גינדי שיווקה 350 דירות ברחובות לעמיתי חבר - וזומנה לשימוע בחשד לאפליה לא חוקית

האגודה לזכויות האזרח הגישה תלונה נגד החברה, ורשות מקרקעי ישראל זימנה את נציגיה לשימוע דחוף גינדי רכשה את הקרקע מקבוצת פפושדו, שחכרה אותה מהרשות ■ ביום חמישי שעבר נמכרו הדירות לחברי המועדון בתוך שעות ספורות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
יריד מכירות של גינדי עבור לקוחות "חבר"
יריד מכירות של גינדי עבור לקוחות "חבר" צילום: שני רייך

ביום חמישי האחרון חגגה גינדי החזקות את הצלחת מבצע השיווק הממוקד לחברי מועדון הצרכנות חבר - אך כעת ייתכן שתשלם על כך. פנייה דחופה של האגודה לזכויות האזרח אל הנהלת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), בטענה לאפליה פסולה שבה נקטה החברה בשיווק הדירות, הובילה לזימונם של נציגי החברה לשימוע דחוף במשרדי הרשות, שצפוי להיערך כבר הבוקר.

ביום ראשון הודיעה גינדי החזקות כי במהלך יום מכירות בודד ביום חמישי האחרון, 13 ביולי, מכרה 85% (354 מתוך 416) מהדירות בפרויקט Westside שאותו היא בונה במערב רחובות לחברי מועדון חבר, שחבריו הם משרתי קבע ופנסיונרים של זרועות הביטחון. הדירות נמכרו לחברי המועדון בהנחה ממוצעת של 12% ביחס למחיר השוק. יום המכירות נערך בעקבות הגרלה שערכה גינדי ב-10 ביולי בקרב 5,000 הנרשמים מקרב עמיתי מועדון הצרכנות.

את הקרקע שעליה נבנה הפרויקט רכשה גינדי מחברה בת של קבוצת פפושדו, בשם חצרות המושבה. אותה חברה חכרה את הקרקע במהלך שנות ה-90 מרשות מקרקעי ישראל כקרקע לא מתוכננת, קידמה בה תוכניות בנייה לאלפי דירות, ובשנים האחרונות שיווקה את הקרקע המתוכננת לכמה יזמים, ובהם גינדי. חוזה החכירה של חצרות המושבה עם רמ"י כלל סעיף אשר שלפיו החוכר מתחייב "להימנע מלנקוט אפליה פסולה בעת שיווק יחידות הדיור".

שבועיים לפני עריכת ההגרלה לעמיתי מועדון חבר, ב–28 ביוני, פנתה האגודה לזכויות האזרח באמצעות עו"ד גיל גן־מור אל יועצה המשפטי של רמ"י, עו"ד ינקי קווינט, וכן אל יועצה המשפטי של גינדי, עו"ד ברק טויזר, והתריעה כי מכירת חלק ניכר מהדירות לחברי המועדון (אז דובר על 170 דירות בלבד) היא מפלה - ולכן לא חוקית. האגודה טענה עוד כי הסעיף שחייב את חצרות המושבה לא להפלות בין אוכלוסיות שונות בעת שיווק הקרקע לא התבטל כאשר מכרה החברה את זכויותיה לגינדי.

לטענת גן-מור, "שיטת שיווק זו מפלה, שכן מועדון חבר הוא מועדון צרכנות שההרשמה אליו פתוחה רק בפני מי שמשרת בשירות קבע בצבא או בכוחות הביטחון. במציאות הישראלית יש בכך כדי להוות חסם בלתי עביר עבור הרוב המכריע של האזרחים הערבים והחרדים, ועבור בעלי מוגבלויות שלא מתגייסים לצבא או לכוחות הביטחון האחרים, בוודאי לא לשירות קבע. לפיכך מדובר בשיווק שיש לו אפקט מפלה מובהק ואסור מטעמים של לאום, דת ומוגבלות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בסיום פנייתו דרש גן־מור כי חברת גינדי תבטל את הליך הרישום וההגרלה, ומרמ"י כי תנחה את גינדי כי שיטת השיווק שבה נקטה אינה חוקית. כשבוע לאחר הפנייה השיבו גינדי החזקות באמצעות עו"ד יוסף בנקל, ומועדון הצרכנות חבר באמצעות עו"ד יחיאל כשר. בתשובתם, דחו גינדי וחבר את טענות האגודה בדבר האפליה, ואף תקפו את האגודה בגין הפרסומים השונים בתקשורת אודות פנייתה. על אף דברים אלה הוחלט כאמור על זימונה של גינדי לשימוע בנושא במשרדי רמ"י.

ברשות מקרקעי ישראל אישרו את פרטי הידיעה אך סירבו להתייחס.

בחברת גינדי החזקות סירבו להגיב לידיעה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker