אושרה תוכנית הענק: 10,000 דירות בין תל אביב לרמת השרון

מדובר, בין היתר, בשטח שבו שכן בעבר מסוף הדלק, והתוכנית שאושרה להפקדה כוללת הוראות לטיהור הקרקע ■ הבנייה בפועל תתאפשר רק לאחר אישורן של התכניות המפורטות

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית התוכנית לרובע דרום גלילותצילום: א. מזור – א. פירשט, אדריכלים ומתכנני ערים
נמרוד בוסו

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז תל אביב אישרה היום (ב') את הפקדתה של תוכנית המתאר "רובע דרום גלילות" שמקדמת רשות מקרקעי ישראל. היקף זכויות הבנייה שקובעת התוכנית כוללת 9,800 דירות, מהן 800 עבור דיור מוגן, 700,000 מ"ר שטח עיקרי לתעסוקה ומסחר ועד 454,000 מ"ר שטח עיקרי למבנים ולמוסדות ציבור.

עם זאת, בניית השטחים הסחירים אינה אפשרית מכוחה של תכנית זו בלבד, כיוון שהיא תכנית מתאר. לשם כך יהיה צורך בקידומן ואישורן של שלוש תוכניות בנייה מפורטות בשטח.

התוכנית משתרעת על כ-1,800 דונם בין תל אביב ורמת השרון, בתחומה המוניציפאלי של רמת השרון. השטח תחום בין כביש 2 ממערב, נתיבי איילון ממזרח, כביש 5 מצפון, וגבולה המוניציפאלי של תל אביב מדרום. בעתיד, ייתכן ובינוי הרובע יורחב גם אל תוך תחומה של תל אביב, שם ישנו פוטנציאל לבניית כמה אלפי יחידות דיור נוספות.

על אף שהתוכנית מתארית בכל הקשור לשטחים הסחירים, היא גם בעלת מאפיינים של תוכנית מפורטת בכל הקשור לתשתיות, ומכוחה ניתן יהיה לבנות כבישים ומחלפים, תחנת רכבת כבדה ועוד. בנוסף, ניתן להקים מכוחה פארק בן 350 דונם. עוד כוללת התוכנית גם סקר זיהומי קרקע שנערך בשטח, שכן בעבר שכן במקום מסוף הדלק פי גלילות. כך על פי התוכנית, יהיו היתרי הבנייה מותנים בטיפול בקרקע המזוהמת ופינוי הפסולת במתחם.

לדברי מנהל רמ"י, עדיאל שימרון: "רשות מקרקעי ישראל שמה לעצמה למטרה לפתח רקמה עירונית תוססת, איכותית בסטנדרטים גבוהים. דרום גלילות היא תכנית חדשנית ומובילה בתחומה וצפויה להוות תכנית דגל במטרופולין תל אביב הנותנת מענה למדיניות הממשלה לתכנון היקף יחידות דיור נרחב במרכז הארץ בכלל, ובלב גוש דן בפרט".

גיא קלנר, חבר מועצת העיר רמה"ש וממובילי ההתנגדות לתוכנית המתאר בעיר, מסר בתגובה: "זוהי תוכנית דרמטית בהיקפה והשפעתה על רמת השרון והאזור כולו. מדובר למעשה בהקמתה של עיר נוספת, בסדרי גודל דומים לגודלה של רמת השרון הנוכחית. לזה צריך להוסיף תוכניות בנייה דרמטיות נוספות, באזור המחנות, ובחלקים הגובלים אלינו בהרצליה ות"א. אזורים שכולם הינם שטחים פתוחים כיום.

"כל אלו עלולים להוביל לרצף אורבני עמוס, צפוף ובלתי אפשרי, שיפגע באופן קשה באיכות החיים של כל תושבי האזור בהווה ובעתיד. עיריית רמת השרון היתה צריכה להתנגד באופן עקרוני לתוכנית, ולדרוש צמצום משמעותי בהיקפה, בוודאי על רקע התוכניות הנוספות המתכוננות במרחב, וזאת מבלי שניתנו פתרונות ברמת התשתית עם דגש על נושא התחבורה".

עו"ד אביעד שוב ממשרד שוב ושות', הרי שההחלטה בדבר הפקדת התוכנית היא אכן התקדמות משמעותית, אולם הדרך לבנייה במתחם עוד ארוכה ורווית מכשולים. ישנם כשלים רבים בתוכנית המוצעת, ובהם חלוקת המתחם למספר מתחמי משנה, שיפצלו את המקרקעין שבבעלות בעלים אחד ל-3 מתחמים שונים תחת ריכוזם במגרש אחד, ניגודי אינטרסים בין בעלי חלקות שונות לקראת הליך האחוד והחלוקה ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker