בשורה לנוטלי המשכנתאות: בנק ישראל מאריך שמירת ריבית המשכנתא

התקופה תוארך מ-12 ל-24 יום ■ הצעד נועד להקל על הלווים להשלים את הפרוצדורה הנדרשת לנטילת המשכנתא

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדוה בר, המפקחת על הבנקיםצילום: אמיל סלמן
צבי זרחיה

המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר החליטה לקדם את הארכת התקופה לשמירת הריבית במסגרת האישור העקרוני הניתן להלוואה לדיור (משכנתא) מ-12יום ל-24 יום. בר נקטה בצעד זה בעקבות פניותיהם של חברי הכנסת משה גפני (יהדות התורה) ורועי פולקמן (כולנו). מבנק ישראל נמסר כי צעד זה נועד להקל על הלווים להשלים את הפרוצדורה הנדרשת לנטילת הלוואה לדיור. תיקון ההוראה יושלם בשבועות הקרובים.

כיום הבנקים מאשרים לנוטלי המשכנתאות ריבית על המשכנתא, אותה הם מוכנים לשמור למשך 12 יום בלבד. במהלך תקופה זו על הלקוח להסדיר הליכים כמו שעבוד הנכס, קבלת מכתב התחייבות לרישום משכנתא מהחברה הקבלנית, כתב להסבת משכנתא ועוד. לקוחות רבים נתקלו בקשיים לבצע כל זאת בתוך 12 יום, וכך קרה שלאחר שהשלימו לבסוף את הפעולות הנדרשות סירבו הבנקים לשמור להם את הריבית שהציעו בתחילה. עקב כך, דרשו הח"כים מבנק ישראל להאריך את התקופה - בעוד המפקחת חדוה בר הזהירה באחרונה בוועדת הכספים כי הדבר עשוי לייקר את עלות ההלוואה לנוטלי המשכנתא.

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן: "אני פועל לשפר את היכולת של זוגות צעירים לקבל משכנתא בתנאים האופטימליים האפשריים. אני מברך על ההיענות המהירה של הפיקוח לפנייתי. הדבר מצטרף לצעדים נוספים, ביניהם חוק יועצי המשכנתאות וחוק הגרייס למובטלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker