הקבינט החברתי כלכלי אישר: מיליארד שקל יגויסו לרכישת דירות לדיור הציבורי

הגיוס יתבצע באמצעות הנפקת אגרות חוב של חברת עמידר, שתהפוך לחברה מדווחת ■ משרד האוצר: "גיוס ההון צפוי לצאת לדרך בתוך מספר חודשים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיכון עמידר בבית שאן
שיכון עמידר בבית שאןצילום: יובל טבול

הקבינט החברתי כלכלי אישר היום (ב') את הצעת שר האוצר משה כחלון לגייס מיליארד שקל לטובת רכישה של כ-1,000 דירות למלאי הדיור הציבורי. על פי המתווה שאושר, תגייס עמידר הון מהגופים המוסדיים ומהבנקים באמצעות הנפקת אגרות חוב. החזר ההלוואה, שימומן מתקציב המדינה ייפרס על פני 10 שנים. סכום זה יצטרף להכנסות המדינה ממכירת דירות הדיור הציבורי לדיירים המתגוררים בהן, במסגרת "חוק הדיור הציבורי (זכויות רכישה)", אשר גם הם מיועדים לרכישת דירות נוספות.

ממשרד האוצר נמסר כי "גיוס ההון צפוי לצאת לפועל תוך מספר שבועות מרגע סיום העבודה הממשלתית בנושא. התקציב מיועד למימון רכישת הדירות, תוקצב בתקציב המדינה לשנים 2017 ו-2018, ומובא בחשבון במסגרת ההתחייבויות לשנים 2019 ואילך בתקציב משרד הבינוי והשיכון".

כחלון אמר בעקבות אישור ההצעה כי "הממשלה לא תתנער מאחריותה לזכאי הדיור הציבורי. מדובר בבשורה עבור מאות משפחות שמחכות יותר מדי שנים לקורת גג במסגרת הדיור ציבורי. המהלך יקצר באופן דרמטי את זמן ההמתנה לדירה ואת תור הממתינים". עוד הדגיש כחלון כי עמידר תישאר חברה ממשלתית בבעלות מלאה ולא תופרט בעקבות המהלך.

אתמול ביקרו מספר ארגונים חברתיים את הצעד. לדברי פעילי "הפורום לדיור ציבורי", במקום שהממשלה תצמצם את היקף הסמכויות של עמידר, על רקע הכשלים הרבים בהתנהלותה – מעניקה להם המדינה פרס.

לדברי רן מלמד, סמנכ"ל חברת "ידיד" העוסקת במיצוי זכויות זכאי הדיור הציבורי מול המדינה, "על המדינה לדאוג לכך שמדי שנה יוקדשו 400-500 מיליון שקל לפחות בבסיס התקציב לרכישת דירות דיור ציבורי, ולא להסתמך רק על גיוס הלוואות באמצעות אגרות חוב לשם כך".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker