המאבק על החופים: הופל החוק לעדכון תוכניות בנייה על קו החוף

ח"כ חנין, יוזם החוק: "הממשלה נותנת זמן התארגנות לנדל"ניסטים" ■ ח"כ זנדברג יו"ר השדולה לעירוניות: חוק החופים מתמודד עם תכנון לקוי שאינו משלב כראוי את הים במרקם החיים האורבני

מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אליהו הרשקוביץ
מירב מורן

הכנסת הפילה הבוקר בקריאה טרומית את הצעת החוק שיזם ח"כ דב חנין ושתמו עליה עשרות ח"כים, לתיקון חוק החופים. מטרת התיקון לחייב בחינה מחדש של כל תוכניות הבנייה בחופי ישראל שקיבלו היתר לפני 2004. הצעת החוק נדחתה ברוב של 42 ח"כים שהתנגדו להצעה, לעומת 40 שתמכו.

חוק השמירה על הסביבה החופית (חוק החופים), שנחקק ב-2004, לא חל באופן רטרואקטיבי. מסיבה זו, יש לאורך החופים קרוב לחמישים תוכניות בנייה שאושרו לפני שנת 2004, תקפות וניתנות ליישום. התיקון המוצע לחוק, מחייב בחינה מחדש של כל תוכניות הבנייה הישנות האלה לפי הסטנדרטים התכנוניים והסביבתיים המתקדמים שנקבעו בחוק החופים המקורי.

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) יוזם התיקון לחוק החופים, תקף מעל בימת הכנסת את הממשלה שדחתה בתחילת השבוע את הדיון בהצעת התיקון בוועדת השרים לחקיקה: "אתם רוצים לתת זמן התארגנות לנדלניסטים כדי שיוכלו לנצל את חצי השנה הקרובה ולייצר נזקים בלתי הפיכים לחופי מדינת ישראל", אמר חנין והוסיף "הציבור יזכור וידע מי עומד לצידו ומי עומד לצידם של אינטרסים שפוגעים בציבור כולו".

"חוק החופים הוא תוצאה של תכנון לקוי שאינו מביא את הים בחשבון כחלק מהמרחב האורבני", אמרה ח"כ תמר זדנברג (מרצ) העומדת בראש השדולה לעירוניות. זדנברג הצביעה בעד החוק, אף שאמרה כי היא מודעת לכך שבנייה סמוכה לחוף מסייעת בנגישות לים, והביאה כדוגמה את הבנייה לאורך החוף העירוני בבת ים. "לצערנו המציאות התכנונית היום מפקירה את הבנייה לאורך החופים באופן שמותיר אותם נגישים רק לעשירים. לפיכך טוב יהיה אם ידונו מחדש בבנייה כדי להכניס לתוך התוכניות הישנות את היבטי הנגישות ושילוב הבינוי במרקם החיים העירוני, באמצעות גישה נוחה להולכי רגל, רחובות מסחריים ופעילות עירונית". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker