קרקס הסטטיסטיקה מסיט את שיח הדיור מהעיקר

השיח על משבר הדיור חייב לכלול הצעות ביצועיות לפתרון או הכלה של המצב, ולעסוק במציאות הזאת באופן רחב יותר מאשר מספר החודשים שייקח לבנות דירה באמצעות חברה סינית לעומת חברה מקומית

אסף אנגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מה שיכולים להרשות לעצמם העשירונים העליונים, אינה יכולה להיות נחלת העשירונים הנמוכים
מה שיכולים להרשות לעצמם העשירונים העליונים, אינה יכולה להיות נחלת העשירונים הנמוכים

בחודש שעבר נפגשתי עם אנשים ממגוון תחומים הקשורים בנדל"ן — משר האוצר, דרך בכירי היזמים, מובילי המחאה להורדת מחירי הדירות, ועד בנקאים, רוכשי דירות ועיתונאים. השיחות נערכו לרגל ועידת הדיור והנדל"ן לצעירים, שיערכו הבית האקדמי ועיריית הרצליה ביום שלישי. הפגישות העניקו לי נקודת מבט רחבה על השיח בנושא שוק הדיור בישראל, שאחרי יותר מעשור של עליות מחירים — נראה כי הוא בשיאו. ואולם, כשניסיתי לעצור ולחלץ פתרונות ישימים מקרקס המספרים והסטטיסטיקות — שהם רוב השיח סביב משבר הדיור — נוכחתי כי הם נעדרים מהשיח.

מה בדיוק אמור לעשות זוג צעיר עם הגרפים המתפרסמים מדי שבוע? עבור בני הזוג, הבוחנים את הרכישה הגדולה בחייהם, אין זה משנה אם דירת 4 חדרים בפתח תקוה, העולה כיום נניח 1.7 מיליון שקל, תעלה מחר 1.6 או 1.8 מיליון שקל. כך או כך, רוב הסיכויים שלא יוכלו להרשות אותה לעצמם. אלא שהשיח מסביב גורם להם להתמקד ב"אם אנחנו עושים עסקה טובה או לא", "אם יצאנו פראיירים?", ו"אח"כ כבר נשבור את הראש (ואת תכניות החיסכון של ההורים) בניסיון לגייס הון עצמי של יותר מחצי מיליון שקל".

קרקס המספרים נהפך לחזות הכל, ואנחנו מחטיאים את העיקר — וזאת הבעיה האמיתית לדור הצעיר בכל הקשור לרכישת דירה. השיח חייב לכלול הצעות ביצועיות לפתרון או הכלה של המצב, ולעסוק במציאות הזאת באופן רחב יותר מאשר מספר החודשים שייקח לבנות דירה באמצעות חברה סינית לעומת חברה מקומית.

לפיכך, שלוש השאלות היחידות שהיו רלוונטיות בעבר — נותרו כך גם כיום: מה הצורך שלנו, קוני הדירות? מהן היכולות שלנו ביחס לצורך הזה? והאם יש חלופה ראויה?

בחיפוש דירה נהוג להתחיל בפתיחת אתרי אינטרנט המציגים פרויקטים חדשים ודירות יד שנייה, או בהצצה בשלטי חוצות. אם לפני המחאה החברתית אנשים נכנסו לסופר ופשוט שלחו ידם למדפים — כיום כמעט כולם מכינים רשימה ובודקים קודם את הצרכים שלהם. התשובה לשאלה אם אני צריך דירה ואיזו — אינה יכולה להיות זהה לרווק/ה תל אביבי/ת, לזוג משפרי דיור מהצפון, להורי סטודנטים בבאר שבע, לזוג עם שני ילדים בגיל העשרה או לזוג שזה עתה נישא. כמו שאין דירה אחת דומה לאחרת — אין רוכשים דומים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התופעה שבה היכולת הפיננסית של רוכשים פוטנציאליים נמצאת במקום השני בחשיבותה — רק אחרי איתור הדירה — מדהימה. ההבחנה ברורה למדי: מה שיכולים להרשות לעצמם בני העשירונים העליונים, אינה יכולה להיות נחלתם של עשירונים נמוכים. זוג המסיים את לימודיו בתחומי ההנדסה והרפואה למשל, אינו צריך להגיע לאותה מסקנה בחיפוש דירה כמו סטודנט יחיד לתואר כללי. כך גם שיקוליהם של עצמאיים, לעומת עובדי מדינה בעלי קביעות. לכל אחד תהיה תוצאה שונה אם יקפיד לעסוק בעיקר — בעצמו.

אי־אפשר לעסוק בשאלת הצורך והיכולת בלי להתייחס לחלופות: אין דין זוג ששפר מזלו לגור בנחלה צמודה להורים כדין אדם הנאלץ לנדוד מדירה לדירה בשוק השכירות. מניסיוני, יהיה קשה מאוד לשכנע זוג תושבי גבעתיים עם ילדים בגן, לוותר על שכירת דירה. אף שבכל שנה הם עוצרים נשימתם לקראת חידוש חוזה: האם המחיר יעלה? האם ייאלצו לעבור דירה? לטענתם, הם בכלל קונים שקט — עזבו אותם מהרעש של המשכנתא.

ב–2017 אין בישראל חלופה ממוסדת לבעלות על דירה, דוגמת אלפי יחידות דיור בשכירות ארוכת טווח. במקום זאת, התבשרנו השבוע על אם כל ההגרלות — 15 אלף עסקות שטיבן אינו ידוע, וגם הן מסיטות את השיח (ואולי בכלל זו הכוונה?) לשיקולי זכייה ומזל, כדי שכל אחד מאותם זכאים יתהה אם הוא פראייר או בר מזל — במקום אם הוא בכלל צריך את הזכייה או אם הוא יכול להרשות אותה לעצמו וכמה בכלל היא תעלה לו באמת.

כל אחד יצטרך לענות לעצמו מה החלופה שלו לבעלות על דירה. אחרי שעניתם לעצמכם מה אתם צריכים, אם יש לכם את היכולת לממן את הצורך הזה, ואם זו החלפוה היחידה עבורכם — תוכלו לחזור להתעסק בגרפים, מספרים או הגרלות. עד אז, כל תובנה אחרת שלכם היא לא יותר מספקולציה והסחת דעת מהעיקר.

הכותב הוא מנכ"ל הבית האקדמי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker