תחנת רכבת נגד הנוסעים - ובעד בעלי הון

תושבי פתח תקוה ודאי היו משתמשים יותר בתחנת סגולה לו היתה להם גישה אליה - אך במקום לפנות לעיר, היא פונה למתחם הפאואר סנטר שבשוליה ■ המשתמשים בתחנה נדרשים לבצע עיקוף גדול ומסוכן על כביש ראשי כדי להגיע אליה, במקום לחצות דרך קצרה של 300 מטר, שיכולה לחבר אותם לעיר בתוך דקות

מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פאואר סנטר ירקוניםצילום: עופר וקנין
מירב מורן

תחנת הרכבת המזרחית של פתח תקוה (תחנת סגולה) מוקפת מצד דרום במתחם המסחרי הבלתי חוקי פאואר סנטר ירקונים. יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, אביגדור יצחקי, הציג את הבנייה הזו כרע הכרחי - בלעדיה, כך טען, תחנת הרכבת שנמצאת שם לא תוכל לתפקד.

ייתכן שמאחורי מלחמתו של יצחקי למען הכשרת המתחם המסחרי שהוקם באופן בלתי חוקי עומדות סיבות אחרות, ואולי הן אפילו מוצדקות. עם זאת, חבל שהוא משתמש בטיעון ההנגשה של תחנת הרכבת - מפני שזה טיעון מופרך לחלוטין.

אם יצחקי היה משתמש בקביעות בתחנת הרכבת הסמוכה לאזור התעשייה סגולה, או מבקר באזור פעם אחת ופשוט מביט סביבו, הוא היה מבחין מיד כי פאואר סנטר ירקונים הוא זה שמפריע לנגישות של התחנה, ורק מקשה ומסבך את הדרך אליה.

תחנת הרכבת סגולה פונה לכיוון מתחם הפאואר סנטר, ולא לכיוון העיר פתח תקוה. בשל כך, האוטובוסים שאוספים מהתחנה נוסעים צריכים להיכנס למובלעת במסלול עוקף וסיבובי, שמסרבל ומאריך את הדרך מהעיר ואליה. זאת, במקום לנסוע בקו ישר אל השכונות שנמצאות ממול.

בנוסף, הולכי רגל ורוכבי אופניים אינם יכולים להגיע לתחנת הרכבת בבטחה, משום שהתחנה שנפתחה לעבר הבנייה הבלתי־חוקית גורמת לכך שהדרך להגיע היא רק בכביש מהיר ומסוכן (כביש 40), שאינו מותאם לנסיעה באופניים, לא כל שכן להליכה ברגל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התחנה קרובה מאוד לגבול העיר, בינה לבין השכונות הקרובות אליה יש פחות מ-300 מטרים שכיום משתרעים בהם שטחים חקלאיים. ראש העירייה יכול היה להכשיר בהם דרך זמנית, שלסלילתה אפילו לא נדרשת תוכנית מאושרת, ואם יעשה זאת רכבת ישראל תפעל לפתיחת התחנה מהצד השני, הנכון.

בינתיים מתקדם במקום כבר יותר משנתיים פרויקט תשתיתי בעלות של 13 מיליון שקל כהתחלה, שתכליתו הקמת גשר מרחף להולכי רגל שירד מהמחלף. הגשר לא יעזור הרבה להולכי רגל וגם לא לרוכבי אופניים שירצו להגיע עצמאית לרכבת, כי עדיין יצטרכו לנסוע וללכת לאורך הכביש. הדרך תתקצר קצת בזכות הגשר היקר, אבל במקום הליכה במישור, יצטרכו הנוסעים לטפס לגובה. 

לפתרון הפשוט, הטבעי והמתבקש - חיבור התחנה לעיר הקרובה מהכיוון הנכון - אין לובי. אולי משום שהוא זול ומיידי, אין בו כסף גדול לקבלנים שבונים גשר מיותר ולא הכשרת בנייה בלתי חוקית של שטחי מסחר בבעלות אנשי עסקים. מהחיבור הפשוט והזול ירוויחו רק הנוסעים ברכבת, והם כנראה פחות חשובים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker