שכר הדירה לא יוגבל, הערבויות כן: אושר חוק שכירות הוגנת

החוק אינו כולל את הרכיב שנכלל בנוסחו המקורי, שלפיו על בעל הדירה להציע חוזה השכרה ארוך טווח לתקופה של שלוש שנים - שבמהלכה תוגבל העלאת שכר הדירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין דירות בתל אביב
בניין דירות בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

חוק שכירות הוגנת אושר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. מטרת החוק, שקידמו בכנסת הנוכחית חברי הכנסת סתיו שפיר (המחנ"צ) ורועי פולקמן (כולנו) היא הסדרת יחסי שוכר-משכיר, וכן הגדרת תנאי מינימום על מנת שדירה תחשב כראויה למגורים.

עם זאת, החוק אינו כולל את הרכיב אשר היה נכלל בנוסח המקורי, ולפיו על בעל הדירה להציע חוזה השכרה ארוך טווח לתקופה של שלוש שנים, אשר במהלכה יוגבל מלהעלות את שכר הדירה.

במהלך הדיונים בוועדת החוקה, התווספו לחוק כמה תיקונים שיזם פולקמן. ביניהם: סעיף הקובע כי דמי התיווך בעסקה, במקרים שבהם פעל המתווך מטעם המשכיר, ישולמו במלואם על ידי המשכיר. זאת בניגוד למצב הרווח כיום בשוק, שבו משולמים דמי התיווך במלואם על ידי השוכר.

עוד נקבעו הגבלות על גובה הערבויות שרשאי המשכיר לגבות מהשוכר. גודלן המקסימלי יהיה שליש מדמי השכירות עבור כל התקופה, ולא יותר מפי שלוש מדמי השכירות החודשיים. כמו כן הוסדרה מחויבותו של המשכיר לתיקונים בדירה. לשוכר ניתנת אפשרות לתקן בעצמו פגמים בדירה במקרים שבהם המשכיר מתעכב זמן בלתי סביר, ולהפחית את עלות התיקון משכר הדירה.

יוזמי חוק שכירות הוגנת, חברי הכנסת רועי פולקמן וסתיו שפירצילום: אמיל סלמן ואוליבייה פיטוסי

נוסף על כך נקבע במסגרת החוק כי דירה שאינה ראויה למגורים היא כזו שיש בה גורם סיכון בלתי סביר לבטיחות או לבריאות השוכר, דירה שאין בה מערכת חשמל, תאורה וביוב תקינים, או דירה שאין בה פתחי אוורור.

יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן אמר בעקבות אישור החוק: "שמח וגאה להוביל יחד עם ח"כ סתיו שפיר את הבשורה לשוכרי הדירות בישראל. החוק המקודם מביא חידושים גדולים לשוק השכירות. דירות שכורות עד היום לא נתפסו כאלטרנטיבה אך כאשר יהיו דירות איכותיות להשכרה עם רמת אחזקה מספקת, ויחסים מוסדרים בין השוכר למשכיר, הדבר יהווה תחליף אמתי לרכישת דירות בשלב מוקדם מידי בחיים. זה הפתרון האפקטיבי ביותר לאזורי הביקוש".

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי מברך על אישור החוק לשכירות הוגנת היום (ב') בכנסת: "החוק הוא בשורה חשובה לכ-2 מיליון שוכרי דירות במדינת ישראל. אמנם לא בדיוק לילד הזה פיללנו כשהתחלנו להניע בעיריית תל אביב-יפו את מהלך החקיקה. הוצא ממנו המנגנון החשוב של ריסון עליית המחירים ותהליך האישור לקח זמן רב מידי. אבל סוף סוף החוק הישראלי קובע מהי דירה ראויה למגורים ומגדיר כללי משחק בסיסיים בין שוכר ומשכיר".

ח"כ שפיר, יוזמת החוק לשכירות הוגנת נאמה טרם ההצבעה הסופית על החוק ואמרה: "חוק השכירות ההוגנת יכניס סוף סוף סדר והוגנות לחייהם של שני מיליון ישראלים שחיים בשכירות. מזעקת האוהלים שעלתה מהרחוב ב-2011 ועד לרגע הזה הדרך היתה ארוכה וקשה, מה שהופך את ההתרגשות לגדולה יותר. החוק הזה הוא חוק המחאה החברתית. דור שלם, הדור שלי, הופקר למחירי דיור בלתי אפשריים ונדחק לשוק השכירות - שבמשך עשרות שנים מדינת ישראל השאירה כג׳ונגל פרוץ ופרוע. כשהגשתי את החוק הזה לפני שלוש וחצי שנים - היו לו במשכן הזה יותר מתנגדים מתומכים. הפער הדורי הורגש.

"יש עוד דרך ארוכה, ועוד הרבה מאוד משימות על הפרק כדי לפתור את בעיית הדיור. אבל הסדרת שוק השכירות היא צעד ראשון וחשוב בדרך כדי לאפשר תנאים כלכליים הוגנים לשוכרי הדירות ולהוריד את הלחץ משוק הדירות לרכישה. בכל העולם הוכח ששוק שכירות ציבורי ופרטי מוסדר, עם כללים נאותים ועם עידוד שכירות ארוכת טווח הוא מפתח בלתי ניתן להחלפה להורדת מחירי הדיור".

הנה כמה דברים שכדאי לדעת על החוק החדש:

מי אחראי לשלם מה?

על פי החוק, על השוכר לשאת את דמי השכירות, ארנונה, תשלומים עבור צריכה שוטפת של מים, חשמל וגז, וכן תשלומי אחזקה שוטפת לנציגות הבית המשותף.

לעומת זאת, תשלומים המיועדים לרכישת או השבחת מתקנים המשרתים את הדירה המושכרת, יחולו על המשכיר, וכך גם ביטוח הדירה המושכרת, ותשלומים שחב המשכיר לאדם שלישי. כך למשל, במידה שהמשכיר שכר את שירותיו של מתווך על מנת שיציג את הנכס לשוכרים פוטנציאלים – הוא יהיה זה שישלם את דמי התיווך. זאת בניגוד למצב הרווח כיום בשוק – כאשר השוכר הוא זה שנושא בנטל תשלום דמי התיווך.

מה גובה הערבויות?

החוק קובע הגבלה על גובה הערבויות שרשאי המשכיר לדרוש מהשוכר. גובה הערבות המקסימלי נקבע במסגרת החוק על שליש מדמי השכירות עבור כל התקופה, או פי שלושה מדמי השכירות החודשיים – הנמוך מבין השניים.

מתי ניתן לממש את הערבות?

החוק מונה ארבעה מקרים בלבד שבהם רשאי המשכיר לממש את הערובה שהופקדה בידיו: אי תשלום דמי השכירות במועדם; אי תשלום התשלומים הנוספים שבהם חב השוכר; אי תיקון ליקויים במושכר שנגרמו בשל התנהלות השוכר, או במקרה שבו לא פינה השוכר את הנכס המושכר במועד.

על המשכיר להודיע לשוכר מראש על כוונתו לממש את הערובה ולתת לו זמן סביר תקן בעצמו את הטעון תיקון. ככל שהדבר לא נעשה, רשאי המשכיר לממש את הערובה בתוך 60 ימים מיום השבת המושכר לידיו.

מי אחראי לתקן מה?

החוק החדש מסדיר את סוגיית התיקונים, וקובע כי על השוכר לתקן על חשבונו כל ליקוי בדירה שנגרם בשל שימוש בלתי סביר. כל פגם בנכס שנגרם בשל שימוש סביר – זוהי אחריות המשכיר לתקן, בתוך 30 יום מרגע שקיבל עדכון על הפגם. ככל שמדובר בפגם שתיקונו דחוף, כלומר כזה שאינו מאפשר מגורים סבירים בדירה – על המשכיר לתקן בתוך שלושה ימים בלבד. במקרים שבהם המשכיר לא עשה כן, רשאי השוכר לתקן את הפגם באופן עצמאי, ולהפחית את עלות התיקון משכר הדירה המשולם על ידו.

מהי דירה ראויה למגורים?

החוק החדש אינו קובע מהי דירה ראויה למגורים שאותה ניתן להעמיד להשכרה, על דרך השלילה. דירה שאינה ראויה למגורים היא דירה שאינה כוללת מערכת ניקוז, ובכלל זה מערכת לסילוק סדיר של שפכים; דירה שאינה כוללת מערכת לאספקת מי שתיה; דירה שאינה כוללת מערכת חשמל או מערכת תאורה; דירה שאין בה פתחי אוורור ותאורה טבעית, וכן דלתות וחלונות לסגירת הפתחים, ובכלל זאת דלת כניסה ראשית הניתנת לנעילה; דירה הכוללת סיכון בטיחותי או בריאותי בלתי סביר.

האם החוק כולל חוזה שכירות מחייב?

לא, אך העיקרים שנקבעים בו, ובכלל זה פירוט התשלומים, גובה הערבות וכו', יחולו על כל חוזה שכירות שייחתם. עוד קובע החוק כי סעיפים הקיימים כיום בחלק מהחוזים, הפוטרים את המשכיר מאחריות לאי התאמה או לפגם שיתגלה בנכס אינם חוקיים ולכן בטלים.

בנוסף מאפשר החוק לשר המשפטים לקבוע בתקנות "חוזה שכירות מצוי". במקרים שבהם לא חתמו הצדדים על חוזה מסודר, או במקרים שבהם התגלעה מחלוקת בסוגיה שאותה החוזה אשר נחתם בין הצדדים אינו מסדיר - יפעלו הצדדים על פי החוזה המצוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker