצר, היא המשך טעויות תכנון מהעבר, טוענים המתנגדים. בנוסף לכך שהבנייה תהיה יקרה יותר מבחינת העלויות לקופה הציבורית, התוכנית המזורזת ממצה כמעט שליש מפוטנציאל הבנייה של יחידות דיור לפי תוכנית המתאר, ובכך היא ממוטטת את סיכויי המימוש של הבינוי והפיתוח שישדרג את העיר הישנה. בתוכנית המזורזת יוצרים סביבה שתוכל לקלוט עד 37 אלף תושבים, וזאת לצד עיר קיימת, שבסוף שנת 2015 מנתה אוכלוסייתה רק קצת יותר מ-70 אלף איש. “זו בעצם עיר חדשה, לצד עיר ישנה. משום שתהיה מודרנית וקורצת ומשום שיושקעו מאמצי שיווק כדי למכור את הדירות, תמשוך אליה ניר צבי אוכלוסייה חזקה מתוך העיר ותשאיר בשכונות הוותיקות את מי שלא יוכלו להרשות לעצמם לעבור אליה. בדיוק כפי שקרה עד היום כשנבנו שכונות חדשות בלוד", אומר זאב אוריאל, תושב גני אביב ואחד מפעילי ההתנגדות למהלך הבנייה המזורז. 

מתנגדם אחרים מוסיפים עוד חיסרון: בינוי דירות בסגנון יקר לתחזוקה בסביבה מוטה לניידות ברכב, אינו עונה על קהל היעד העיקרי שאליו צריכה לוד להפנות את משאבי הבינוי שלה: משפחות מעוטות יכולת ומחוּסרי דיור. כנגדם טוענים המצדדים בבנייה המזורזת כי שכונות חדשות בסגנון מודרני, עם מעלית, שטחים פתוחים וחניות, ימשכו אוכלוסייה חדשה שתבוא ללוד מחוץ לעיר וימלאו אותה בציבור תושבים חזקים ועשירים יותר. המתנגדים מסבירים שגם אם תגיע אוכלוסייה כזו ותשתכן בדירות שייבנו בשכונת ניר צבי, היא לא תתרום לפיתוח של לוד. זאת משום שהמיקום ודרכי הקישור של השכונה לסביבתה לא יגרמו לדייריה להתייחס ללוד כמרכז חייהם והמקום שבו יצרכו את שירותי השגרה שלהם, לא כל שכן שירותי פנאי ובילוי. תושבי אחיסמך, בדיוק כמו תושבי גני אביב כיום, יגורו בשכונה שנחשבת לשכונה משכונות לוד, אך את רוב השירותים האחרים יצרכו בשטחי המסחר במתחם אירפורט סיטי, שאליו יהיה להם יותר טבעי ונוח להגיע. 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי מתנגדי התוכנית המזורזת, תוכנית המתאר שמתעכבת ועלולה להיפגע מהתוכנית שמקדם האוצר, כוללת תכנון עירוני שתומך בתעסוקה ובמסחר מקומיים שמשפרים את איכות החיים וסיכויי ההתקדמות של אוכלוסיות חלשות. בתוכנית המתאר הושקעו כסף ציבורי ומשאבי תכנון, במטרה לתקן את מהלכי הפיתוח והבינוי שנעשו בלוד בעבר ופגעו באופן שיטתי ובמשך עשרות שנים בהזדמנויות החברתיות והכלכליות של תושביה. היא גובשה בצוות שכלל את האדריכלית דניאלה פוסק ביושבה כמתכננת מחוז מרכז ואשר נבחרה לאחרונה לעמוד בראש הוועדה המחוזית לתכנון תל אביב. 

אוריאל מזכיר שתוכנית מערב ניר צבי מקודמת בד בבד עם הסכם הגג שנחתם עם העיר לוד בתחילת השנה, ולפיו מזרימה המדינה מאות מיליונים לעירייה בתמורה לכך שהיא מקדמת במהירות היתרי בנייה לאלפי יחידות דיור בתוך זמן קצר. "למהלכים יש מטרה פוליטית", אומר אוריאל ששימש בעבר כחבר מועצת העיר. "הפוליטיקאים בממשלה יכולים לרשום לעצמם עוד יחידות דיור שנבנו וראש העיר מקבל סכומי כסף חד פעמיים שתומכים במופעי ראווה של פיתוח לטווח קצר. הבעיה שבטווח הארוך אין למהלכים ערך, ולמעשה הם גורמים נזק. את הטעויות למדנו בשכונת גני אביב שבה אני מתגורר, כך תוכננה והוקמה שכונת גני יער במזרח העיר, וכך מתקדם בימים אלה הפיתוח של שכונת אחיסמך הצמודה לה. לוד נכנעת למהלכי פיתוח שאין בהם תכנון, הם יפגעו בתושביה הוותיקים ומשמידים א הסיכוי של העיר לצאת מהעוני שבו היא שרויה שנים".

כנגד תוכנית מערב ניר צבי הוגשו עד כה 80 התנגדויות מטעם תושבים, והם ידונו בוועדת התכנון המחוזית בתחילת ספטמבר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker