כחלון נגד בנק ישראל: "רוצה שמחירי הדירות ייראו גבוהים - בשביל הבנקים"

שר האוצר בכנס לשכת רואי החשבון באילת: "יש הרבה גופים שלא רוצים שהמחירים ירדו, אם יש לך דירה של 3 מיליון, את רוצה שתרד ל-2.5? בנקים שהזרימו אשראים בצורה חסרת תקדים, יצטרכו להסביר כיצד שפכו כספים"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית
חגי עמית

"יש הרבה גופים שלא רוצים שמחירי הדירות יירדו", כך תקף היום שר האוצר משה כחלון את הבנקים, בכנס לשכת רואי החשבון באילת. "אם יש לך דירה של 3 מיליון, את רוצה שתרד ל-2.5? בנקים שהזרימו אשראים בצורה חסרת תקדים יצטרכו להסביר כיצד שפכו כספים, כמה כסף מונח פה בבלוקים. בנק ישראל מתעקש ש לא ייכנס לדו"ל הלמ"ס כדי שהמחירים ייראו גבוהים בשביל הבנקים. מחיר למשתכן זה לא עסקה?"

הערתו של כחלון נוגעת לדיון מתמשך בין משרד האוצר, הלמ"ס ובנק ישראל סביב הדרך שבה יש לכלול את מחירי הדירות הנמכרות במסגרת מבצעי מחיר למשתכן במדד מחירי הדירות של הלמ"ס - מש שעשוי להשפיע באופן ניכר על האופן שבו הציבור תופס את מצב שוק הנדל"ן.

מדד מחירי הדיור נקבע כיום על בסיס העסקות שנעשות בשוק הנדל"ן בכל אזור בנפרד. כך לדוגמה, אם בשכונה מסוימת נמכרו חמש דירות במחיר מסוים – הדבר ישליך על ההערכה הניתנת במדד של מצב מחירי כלל הדירות באותה שכונה.  

לאור העובדה שדירות מחיר למשתכן נמכרות במחיר נמוך בעשרות אחוזים ממחיר השוק, ושבאזורים מסוימים הן מהוות חלק משמעותי מכלל העסקות המתבצעות כיום - ההשפעה שלהן על המדד היתה אמורה להיות דרמטית באזורים אלו.

לאור זאת, בלמ"ס התלבטו כיצד לשלב אותן במדד, ואף פנו לבנק ישראל כדי לשמוע את עמדתו. הבנק המליץ לשקלל את מחיר העסקות הנעשות במסגרת מבצעי מחיר למשתכן כפונקציה של משקלן בסך הדירות הקיימות בכל אזור, ולא כפונקציה של חלקן בכלל העסקות הנעשות באזור - כפי שהדבר נעשה לגבי כל אזור אחר.  

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

דוגמא להבדל בין שתי שיטות המדידה ניתן היה לראות רק לפני חודשיים, כאשר במדד מאי פירסמה הלמ"ס תיקון של נתוני חודש מארס, ולפיו במקום ירידה של מחירי הדירות ב-0.5%, התברר כי מחירי הדירות דווקא עלו ב-0.4%. 

הסיבה לכך היתה שבלמ"ס התקבל בחודש זה קובץ מחירי דירות שאיפשר לו לזהות את מחירי הדירות שנמכרו במסגרת מכרזי מחיר למשתכן ולשקלל את מחירן בנפרד.

כחלון, הנחוש לראות את המחירים יורדים, יצא נגד כך בנאומו היום. עם זאת, כדי לפתור את הדיון בסוגיה כדאי לראות את הדברים בעיניו של האזרח המנסה להבין ממדד מחירי הדירות מהו מצב השוק בבואו לקנות או למכור דירה. סביר להניח שאם הוא מוכר דירה, ברצונו לדעת מה מחיר הדירות שנמכרות באזור שלא דרך מכרזי מחיר למשתכן. אם הוא קונה – סביר להניח שהוא רוצה לדעת את המחיר בשתי שיטות השקלול. הפתרון הנכון הוא להציג לאזרחים את מדד המחירים תוך שקלול מחירי הדירות בשתי השיטות, כך שיקבלו את התמונה המלאה.

בבנק ישראל סירבו להגיב.

משה כחלון בכנס רואי החשבון באילת
משה כחלון בכנס רואי החשבון באילתצילום: יוד צילומים - יהודה בן יתח

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker