משרד המשפטים נגד אביגדור יצחקי: "הכשרת מתחם ירקונים - הפרה בוטה של שלטון החוק"

בפנייה חריגה בחריפותה, ביקש המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, מחברי המועצה הארצית כי יתנגדו למהלך שמקדם יו"ר המועצה להכשרת המרכז המסחרי בצומת ירקונים הבנוי בלב קרקע חקלאית, ולאחר שביהמ"ש פסק כי ייסגר בספטמבר

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם הקניות בצומת ירקונים
מתחם הקניות בצומת ירקוניםצילום: עופר וקנין

המשנה ליועמ"ש עו"ד ארז קמיניץ פנה היום (ב') בשעות אחר הצהריים לחברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה, ובה ביקש כי יתנגדו לאישור הצעת ההחלטה הצפויה לעלות מחר להצבעה במועצה לביטול ההכרזה על קרקעות המרכז המסחרי ירקונים כקרקע חקלאית. זאת על מנת להכשיר בדיעבד את בניית המרכז המסחרי הפועל במקום, ונחשב לאחת מעבירות הבנייה הגדולות והבוטות במדינה. את ההצעה החל לקדם יו"ר המועצה אביגדור יצחקי, בישיבת המועצה האחרונה, וההכרעה בנושא נדחתה לישיבה הצפויה להיערך מחר.

"מצאתי לנכון לפנות אליכם ולבקשכם במפגיע, כי לא תתנו ידכם להפרה בוטה ומפורשת של שלטון החוק", כתב קמיניץ בפנייתו. "מצאתי לנכון לפנות אליכם מתוך ציפייה כי תסרבו נחרצות לסייע למי שמבקש לעשות שימוש בהחלטת המועצה הארצית, על מנת להכשיר את אחת מעבירות הבניה הגדולות ביותר הקיימות בישראל. מצאתי לנכון לפנות אליכם ולבקשכם שתצביעו כאיש אחד נגד ההצעה לבטל את ההכרזה על קרקע חקלאית במתחם ירקונים, וזאת מתוך כבוד ולו מינימלי למערכת התכנון ולמערכת אכיפת החוק גם יחד!".

פנייתו של קמיניץ באה בעקבות הדיון שנערך בראשית יוני במועצה הארצית, אז עודכנה מפת ההכרזות על קרקעות חקלאיות בסביבותיה של פתח תקווה, בעקבות להמלצות הוועדה לשמירה על הקרקע החקלאית והשטחים הפתוחים (הולקחש"פ). ואולם בניגוד להמלצות, ביקש יצחקי כי בשטחים שבהם נבנה לפני כ-20 שנה בניגוד לחוק המרכז המסחרי ירקונים, תבוטל ההכרזה על הקרקע כחקלאית. זאת על מנת לאפשר לוועדה המקומית פתח תקווה להעניק למתחם היתר לשימוש חורג, וכך להכשיר את פעולת המתחם.

אותו הדיון נערך כשבועיים בלבד לאחר שניתנה החלטה שיפוטית בעניינו של המרכז, ולפיה אין מקום לדחייה נוספת של צווי הסגירה וההריסה שהוצאו נגדו במסגרת פסק דין מ-2012. לפיכך קבע בית משפט השלום בכפר סבא כי על המרכז לסגור את שעריו באופן סופי ב-1 בספטמבר, ולהיהרס ב-1 ביוני. בנוסף לכך, רק אתמול חזר ואישר בית משפט השלום בכפר סבא את ההחלטה, כאשר החליט לדחות בקשה לעיון נוסף אשר הוגשה על ידי היזמים, בהם חברת הכשרת היישוב ואיש העסקים עמוס לוזון.

אביגדור יצחקיצילום: מוטי מילרוד

במכתבו תאר קמיניץ את הליכי האכיפה שבהם נקטה המדינה נגד פעילות המתחם, "הליכים שנשאו אך לאחרונה פרי". לדבריו, "והנה, מופיע אי מי ומבקש לחבל בפירות. בנסיבות ידועות אלה ולטעמנו, אי מתן משקל מכריע במסגרת הדיון בביטול ההכרזה על קרקע חקלאית, לפעילות הבלתי חוקית שבמתחם המהווה אחד ממוקדי עבריינות הבניה הגדולים והמשמעותיים ביותר, לא יוכל להיחשב כסביר. משכך יקום קושי משמעותי ויתנוסס מעל חוקיות ההחלטה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד צויין בפניה כי לאור כוונתה המוצהרת של עיריית פתח תקווה להעניק ליזמים היתר לשימוש חורג מיד עם ביטול ההכרזה על הקרקע שבה הוא בנוי כחקלאית, הרע ש"ביטול ההכרזה יוביל באופן מיידי למתן גושפנקא חוקית לכאורה לעבירות בניה חמורות עד מאוד".

במכתבו התייחס קמיניץ גם לנימוק המרכזי של יצחקי להכשרת המתחם, והוא האפשרות שבמסגרתה תיחסם הגישה לתחנת הרכבת "סגולה" הפועלת במקום, תוך שהיא מתבססת על כביש הגישה ועל החניונים של מתחם ירקונים. לגבי הדברים הללו כתב קמיניץ כי "ביודעו את האינטרס הציבורי שבהמשך פעילות הרכבת, לא עצר בית המשפט את השימוש בדרך המובילה לתחנה והחנייה הסמוכה לה", וכי הדבר מאפשר את המשך השימוש ולו לזמן קצר בדרך ובחנייה הקיימת".

עוד התייחס קמיניץ לדבריו של בעלי קבוצת מכבי פתח תקווה ואחד מבעלי המתחם, עמוס לוזון, אשר נשא דברים בפני המועצה בישיבתה הקודמת, ואף הבהיר כי יחסום את דרך הגישה לתחנה במידה שהמתחם אכן ייסגר. "נדרש לשוב ולקרוא את שהאוזן מסרבת לקלוט", כתב. "בעל הקרקע קובע כי אם מדינת ישאל לא תאפשר לו להמשיך ולהפר את החוק, הוא ימנע מימוש של אינטרס ציבורי משמעותי. נדמה כי כל המוסיף גורע, וכל השומע תצלינה שתי אוזניו".

אביגדור יצחקי סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker