המושבים והקיבוצים לא ייהנו מההטבה למפצלי וילות - פרט למפוני גוש קטיף

החוק המעודכן קובע כי בעלי בתים צמודי קרקע יוכלו לפצל את דירתם לדירה נוספת בהליך מקוצר ■ ח"כ עזריה על החרגת המפונים: "מדובר באנשים מבוגרים שנעקרו מבתיהם, ושחלקם לא הצליח להשתקם"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קיבוץ שפיים
קיבוץ שפייםצילום: עזרא לוי

החוק לפיצול וילות וקוטג'ים לא יחול במושבים ובקיבוצים - כך הודיעה היום (ג') יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ רחל עזריה (כולנו), בפתיחת דיון הוועדה בחוק. עם זאת, דרישתה של עזריה כי מפוני גוש קטיף המתגוררים במרחב הכפרי יוחרגו מהכלל, צפויה להתקבל.

ההחלטה שלא להכליל את יישובי הסקטור החקלאי בחוק באה בעקבות התנגדות חריפה של כלל הגופים המקצועיים העוסקים בתחום, בהם מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל, אשר טענו בוועדה כי מתן אישור לפיצול יחידות הדיור במושבים יסכל כמה מהמהלכים שקידמה הממשלה בשנים האחרונות להסדרת תחום המגורים במרחב הכפרי. בין היתר, מדובר בעדכון מספר יחידות הדיור ביישובים הכפריים בתוכנית המתאר הארצית, אשר אושר רק בשנה שעברה, וכן במתן אפשרות לבניית יחידת דיור שלישית בנחלה, במסגרת תשלום דמי היוון עבור הקרקע.

גם המגזר החקלאי עצמו היה חלוק בשאלה האם יש להחיל את החוק בקיבוצים ובמושבים. כך למשל, היתה עמדת מרכז המועצות האזוריות כי אין להחיל את החוק ביישובים הכפריים, וכי החלתו תפגע באופיים ובמרקם החיים בהם. מנגד, היתה תנועת המושבים הגוף המרכזי אשר פעל לשם החלת החוק גם על המושבים.

יו״ר אגף הקרקעות בתנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח, תקף את הסרת המושבים מהצעת החוק: "המשמעות  היא שהחוק יהיה כאבן שאין לה הופכין ונראה כי מעט מאוד היצע דירות יתווסף בעקבותיו, אם בכלל. אנו חוזרים ומדגישים כי הצעתנו לשילוב המושבים בחוק תעמיד לטובת סטודנטים ומשפחות צעירות כ-10,000 יחידות דיור קטנות ובזמן קצר מאוד יחסית".

במהלך הדיון נימקה עזריה את החרגת מפוני הגוש בכך ש"מדובר באנשים שנעקרו מבתיהם, חלקם הגדול מבוגרים שלא הצליחו להשתקם כלכלית. לכן אני מבקשת להקל עליהם ולאפשר להם את הפיצול". ההקלה מתייחסת למפונים עצמם בכל יישוב כפרי שבו הם מתגוררים, ולא רק לדיירי יישובים שהוקמו עבור מפוני הגוש.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) אמר כי הוא תומך בהצעה אך כי זו צפויה ליצור בעיות: "יקחו את זה לבג"ץ כי יש לזה השלכות רוחב". גם מזכ"ל האיחוד החקלאי, דודו קוכמן, אמר כי "יישובים עשו דבר יפה וקלטו אליהם מפונים, ועכשיו תיווצר בתוך אותו יישוב אפליה. אתם תיצרו בעיה חברתית של המפונים מול אלה שאינם". 

בנוסף, עלתה בדיון סוגיית מיגון הדירות. נציגת פיקוד העורף בדיון דרשה כי בכל היחידות המפוצלות יהיה ממ"ד, כפי שנדרש כיום בכל דירה חדשה. עזריה וח"כ דוד ביטן טענו כי הדרישה אינה מציאותית. לדברי עזריה "הפיצולים קורים בפועל כבר היום. אם נתעקש על כללים מורכבים מידי בעלויות גבוהות מידי, ימשיכו הפיצולים ללא היתר וכולנו נצא קירחים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker