מירב מורן
מירב מורן

ההתנגדויות רבות והמחאה מצד תושבי הרצליה והסביבה הובילו בחודש שעבר את עיריית הרצליה להודיע כי תמשוך מהוועדה המחוזית את תוכנית המתאר העירונית. בשבוע שעבר הודיע שר האוצר, משה כחלון, כי הוא תומך בהחלטת ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, לא לבנות באפולוניה. עם זאת, נראה כי עיריית הרצליה תשלם על ההחלטה בביטול הסכמי הגג הממשלתיים שנחתמו עמה — כך רמז בשבוע שעבר מנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), עדיאל שמרון.

המתנגדים לתוכנית מעריכים כי שטחי חוף אפולוניה בצפון־מערב הרצליה יישמרו, אף שכחלון לא הבהיר בדיוק אם בדעתו לבטל את התוכנית כליל או אפילו לעצור את הטיפול בה על ידי מוסדות התכנון. ואולם גם להכרזה כללית כמו זו שפירסם כחלון יש משמעות, במיוחד לכך שהיא נמסרה בטקס שבו הוענקו לכחלון אזרחות כבוד של העיר ואות יקיר עיריית הרצליה.

הטקס נערך ביום שלישי שעבר, על רקע המחאה הציבורית הגדולה בעיר נגד תוכנית המתאר העירונית שקודמה על ידי פדלון. התוכנית כללה תוספות של אלפי יחידות דיור לעיר ומגדלים בני עשרות קומות. גלי המחאה אילצו את פדלון לבקש לפני שבועיים למשוך את תוכנית המתאר, שכבר הופקדה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, ובשבועות האחרונים הוא קיים כמה מפגשים טעונים עם תושבים — בעיקר בנושא השכונות הסמוכות לשדה התעופה העירוני, אפולוניה ושביב. שכונות אלה מיועדות, על פי התוכנית, להתעבות במגדלים.

הבנייה המתוכננת באפולוניה כוללת 4,000 יחידות דיור, בשתי תוכניות נפרדות — אחת של 1,000 יחידות דיור והשנייה של 3,000. שתי התוכניות מקודמות במסגרת ותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים למגורים), שהוקמה כדי לזרז בניית דירות ופועלת תחת משרד האוצר בלי שיש לה חובה לשתף את הרשות המקומית בתהליכי העבודה. התוכנית לבניית 3,000 דירות באפולוניה נכללת בהסכם הגג שנחתם עם הרצליה.

עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראלצילום: מוטי מילרוד

הממשלה תממן תשתיות ומבני ציבור

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הסכמי גג הם חוזים שנחתמים בין רשויות מקומיות לבין רמ"י ומשרדי האוצר והשיכון, כדי להאיץ בנייה של יחידות מגורים. מתווה ההסכמים נועד להניע בנייה מהירה של אלפי יחידות דיור לקליטת עשרות אלפי תושבים בשכונות חדשות, שיגדילו את הערים.

מכיוון שהרשויות המקומיות בישראל לא ממהרות להניע בנייה כזו ביוזמתן, החליטה המדינה ליצור חבילת תמריצים בדמות הסכם גג, שבו הרשויות מתחייבות לבנות דירות — והממשלה מתחייבת להעביר אליהן כסף בסכומים מוגדרים מראש לפי מספר הדירות שצפויות להיבנות בשטחן.

הכספים שנמסרים לרשויות מיועדים לממן פיתוח תשתיות (כבישים, כיכרות וגינות) וכן מוסדות ציבור כמו בתי ספר וגנים בשכונות החדשות שיקומו.

ממשלת ישראל התחילה לחתום על הסכמי גג ב–2013. ההסכמים דומים במהותם, וביסודם קביעה של רף מינימלי לתוספת יחידות דיור. כך נקבע בהסכמים כי הרשות המקומית תקדם בנייה של 2,000 יחידות דיור לפחות בשנה, ותתחייב ל–5,000 יחידות דיור לפחות בסך הכל במסגרת ההסכם.

בהסכם הגג עם עיריית הרצליה, שנחתם לפני שנה וחצי, התחייבה העירייה לבנות 7,500 דירות — מהן 6,000 יחידות בשלב הראשון של התוכנית, בתוך שלוש שנים. ביטול או דחייה של תוכניות אפולוניה יוביל לירידה דרסטית של מספר יחידות הדיור המתוכננות להיבנות בעיר ל–4,500 בלבד — פחות מהרף המינימלי הנדרש כדי לעמוד בתנאי היסוד של הסכם הגג.

מאז החתימה על ההסכם ועד החודש שעבר נבנו במסגרתו בהרצליה 2,000 יחידות דיור. אם תוכניות הבנייה באפולוניה יירדו מהפרק או יידחו ביותר משנתיים, תהיה בכך משום הפרה של תנאי יסודי בהסכם הגג — והצדדים יצטרכו למצוא פתרון יצירתי כדי להימנע מביטולו.

שמרון אמר בשבוע שעבר בוועידת הדיור המשותפת לעיריית הרצליה והבית האקדמי (זרוע הדיור של התאחדות הסטודנטים) כי ברמ"י שוקלים לבטל את הסכם הגג עם הרצליה, עקב משיכת התוכנית מהוועדה המחוזית והתנגדות העירייה.

תוכניות הבנייה בהרצליה ואפולוניה

"אי־אפשר לבנות מפני שהקרקע מזוהמת"

אסף זנזורי, מתכנן סביבתי ורכז משמר התכנון בחברה להגנת הטבע, טוען כי הבנייה באפולוניה אינה אפשרית בכל מקרה. "הקרקע מזוהמת במידה בלתי־ידועה. אנחנו לא יכולים לאמוד את היקף הזיהום ולא את מיקומו. גם אי־אפשר לדעת כמה זמן יידרש כדי לנקות את הקרקע באופן שיאפשר לבנות עליה".

לפי התקנות, בתוכניות שמאושרות במסגרת ותמ"ל צריך להסתיים שלב בניית התשתיות בתוך ארבע שנים מאישור התוכנית. עד כה, קצב ההתקדמות של אפולוניה תואם תנאי זה. ואולם לדברי זנזורי, מי שסבור כי הבנייה באפולוניה תהיה מהירה פשוט אינו מודע לעובדות. "עם כל הכבוד לוותמ"ל ולהליך המהיר שהיא מנסה לקדם באמצעותו פתרונות למשבר הדיור — אפולוניה היא מצג שווא", אמר.

לדבריו, "בנייה במקום כזה, אם בכלל צריכה להתקיים — צריכה להיות במסגרת ועדה מקומית ותוך התחשבות בבנייה בכל העיר, מתן קדימויות ועיכובים בהתאם לתפישת פיתוח עירונית כוללת, ולא במסלולים עוקפים".

בעיריית הרצליה מסכימים עם הירוקים, ומסרו כי "זו רצועת חוף עם ערכי טבע וארכיאולוגיה, ובשלב זה הזיהום בקרקע כה גדול שכדי לבנות יש לצאת לביצוע של עבודת טיהור קרקע יסודית".

אלא שביטול הבנייה באזור ידרוש ממחלקות התכנון בעירייה לבצע חישוב מחדש של תוכניות אחרות כדי שיוכלו לקלוט את אלפי הדירות שהתחייבה לבנות בהסכם הגג. מדוברות העירייה נמסר כי "העירייה בוחנת שטחים חלופיים ליישום הבנייה. המטרה היא לבנות באזורים שבהם קיימות תשתיות עירוניות ולהימנע ככל האפשר מפגיעה באזורים הירוקים של העיר והחוף".

ואולם ברור שמציאת חלופות תימשך זמן רב — במיוחד על רקע הזעם הציבורי שעוררה תוכנית המתאר הנוכחית.

במשרד האוצר וברמ"י לא השיבו לפניות TheMarker בעניין הבנייה העתידית בהרצליה ותקפותו של הסכם הגג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker