דירות להשכרה לטווח ארוך? היזמים יקבלו מהמדינה הטבות נדיבות בלי שום התחייבות

מטרתו המוצהרת של החוק שיעלה היום לדיון בממשלה היא עידוד השכרה ארוכת טווח, אבל משרד האוצר התנגד להתניה של הטבות המס ליזמים בכך שיציעו חוזים ארוכי טווח ■ מקור במטה הדיור: "נעשה מאמץ להכניס לחקיקה דרישה להשכרה ארוכת טווח"

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דירות להשכרה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום
נמרוד בוסו

הממשלה צפויה לדון היום בהצעתם של שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן, לתקן את החוק לעידוד השקעות הון, כך שיעודד יזמים לבנות דירות להשכרה — באמצעות הענקת הטבות מס נדיבות ליזמים שיבחרו לבנות פרויקטים כאלה.

ואולם באופן מפתיע, הסותר את הצהרותיו בנושא של שר האוצר מהימים האחרונים וכן את טיוטת תזכיר החוק שהופצה רק לפני כשבועיים, ההצעה לתיקון החוק אינה כוללת כל תנאי המחייב את היזמים לבנות פרויקטים להשכרה ארוכת טווח כדי לזכות בהטבות המס, כי אם מיזמי השכרה ותו לא. באוצר מנמקים זאת בכך שאם היזמים יחויבו להציע חוזי שכירות ארוכי טווח, תיפגע הכדאיות הכלכלית של המהלך.

עמדה זו של משרד האוצר סותרת את מטרתו המוצהרת של החוק כפי שזו מוגדרת בתזכיר החוק — לעודד את היצע השכירות ארוכת הטווח בשוק השכירות הפרטי. "אחד הכלים החשובים להפחתת מחירי הדירות הוא עידוד בנייה להשכרה לטווח ארוך", נכתב בתזכיר. עוד נכתב כי ההשכרה לטווח ארוך "מהווה תחליף לרכישת דירות, ומסייעת בהפחתת ביקושים לרכישת דירות". גם בהודעה לעיתונות שפירסם משרד האוצר ביום חמישי לקראת הדיון בממשלה, נכתב כי "הממשלה צפויה לאשר את הצעת שרי האוצר והכלכלה לעידוד שוק שכירות ארוכת טווח".

עיון בגרסת החוק שתובא לאישור הממשלה הבוקר, מעלה כי מטרת החוק שצוינה בתזכיר וההודעה לעיתונות, היתה מטעה. הצעת החוק אמנם מתארת את שלל הטבות המס שמהן ייהנו יזמי פרויקטים להשכרה, אלא שלשם קבלתן לא צריך היזם להתחייב כי ההשכרה בפרויקט תהיה ארוכת טווח.

0.5% מס על הקרקע

את הצעת החוק גיבשו בשבועות האחרונים ח"כ רועי פולקמן (כולנו), המרבה לעסוק בנושא השכירות, רשות המסים ואגף התקציבים במשרד האוצר.

מהטבות המס שמציע החוק יוכלו ליהנות חברות בלבד ולא יחידים. בהטבת המס יזכה בניין הכולל לפחות 30 דירות מגורים, שההיתר לבנייתו ניתן לאחר פרסום החוק, ומחצית מדירותיו, בשטח כולל של לפחות 40% מכלל שטח הרצפות בבניין, מוצעות להשכרה בשכר דירה ממוצע שאינו עולה על 6,000 שקל בחודש (הסכום יעודכן אחת לשנה בהצמדה למדד).

כיום מציע החוק לעידוד השקעות הון הפחתת מס על ההכנסות מהפרויקט ל–11%, אם בחמש השנים הראשונות לאחר אכלוסו הועמדו מחצית מהדירות להשכרה — לתקופה של חמש שנים לפחות. תיקון החוק מבקש להגדיל את ההטבה ליזמים שיעמידו את מחצית הדירות להשכרה לתקופה ממושכת יותר. לפי ההצעה, לאחר התקופה הראשונית של חמש השנים (שמוגדת לפי החוק כבר כיום), מי שישכיר דירות חמש שנים נוספות (ובסך הכל עשר שנים), ישלם מס מופחת של 9%, ומי שיאריך את תקופת השכרת הדירות בעוד חמש שנים (ובסך הכל 15 שנים) ייהנה ממס חברות מופחת של 7.5% על ההכנסות.

הטבה משמעותית נוספת שממנה ייהנו יזמים שישכירו דירות בפרויקט ל–15 שנה לפחות, היא תשלום מס רכישה מופחת על הקרקע, בשיעור של 0.5% בלבד, במקום 6%.

ואולם בכל המקרים מדובר במשך הזמן שבו על הדירות לעמוד להשכרה, ללא התייחסות למשך תקופת ההשכרה שמציע החוזה.

מחלוקת פנימית באוצר

מי שעמד על הסתירה בין מטרתו המוצהרת של החוק ובין משמעותו בפועל היה מרכז הגר לפיתוח מדיניות דיור חברתית, הפועל בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. לקראת הדיון בממשלה שלח המרכז הערות על תזכיר החוק, שלפיהן "יש להוסיף מדרגת מס עבור דיור בהישג יד, וכן יש להתנות את הטבות המס בהשכרה ארוכת טווח, כך שהדירה תושכר לאותו שוכר לתקופה של חמש שנים לפחות בדמי שכירות קבועים".

באגף התקציבים של משרד האוצר, שבו התנגדו להתנות את ההטבה בהשכרה ארוכת טווח, הסבירו כי מרבית הסיכויים שהחברות שינהלו את הפרויקטים יציעו חוזים ארוכי טווח מרצונן החופשי כדי להקטין את החיכוך מול השוכרים. עם זאת, נראה כי גם בתוך משרד האוצר הדעות חלוקות. מקור במטה הדיור באוצר אמר ל–TheMarker כי "במהלך דיוני החקיקה בכנסת נעשה כל מאמץ להכניס התניה של השכרה ארוכת טווח כחלק מהזכאות להטבות המס".

לדברי עו"ד אורי אטינגר ממרכז הגר, "מי שרוצה שיהיה בישראל דיור בהישג יד לא יכול להתעלם מהחשיבות שיש להטבות מס כתמריץ ליצירתו, ולכן ראוי שהטבות המס החדשות המוצעות במסגרת התיקון לחוק לעידוד השקעות הון ישמשו לא רק ליצירת דיור להשכרה במחיר שוק, אלא גם לעידוד דיור להשכרה ארוכת טווח במחיר מופחת, המותאם ליכולת הכלכלית של בעלי הכנסה בינונית ומטה".

יוזם החוק, פולקמן, אמר גם הוא כי גרסתו הנוכחית של החוק תצטרך לעבור שינויים. ״אני מתכוון להעלות את נושא השכירות ארוכת הטווח בוועדה בתהליך החקיקה, ובמידת הצורך נתקן את החוק. המהפכה בחוק הזה מצטרפת לפרויקטים של דירה להשכיר, שיביאו דירות קונצרניות לשוק בישראל".

משרד האוצר מסר בתגובה כי "הצעת החוק נועדה להגדיל את היצע הדיור בכלל, והדיור הממוסד להשכרה בפרט. דיור להשכרה המנוהל על ידי חברות מסחריות כולל בהגדרה חוזים ארוכי טווח לדיירים — כחלק מאופן הפעלת היצע הדירות המושכרות על ידי אותן חברות. עידוד פעילותן של חברות אלה יוביל בוודאות להשכרה של דירות לתקופות ארוכות לדיירים ויביא להגדלה משמעותית בהיצע הדירות המיועדות לשכירות ארוכת טווח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker