בלומברג: "הבום של מחירי הדירות בישראל מגיע לסיומו"

בסקירה שערכו בבלומברג על שוק הנדל"ן הישראלי, אמר הכלכלן הראשי באוצר: "אנחנו מנהלים מלחמה במחירים"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט דיור חדש בראש העין
לוגו בלומברג
בלומברג

מחירי הבתים בישראל כבר עולים כל כך הרבה זמן, עד שיש אנשים שלא זוכרים מה קורה כשהם יורדים. עכשיו הם עשויים לגלות.

קיימים עוד ועוד סימנים שלפיהם תנופת הדיור בישראל נחלשת ופחות משקיעים רוכשים דירות כשהמשכנתאות מתייקרות. מחירי הבתים עוד לא התחילו לרדת, אבל העלייה נבלמה. אחרי עשור של עליות מחירים שהקשו מאוד על משקי הבית, נראה כאילו מקבלי ההחלטות מצליחים לשנות את הכיוון של המגמה.

דירת שלושה חדרים ממוצעת בתל אביב עולה 920 אלף דולר – יותר מבלונדון או באמסטרדם. המחיר הזה יותר מכפול מהמחיר הנומינלי הממוצע לפני עשור. המחירים הגבוהים גורמים לכך שאנשים רבים לא יכולים בכלל להיכנס לשוק במדינה שבה השכר השנתי הממוצע הוא כ-35 אלף דולר, ולכן נושא הדיור גורם למתח פוליטי וחברתי בישראל. הורדת מחירי הדירות עשויה לסכן את המערכת הפיננסית בגלל שאשראי למטרות בנייה ולמטרות רכישת בתים מהווה יותר מחצי מכל ההלוואות הפרטיות מחוץ למגזר הפיננסי.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI, אמר כי: "אנחנו רואים עכשיו את הסימנים הראשונים לשוק שמתחיל לעכל שהמחירים לא יכולים לעלות לנצח".

מחירי הבתים היו הראש סדר העדיפויות הכלכלי והפוליטי מאז קיץ 2011, כשאלפי ישראלים הקימו במחאה על מחירי הדיור אוהלים בחוצות הערים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במשרד האוצר ובבנק ישראל הבחינו בהתקררות שנרשמה באחרונה בשוק. המשקיעים מהווים נתח קטן יותר מרוכשי הדירות שעומדות למכירה. יוסי שווימר, הכלכלן הראשי במגדל שוקי הון אמר כי התשואה על השקעות בדיור קרובה לעלות נטילת המשכנתא, כלומר המשקיעים מקבלים תשואה כמעט אפסית על בית שקנו במינוף מלא. לדבריו, משקיעים שמאמינים שהשוק הגיע לשיא, יתחילו לחפש תשואות טובות יותר במקומות אחרים.

משרד האוצר מנסה להרתיע משקיעים ולהעלות את מס הרכישה ולהוסיף מס לבעלי שלוש דירות – נושא שעומד למבחן בג"ץ. הצעדים האלה סייעו להוריד את שיעור העסקות של משקיעים מ-40% בתחילת 2015 לכ-15% בפברואר.

"אנחנו מנהלים מלחמה במחירים", אמר הכלכלן הראשי של משרד האוצר, יואל נווה. "מה שברור הוא שמחירי הנדל"ן גבוהים מדי". לפי נווה, הממשלה חושבת שזוגות צעירים שמחכים לירידת המחירים עשויים להתפתות לשכירות ולצמצם את הביקוש. יש יותר מדי היצע לשכירות בת השגה בדירות בפרברים של תל אביב כמו בראש העין.

"אני חושב שהשוק יתייצב ואולי המחירים יירדו קצת, אבל עדיין יש ביקוש בישראל", אמר נווה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker