ביהמ"ש הכריע: פאוור סנטר ירקונים ייסגר בספטמבר

בבקשה לעיון מחדש טענו בעלי המרכז כי המועצה הארצית הביעה נכונות לביטול ההכרזה על השטח הסמוך לפתח תקוה כקרקע חקלאית, באופן שעתיד לאפשר את הכשרת העבירה ■ ביהמ"ש: "המצב התכנוני בשטח לא השתנה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם ירקונים
צילום: זאב שטרן

שופט בית משפט השלום בכפר סבא, מיכאל קרשן, דחה הבוקר (א') את בקשת יזמי פאוור סנטר ירקונים, לעיון מחודש בהחלטתו הקודמת שלא לדחות פעם נוספת את מועד ביצוע צווי הסגירה וההריסה למרכז המסחרי. בכך, נותרת על כנה החלטת בית המשפט שלפיה יסגור המרכז את שעריו ב-1 בספטמבר, וייהרס ב-1 ביוני.

מדובר במרכז מסחרי רחב ידיים, המתפרש על פני 2,000 מ"ר בנוי מצפון לפתח תקוה ומדרום לכביש 5, וכולל מאות דונמים נוספים המשמשים לחניה ולדרך הגישה. לראשונה הוצאו צווי הסגירה וההריסה נגד המתחם במסגרת עסקת טיעון בין היזמים והמדינה בשנת 2012, אשר קיבלה תוקף של פסק דין, ובמסגרתה נקנסו בעלי המתחם ב-15 מיליון שקל.

בבקשתם הסתמכו בעלי המרכז המסחרי – חברת הכשרת היישוב שבבעלות משפחת נמרודי ואנשי העסקים עמוס לוזון, לוי שטרית ואפרים מאיר על ישיבתה האחרונה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה שנערכה בחודש שעבר, בה קודם מהלך להכשרת המרכז המסחרי. זאת כאשר על פי הצעת ההחלטה שקידם יושב ראש המועצה אביגדור יצחקי, אמורה היתה להתבטל ההכרזה על הקרקע שבה בנוי המתחם כקרקע חקלאית.

הנימוק המרכזי אותו הציג יצחקי בדיון לטובת הכשרת העבירה, הוא התסבוכת שנוצרה בשטח, עם הקמתה של תחנת הרכבת סגולה בצמוד למרכז ירקונים בשנת 2000. באופן תמוה, על אף שהתחנה עצמה נבנתה בהיתר, כל התשתיות עליהן היא נסמכת שייכות למרכז ירקונים הסמוך לה - על אף שנבנה שלא כחוק. בכלל זה ניתן לציין את מגרש החנייה הצמוד לה וכן את שביל הגישה אליו, שניהם מהווים חלק מהמתחם הלא חוקי שנבנה בלב השטח החקלאי.

לפיכך טען יצחקי כי הותרת המצב על כנו וסגירת המרכז המסחרי, יובילו בהכרח גם לחסימת הגישה לתחנה ולפגיעה בעשרות אלפי נוסעי הרכבת – דבר אותו יש למנוע. מנגד טענה נציגת משרד המשפטים בדיון עו"ד כרמית יוליס, שהתנגדה בחריפות להכשרת המרכז המסחרי בדיעבד, כי בפני המדינה עומדות אפשרויות נוספות, כגון הפקעת קרקעות שביל הגישה לתחנה. בסופו של דבר החליט יצחקי לדחות את ההצבעה על הנושא לישיבת המועצה הבאה, אשר צפויה להתקיים ביום ג' השבוע.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כך או כך, לא סבר בית המשפט כי בהתפתחויות האחרונות יש כדי להצדיק דיון חוזר, וקיבל את עמדת פרקליטות שטענה כי מאז החלטתו הקודמת ב-22.5, לא חל שינוי נסיבות שיצדיק עיון מחודש בה, וכן כי בסופו של דבר לא התקבלה כל החלטה חדשה בעניין מעמדה של הקרקע.

"בניגוד לסברת המבקשים, דיון נוסף במועצה הארצית בו נשמעו (כנטען) עמדו חיוביות כלפיהם מצד יו"ר המועצה הארצית, אך לא התקבלה כל החלטה, אינו משנה את תמונת הדברים שעמדה לפני", כתב השופט קרשן. "גם כעת, יותר משלוש שנים לאחר שניתן גזר הדין בעניינם של המבקשים, לא השתנה המצב התכנוני במקרקעין. ההכרזה על הקרקע כחקלאית לא בוטלה, וודאי שאין בנמצא תכניות מאושרות מכוחן ניתן יהיה להוציא היתרי בנייה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker