בשורה ל-140 אלף חוכרי דירות: יירשמו כבעלים

עסקת ענק לחילופי קרקעות בין קק"ל למדינה: 32 אלפי דונם באזורים מיושבים יועברו מקק"ל למדינה, ואילו רמ"י תעביר לקק"ל שטחים בהיקף דומה בנגב. המהלך יאפשר את העברת הבעלות ללא תמורה לחוכרי הקרקע למגורים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית קק"ל בתל אביבצילום: אבישי טייכר

140 אלף בעלי דירה בקרקעות שהיו עד היום בבעלות הקרן הקיימת לישראל יירשמו כעת בטאבו כבעלים של הנכס שבו הם מתגוררים, ללא כל תמורה. זאת לאחר שאתמול (ד') אישרה הנהלת רשות מקרקעי ישראל עסקת חילופי קרקעות בין קק"ל למדינה, בהיקף של כ-32 אלף דונם. במסגרת חילופי הקרקעות תעביר קק"ל למדינה קרקעות שבבעלותה, אשר מנוהלות על ידי הרשות במקומות שונים ברחבי הארץ. בתמורה תעביר המדינה קרקע בנגב בשטח זהה לבעלות קק"ל.

עדיאל שומרוןצילום: ללא קרדיט

במסגרת הרפורמה במקרקעי ישראל, אשר אושרה בממשלה ב-2009, זכאים חוכרי קרקע למגורים בבנייה רוויה, או בבניה צמודת קרקע במגרשים של עד 280 מ"ר, להעברת בעלות ללא תמורה. ואכן, בשנים שחלפו מאז אושרה הרפורמה, נרשמה בטאבו בעלותם של מאות אלפי משקי בית בנכסים אותם חכרו. ואולם, מאחר שקרקעותיה של קק"ל אינן במעמד של קרקעות מדינה, כי אם במעמד של קרקעות פרטיות בבעלות העם היהודי, לא ניתן היה לבצע את המהלך גם בקרקעותיה. ואולם כעת, משנחתמה עסקת חילופי הקרקעות, הדבר צפוי להתאפשר.

לדברי עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל, "אחרי שנים של חוסר שוויון, יוכלו חוכרי קק"ל  ליהנות מאותן הטבות שניתנו לחוכרים על קרקעות המדינה בעקבות הרפורמה במקרקעי ישראל. נמשיך לשמור על האינטרסים של הציבור ולקדם את השירות לטובת אזרחי ישראל".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "רמ"י הודיעה לזכאים במכתב שנשלח בתחילת חודש מארס השנה על השינוי במעמדם. לאחר אישור הנהלת הרשות, תפעל רשות מקרקעי ישראל לרישום הבעלות בטאבו בצורה מקוונת ובלא צורך בנקיטת פעולה מצד החוכרים".

מקק"ל נמסר בתגובה: "העסקה שאושרה אתמול בה קק"ל מוסרת קרקעות מפותחות במרכזי ערים ומקבלת מהמדינה קרקע בנגב, מצטרפת לשורת הפעולות של הנהגת קק״ל הנוכחית, לחיזוק ופיתוח ההתיישבות בכל קצוות הארץ, במטרה להביא למעברם של מיליון תושבים נוספים לדרום, וחצי מיליון תושבים חדשים לצפון. זאת, בנוסף לתמיכת קק"ל בתוכנית לפיתוח הצפון בעלות כוללת של 400 מיליון שקל ולפעולות נוספות".

יו״ר קק״ל, דני עטר, הוסיף: ״רק אם הפריפריה של מדינת ישראל, אזורי הספר והישובים הקרובים לגבולות יהיו חזקים, מיושבים ועם תשתיות חינוך ותעסוקה – מדינת ישראל תהיה מדינה חזקה, לא רק מבחינה ביטחונית אלא גם חברתית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker