יש בישראל מודל מנצח לוועדות תכנון ובנייה

במתח הברור שבין האינטרס של הרשות המקומית, לבין האינטרס האזורי ומעליו הארצי, יש מקום להתנצחויות, למשא ומתן ואף לריבים ■ אבל המערכת הזאת, רשת של 34 הוועדות מרחביות, מטפלת כיום בהצלחה רבה ביותר מ-50% משטחי המדינה

אורית רישפי (לביא)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט הולילנד. שחיתויות בענייני נדל"ן מדווחות רבות בתקשורת
פרויקט הולילנד. שחיתויות בענייני נדל"ן מדווחות רבות בתקשורתצילום: אוליבייה פיטוסי

ראשי רשויות נחשדים, נחקרים, ומורשעים; יועץ משפטי של עירייה נכלא עקב עבירות תכנון ובנייה; ושחיתויות בענייני נדל"ן מדווחות רבות בתקשורת. בתוך כל המהומה הזאת, יש במערכת התכנון והבנייה מודל ייחודי שפועל בשקט ובהצלחה - כשאיש מראשיו אינו מצוי בחקירות, ואין דיווחים על שחיתויות של הבכירים בו. מדובר במודל מתקדם שעונה על צורכי ההווה והעתיד בתחום.

המודל הוא ועדות מרחביות לתכנון ובנייה, שבהן מכהנים ומכהנות יו"רים הממונים על ידי שר האוצר, ועומדים בתנאים ובדרישות מקצועיים. המודל הזה מקיים כמה עקרונות דמוקרטיים וניהוליים חשובים ומבטיח ממשל תאגידי איכותי ושקוף. המודל כבר פועל ומתנהל, ומעבר לכך - יש תקווה שהמודל יורחב. עם זאת, יש כמה ועדות שבהן היו"ר הוא ראש הרשות הגדולה, דבר המבטל באחת את כל היתרונות.

לפי העקרונות של הוועדות המרחביות, היו"רים הממונים מגיעים לתפקיד עם ידע ומומחיות בתחום התכנון והבנייה וגם בניהול, כשלרבים יש גם ניסיון בתחום העסקי. היו"רים מחויבים להימנע מניגודי עניינים, ולכן אינם ממונים לאזור שבו יש ולו חשש קל לניגודי עניינים. המינוי נעשה על ידי השר הממונה באמצעות מכרז או ועדת איתור, לפרק זמן של חמש שנים. היו"רים מנהלים באופן מקצועי את הוועדה המרחבית המטפלת בכל תחומי התכנון והבנייה עבור הרשויות שבמרחב שעליו הוועדה מופקדת. ראשי הרשויות חברים במליאה, ולכל רשות ניתן המקום לקדם את החזון והתוכניות שלה, בהלימה לתוכניות מחוזיות וארציות ולצורכי הציבור.

היתרון הבולט של יו"ר כזה הוא שאין לו צורך להיבחר על ידי הציבור בבחירות הבאות, ולכן הוא חופשי משיקולים פוליטיים או מגזריים. יש הפרדת רשויות מצוינת, והקפדה יתרה על הימנעות מניגודי עניינים בכלל וכאלה המובנים במערכת בפרט. לעתים יש ניגודי אינטרסים, אך הם מטופלים בשיתוף פעולה בדרך כלל.

הוועדות המרחביות חולשות על שטחים עצומים בישראל - יש כיום 34 ועדות מרחביות, המנהלות את ענייני התכנון והבנייה של יותר מ–100 רשויות. רבות מהרשויות המשויכות לוועדה מרחבית הן קטנות, וממילא אינן יכולות לשאת בהוצאות ניהול ועדה לתכנון ובנייה, שדורשת צוות מקצועי, ציוד ותוכנות ייעודיות יקרות ומעודכנות בתחומי המיפוי והתשתיות. כמו כן, נדרש להחזיק צוותי אכיפה, פיתוח, פיקוח, רישוי, עורכי תוכניות והיתרים, מנהלי ארכיונים מוקפדים ועוד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במתח הברור שבין האינטרס של הרשות המקומית, לבין האינטרס האזורי ומעליו הארצי, יש מקום להתנצחויות, למשא ומתן ואף לריבים. אבל המערכת הזאת, רשת של 34 הוועדות מרחביות, מטפלת כיום בהצלחה רבה ביותר מ–50% משטחי המדינה, נהנית מאמון הציבור ומינהל התכנון. היא גם פועלת ללא ליאות לעמוד בדרישות החקיקה החדשות, כמו תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה, מעניקה שירות מעולה לתושבים, ומקדמת תוכניות להשבחה ולטיוב של היישובים.

מודל הוועדות המרחביות שבראשן יו"ר ממונה אינו נדיר בעולם. המתקדמות שבמדינות מיישמות את העיקרון של מינוי בכירים לעמוד בראש מערכת מקומית, לצד נבחרי הציבור. בכך מובטחים גם הביטוי הדמוקרטי וגם איזון לשמירת האינטרסים האזוריים והארציים, בראייה רחבה יותר ובלתי־תלויה באינטרסים מקומיים. הולנד ובלגיה, שבהן ראש הרשות הוא בכלל מינוי מהשלטון המרכזי, הן דוגמאות טובות. בנוסף, הראייה האזורית מתרחבת בעולם, שכן ברור לכל שפעילות מקומית קטנה ואינטרסנטית אינה יכולה להתקיים בעולם המרושת והמורכב שלנו. המציאות כיום מגוונת הרבה יותר, ונחוצים אנשי מקצועי שיתווכו בין המקומי לאזורי ולארצי, יאפשרו מקום למקומי, וישמרו על האינטרס הכללי הרחב ביותר.

כך למשל, בישראל הצורך בשמירה על קרקעות פנויות מבנייה עבור הדורות הבאים בראייה ארצית, מתנגש לעתים עם האינטרס של ראש רשות להגדיל את יישובו באמצעות הקרקעות הפנויות באזור. ברור שקיים ניגוד עניינים במצב כזה, ויו"ר חיצוני מקצועי הוא המענה הראוי והיעיל, כפי שמוכח הלכה למעשה.

הכותבת היא דוקטורנטית לתכנון עירוני ואזורי, עו"ד ויו"ר הוועדה המרחבית לתכנון ובנייה קסם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker