על חורבות רשות השידור: תוכנית המגדלים החדשה בירושלים

לפי התוכנית שאושרה בוועדה המחוזית לבנייה בעיר, יוקמו ארבעה מגדלים של 24 קומות בשטח משרדי הרשות, ובהם 240 דירות ואלפי מ"ר המיועדים למסחר ותעסוקה ■ המבנה ההיסטורי של בית החולים שערי צדק שבמתחם מיועד לשימור וישמש מלון

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מתחם בית החולים שערי צדק, ששימש את משרדי רשות השידור בירושליםמתחם בית
מתחם בית החולים שערי צדק, ששימש את משרדי רשות השידור בירושליםצילום: Sir kiss

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים, בראשות דלית זילבר, אישרה ביום חמישי שעבר למתן תוקף תוכנית לבניית ארבעה מגדלים בני 24 קומות בשימושים מעורבים — במתחם ששימש ב–20 השנים האחרונות את משרדי הנהלת רשות השידור, שנסגרה בחודש שעבר. בנוסף למגדלים שיוקמו במשרדי רשות השידור שהיו במתחם שרונה בתל אביב, ייבנו מגדלים במתחם הישן של בית החולים שערי צדק בירושלים — בעוד המבנה ההיסטורי של בית החולים לשעבר מיועד לשימור מחמיר, וצפוי לשמש בית מלון.

התוכנית חלה על שטח בן 17 דונם במרכז העיר, בין הרחובות שמואל ברוך, שז"ר, יפו ושערי צדק. לפי התוכנית, השטח מיועד להקמת "מתחם עירוני מעורב, הכולל שימושי מלונאות, מסחר, תעסוקה ומגורים". בסך הכל צפויים להיבנות בשטח 240 דירות בשני מגדלי מגורים, ועוד אלפי מ"ר תעסוקה ומסחר בשני המגדלים הנוספים, אשר מהם יופרש שטח של 4,000 מ"ר בנוי לצורכי ציבור. המגדלים ייבנו מעל שתי קומות מסחר.

מבנה בית החולים ההיסטורי ישמש מלון ויכלול 50 יחידות מלונאיות. יזמת התוכנית היא הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י), ויישומה בשטח ייעשה על ידי מינהל הדיור הממשלתי.

לדברי שמאי המקרקעין הירושלמי יאיר ידיד,  "בשנים האחרונות נבנו מעט מאוד מבני משרדים בכניסה לעיר וקיים מחסור וצורך. המתחם היה במשך שנים רבות מוזנח למרות מיקומה האטרקטיבי של הקרקע. השינויים שחלו בעיר ירושלים בעשור האחרון בעיקר מבחינת התחבורה - הרכבת הקלה והצפי לפתיחת הרכבת המהירה מהמרכז לעיר לקראת 2018 - תורמים לנגישות ומעלים את רמת הביקוש למתחם. 

"מדובר בתוכנית בעלת תרומה משמעותית לעיר, שתיצור השלמת מרקם עירוני ובו שימושים מעורבים ותאפשר לציבור הרחב ליהנות מיופיו המיוחד של מבנה בית החולים לשעבר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בינואר 2016 אישרה הוועדה המחוזית את התוכנית להפקדה, אך קבעה תנאי לא שגרתי, שלפיו תאגיד השידור הציבורי כאן, שהחליף את רשות השידור, יקבע את משרדיו הראשיים בירושלים. זאת, לאחר שבאותה העת נראה היה כי בכוונת התאגיד לקבוע זמנית את מקום מושבו בעיר מודיעין, עד להשלמת מבנה הקבע. בכך נענתה הוועדה לדרישתו של סגן ראש עיריית ירושלים, עופר ברקוביץ'. בנובמבר הופקדה התוכנית בפועל, ובמאי נערך הדיון בהתנגדויות, שבסיומו אושרה התוכנית.

מבנה שערי צדק הישן שימש את בית החולים שערי צדק בירושלים קרוב ל–80 שנה, מ–1902 ועד 1980, אז העתיק בית החולים את משכנו לשכונת בית וגן. בעקבות חובות כבדים שבהם שקע בית החולים בשנים שלאחר מכן, מונה לו כונס נכסים ובמסגרת ההליך הוצע מבנה בית החולים הישן למכירה. ב-1995 רכשה רשות השידור את המבנה וקבעה בו חלק ממשרדיה, עד לשבועות האחרונים שבהם סגרה את שעריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker