בנק ישראל: העלייה בהיצע הדירות תביא לירידת מחירים

חברי הוועדה המוניטרית בבנק מעריכים כי הצמיחה ברבעון השני של 2017 תהיה גבוהה יחסית, בדומה לצמיחה בשנה וחצי האחרונות

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שכונה בראש העין
אתר בנייה במרכז הארץצילום: עופר וקנין

בנק ישראל פירסם היום (ב') את פירוט הדיון בישיבתה האחרונה של הוועדה המוניטרית של הבנק ב-10 ליולי, טרם קבלת ההחלטה על השארת ריבית בנק ישראל על כנה בגובה של 0.1%. חברי הוועדה הסכימו כי ההגדלה הנמשכת של היצע הדירות על ידי הממשלה אמורה לתמוך בהתייצבות מחירי הדירות ואף להביא בהמשך לירידתם.

חברי הוועדה סבורים כי מגמת התקררות הפעילות בשוק הדיור נמשכת, התפתחות שמשתקפת בירידה המתמשכת בהיקף העסקות בדירות, ובירידה בלקיחת משכנתאות חדשות לצד התייצבות ואף ירידה קלה בריבית על המשכנתאות. בנוסף מראים הנתונים התייצבות במחירי הדירות.

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל כוללת את קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, נדין בודו-טרכטנברג, המשנה לנגידה, פרופ' ראובן גרונאו ופרופ' נתן זוסמן, מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל.

בנוסף להתייחסות לשוק הנדל"ן, ציינו חברי הוועדה כי האינדיקטורים האחרונים, וביניהם מדד אמון הצרכנים והנתונים הראשוניים של סקר החברות, מאפשרים להעריך כי הצמיחה ברבעון השני של 2017 תהיה גבוהה יחסית, בדומה לצמיחה בשנה וחצי האחרונות.

חברי הוועדה דנו גם בסיכונים לצמיחת הייצוא בעתיד. בנוגע לייצוא השירותים, שבשנים האחרונות צמח בקצב מהיר יותר מזה של סחר השירותים העולמי, העלו חברי הוועדה חשש כי הצמיחה המואצת תיבלם עקב מחסור בעובדים מיומנים. בנוגע לייצוא הסחורות, ציינו חברי הוועדה את העובדה שהוא מדשדש כבר כמה שנים, בין היתר בשל חולשת הסחר העולמי בשנים האחרונות בשילוב עם השקל החזק. לדיבריהם, על מנת לתמוך בצמיחה לאורך זמן על הממשלה לנקוט במדיניות שתתרום להגדלת הפריון, לרבות שיפור ההון האנושי והגדלת ההשקעות בתשתיות.

קרנית פלוג
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: דודו בכר
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בנוגע לאינפלציה העריכו חברי הוועדה שהתעצמות הכוחות האינפלציוניים הגלובליים לצד חוזקו של שוק העבודה צפויים להמשיך לפעול להעלאה הדרגתית של רמת האינפלציה בישראל.

עם זאת, חברי הוועדה הדגישו כי ההרחבה המוניטרית תיוותר על כנה כל עוד הדבר יידרש כדי לבסס את סביבת האינפלציה בתוך תחום היעד, סביב אינפלציה של 2% בשנה. אחד מחברי הוועדה אף חזר על עמדתו שבעת הזאת האינפלציה הנמוכה אינה משקפת חולשה של צד הביקוש, אלא מיטיבה עם הצרכנים ותורמת להפחתת המחירים שיזמה הממשלה במטרה להוריד את יוקר המחיה. לפיכך, הסטייה מיעד האינפלציה אינה צריכה להיות הגורם הבלעדי לקביעת הריבית, וזו צריכה להיקבע בהתאם לצורכי המשק בראיה רחבה.

בנוסף לחברי הוועדה השתתפו בדיון גם אנדרו אביר, מנהל חטיבת השווקים בבנק ישראל, דני חחיאשוילי, ראש מטה הנגידה, יואב סופר, דובר הבנק, דניאל נתן, כלכלן בחטיבת המחקר וגב' אסתר שורץ, מזכירת הוועדה המוניטרית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker