יש להיאבק על אופיין של תוכניות המתאר - ולא נגדן

תוכניות המתאר הן קודם כל האינטרס שלנו, התושבים. בעלי עניין מעדיפים בלגן, ומצב שבו מי שקרוב לצלחת יכול ללחוץ ולקבל נתחים - אבל אנחנו כתושבים צריכים לדעת כי יש כללים והוראות המגנים עלינו

חי אדיב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוד השרון. 26 אלף דירות מתוכננות להיבנות בעיר, לפי תוכנית המתאר
הוד השרון. 26 אלף דירות מתוכננות להיבנות בעיר, לפי תוכנית המתארצילום: אורי גולדמן

עד לפני כמה עשרות שנים ערי השרון היו הרבה יותר כפר מעיר. רמת השרון היתה ידועה בתותיה, והוד השרון - שהיא חיבור בין ארבעה יישובים חקלאיים, מגדיאל, רמתיים, כפר הדר ורמת הדר - התהדרה בפרדסיה. אבל המציאות משתנה, האוכלוסייה גדלה וילדינו ונכדינו זקוקים להגדלה של היצע הדירות כדי לבנות את עתידם כנגד מחירי הדירות המאמירים. לפיכך, תוכניות הפיתוח של הממשלה מבקשות להגביר את ההיצע הזה, גם ובעיקר באזורי הביקוש של מחוז השרון.

המדינה אמנם יכולה לבנות את עשרות אלפי יחידות הדיור האלה בנגב ובגליל - אבל הדבר לא ריאלי, לפחות לא בעתיד הנראה לעין. גם ברמה האישית, אנחנו כהורים נעדיף בדרך כלל שילדינו יגורו בקרבתנו, והם ישמחו לעתים להמשיך את חייהם הבוגרים במקום שבו גדלו. לכן, כתושבים וכמנהיגי הערים בשרון, עומדת בפנינו הברירה בין פיתוח מתוכנן ומסודר במסגרת תוכניות מתאר לבין כאוס תכנוני, שיהיה רע לכולנו.

שנת הבחירות הקרבה היא אולי הזמן הכי פחות מתאים לקדם תוכנית מתאר. זה אף פעם לא יהיה פופולארי לדבר על הוספת יחידות דיור ועל בנייה לגובה הנתפשת בישראל כלא ידידותית לסביבה, אף שבעולם כבר הוכח כי היא ירוקה, חסכונית ומאפשרת מרחבים עירוניים ירוקים ופתוחים יותר מכל סגנון בנייה אחר. כראש עיר אני מבין את הנחיצות של התוכנית כדי להבטיח טבע עירוני, פארקים, תעסוקה לתושבים ופתרונות תחבורה.

תוכנית המתאר אינה נחוצה להוד השרון רק כדי לקדם בנייה, היא נחוצה לה קודם כל כדי לחסום בנייה בלתי־מרוסנת. כנגד 26 אלף יחידות הדיור המתוכננות להיבנות במסגרת התוכנית בתוך עשרות שנים, בתהליך הדרגתי המשלב פתרונות תחבורתיים מתואמים לקצב הפיתוח - ניצבים בעלי עניין המבקשים להוסיף עוד 13 אלף יחידות דיור. אם לא נחליט עכשיו על קווי המתאר של הוד השרון, נגיע למצב שבו כל בעל עניין דוחף לתוכנית שעדיפה לו באופן אישי, ללא ראייה כוללת ארוכת טווח - והתושבים יישארו עם כאוס תכנוני וחוסר ודאות.

לעתים יש תחושה כי יש כאלה המבקשים לקדש את עצם המאבק. אבל ניהול עיר דורש מנהיגות - ומנהיגות מחייבת להוביל תהליכים הצופים פני עתיד, הרואים את טובת הכלל וטובת התושבים בלי להיכנע לרעשי הרקע מסביב, תוך הפנמה של הצרכים וניסיון לנתב את המאבק ליעדים ריאליים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כראש עיר, אני רוצה להוביל את העיר לעמוד ביעדי פיתוח נכונים ומדורגים, ולמנוע ניסיונות בינוי מוגזמים וחסרי רסן. אני פועל למען תוכנית שיש בה שלבים ברורים, כזאת שלא תאפשר פיתוח ללא מתן פתרונות תחבורתיים ראויים, ושתמנע קידום תוכניות עתידיות לפני השלמת הקיימות.

כדי להשיג זאת, חובה עלינו לקדם תוכנית מתאר שתביא לוודאות תכנונית ולכללים מנחים. תוכנית שתיתן עדיפות להתחדשות עירונית, ושכל אחד משלביה יותנה בפתרון תחבורתי לתושבים. תוכנית המבטיחה לתושבי הוד השרון פארקים ושטחי טבע עירוניים בכל רחבי העיר, ומציבה יעדים של בנייה משולבת - כזאת שממקסמת את זכותם של התושבים לאיכות חיים, ולא את דרישתם של יזמים לתוספת בנייה. השאיפה היא לקדם תוכנית המבטיחה אזורי תעסוקה ומסחר, שיספקו מקומות עבודה לתושבי העיר והכנסות לקופתה.

על כולנו להבין כי תוכניות המתאר הן קודם כל האינטרס שלנו, התושבים. בעלי עניין מעדיפים בלגן, ומצב שבו מי שקרוב לצלחת יכול ללחוץ ולקבל נתחים ממנה. אנחנו כתושבים צריכים לדעת כי יש כללים והוראות, המגנים עלינו ושומרים על איכות חיינו. עלינו להיאבק על אופיין של תוכניות המתאר - ולא נגדן. ללא תוכניות מתאר נגלה כי אזור השרון כולו ייהפך לאזור שבו כל יזם מלך, ושבו כל ספקולציה אפשרית. אזור שבו האינטרס הכלכלי גובר על זכותם של התושבים לאיכות חיים.

הכותב הוא ראש עיריית הוד השרון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker