המחאה על תוכנית הבנייה בסירקין: "תהפוך את האזור לפקוק במדינה"

בדיון על תוכניות הבנייה בפתח תקוה שנערך הבוקר בכנסת התייחסו המתכננים לחשש התושבים: "תוספת כבישים ומחלפים לא יפתרו את הגודש; התכנון מתבסס על תחבורה ציבורית"

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחנה סירקין
מחנה סירקיןצילום: זאב שטרן

בדיון שהתקיים הבוקר (ג’) בוועדת הפנים של הכנסת, בראשות ח"כ דודי אמסלם וביוזמת חה"כ מוטי יוגב, נדונו תכניות הפיתוח של המגרשים שמהם מפונה המחנה הצבאי סירקין. הדיון התכנס בעקבות פעולות המחאה שמארגנים תושבי פתח תקוה ומועצת דרום השרון, שמטרתן לעצור את התוכניות לבניית אלפי יחידות דיור באזור.

בדיון נכחו בין היתר חברי הכנסת יעל פארן, נחמן שי ועומר בר-לב, וכן ראש עיריית פ"ת איציק ברוורמן, יו"ר מ.א. דרום השרון ד"ר מוטי דלג'ו ונציגים ממנהל התכנון. יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם, הרבה לדבר על חשיבות השיתוף של ראשי הרשויות המקומיות, שתוכניות הבנייה נוגעות להם: "אם תתייחסו לראשי הערים והרשויות כמי שצריך רק ליידע אותם או כיועצים שוליים, ולא תשלבו אותם כשותפים מלאים בהחלטות, תיתקלו בהם בשלב היתרי הבנייה", הזהיר אמסלם. "צמצמו את נפח הבנייה והתאימו אותו ליכולת קיבול התחבורה".

סגנית יו״ר הכנסת, ח"כ נאוה בוקר, אמרה בדיון כי "התוכנית להקמת 12 אלף יח"ד באזור סירקין ללא הסכמת הרשויות המקומיות תהפוך את האזור לפקוק במדינה, ותפגע קשות באיכות חייהם של התושבים. מדובר בהחלטה שגויה, שכן בתוכנית הנוכחית אין פתרונות לכבישים ותשתיות מתאימים. אי אפשר לתקן עוול בעוול. יש במדינת ישראל מקומות רבים שניתן ושצריך לבנות בהם - נגב, גליל, יהודה ושומרון. אני מציעה להעתיק את התוכנית לאזורים אלה".

ח"כ פארן התייחסה להתבטאויותיו בשבוע שעבר של יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, שלפיהן ראש ערים שלא ישתפו פעולה עם תוכניות הבנייה שמקדמת המדינה, יאבדו את כיסאם: "לא ייתכן שפקיד בכיר יתבטא באופן הזה", אמרה.

ח"כ דודי אמסלם
ח"כ דודי אמסלםצילום: אמיל סלמן

אדריכל אילן שם טוב, המתכנן של התוכניות בסירקין מטעם מנהל התכנון, ענה לטענות והזכיר כי הבנייה בסירקין מקודמת מזה 20 שנה, וכי תוכנית השלד לשכונות החדשות שהוצגה בוועדה המחוזית ופורסמה בפברואר כוללת התייחסות להסדרי תחבורה. לדברי שם טוב, יש שני משרדי הנדסה לתחבורה השותפים בהכנת תוכניות הפיתוח כיועצים. "באזור שבו מוסיפים אלפי יחידות דיור אי אפשר לפתור את הניידות והתחבורה של התושבים בהרחבת כבישים ותוספת מחלפים. תוכנית השלד כוללת תחבורה ציבורית, קווי הסעת המונים ודרכי גישה לתחנת הרכבת סגולה (הנמצאת סמוך לאזורים המיועדים לפיתוח - מ"מ)".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בנוגע לשיתוף הרשויות בתכנון טען שם טוב כי נציגי הרשויות מוזמנים לכל דיון רלוונטי שבו מתקבלות החלטות, ועם זאת הבטיח כי "אם טעינו בעבר ולא יידענו ואל שיתפנו, נתקן את המצב בעתיד".

בתום הדיון אמסלם הוציא הודעה הקוראת לראשי הערים המעורבים, ראש העיר פ"ת וראש המועצה האזורית דרום השרון, יחד עם גורמים ממנהל התכנון, להיפגש אצלו כדי לנסות ולגשר על הפערים, ואף ביקש לעצור את ההליכים ולא להתקדם בוותמ"ל עד הגישור. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker