נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת הרפורמות של הכנסת אישרה היום (ג') את נוסחו הסופי של החוק לפיצול בתים צמודי קרקע לקראת אישורו בקריאה שנייה ושלישית במליאה. מטרת החוק היא להגדיל במהירות את היצע הדירות להשכרה. את החוק יזם יושב ראש הוועדה לשעבר, שר הכלכלה אלי כהן, ובשבועות האחרונים המשיכה יו"ר הוועדה הנוכחית ח"כ רחל עזריה (כולנו) לקדם אותו.

על פי נוסח החוק הסופי, הפיצול לצמודי קרקע יוגבל כך שהיחידה המפוצלת תשמש להשכרה או למגורי קרוב בלבד, ולא ניתן יהיה למכור אותה. עוד נקבע כי גודל היחידה המינימלי יהיה 45 מ"ר. כמו כן התקבלה דרישת השלטון המקומי, לפיה רשויות שיחפצו בכך, יוכלו להגביל יישום החוק, כך שהיקף הדירות שיפוצל לא יעלה על 20% מכלל יחידות הדיור צמודות הקרקע ברשות המקומית. רשויות שתהיינה מעוניינות בכך תוכלנה כמובן לקבוע מימוש בהיקפים גדולים יותר של החוק.

בהיבט המיסוי, צפויים בעלי נכסים צמודי קרקע לזכות בהטבה על מנת לתמרץ אותם לבצע פיצול, והם יוכלו לשלם היטל השבחה מופחת. על פי הנוסח הסופי, ישלמו המפצלים לרשות המקומית שליש מגובה היטל ההשבחה המלא בעת הפיצול, ושליש נוסף במידה שימכרו את הנכס המפוצל לצד שלישי.

עוד הוחלט כי החוק החדש לא יחול על בתי המושבים והקיבוצים. זאת, לאור התנגדות חריפה מצד שורה ארוכה של גורמים, בהם מינהל התכנון, רשות מקרקעי ישראל, מרכז השלטון המקומי, ואפילו מרכז המועצות האזוריות בראשותו של ראש המועצה האזורית לב השרון עמיר ריטוב, הטוענת כי בהחלת החוק ביישובים החקלאיים יהיה כדי להביא לאובדן צביונם הייחודי והרס המרקם הכפרי שמאפיינים אותם.

ח"כ רחל עזריה
ח"כ רחל עזריה צילום: אמיל סלמן

ואולם, רבים בקרב ההנהגה הכפרית זועמים על החרגת המושבים מהחוק. לדברי מזכ"ל תנועת כפרי האיחוד החקלאי, עו"ד דודו קוכמן, "נראה שלא פתרונות דיור מידיים עומדים לנגד עיני מקבלי ההחלטות במשרדי הממשלה. במציאות שבה יש צורך דחוף לייצר מגוון של פתרונות דיור, החרגת המגזר הכפרי אינה עניינית ונובעת מצרות עין לשמה, שכולם מפסידים ממנה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חבר הוועדה, ח"כ רועי פולקמן (כולנו), בירך על אישור ההצעה: "זה עתה העברנו את חוק שכירות הוגנת ואנחנו ממשיכים לדאוג גם בחוק פיצול הדירות לשני מיליון השוכרים בישראל. הסעיף הזה נותן פתרונות נוספים לשוכרים ומגדיל את התחרות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker