העיצומים במשרד החוץ מעכבים את הגעת פועלי הבניין מסין

בינואר הושג הסכם להבאת 20 אלף פועלי בניין מסין - מתוכם 6,000 עד סוף השנה ■ ואולם עובדי משרד החוץ מעכבים את הטיפול בנושא, משום שלטענתם משרד האוצר לא מכבד את הסכם השכר שנחתם עמם ב-2014 ■ האוצר: "לא ידוע לנו על עיכוב כלשהו"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פועלי בניין מסין בישראל ב– 20
פועלי בניין מסין בישראלצילום: תומר אפלבאום

בינואר האחרון הושג הסכם בין ממשלות סין וישראל, שבמסגרתו יגיעו לישראל כ–20 אלף פועלי בניין מסין - מתוכם כ–6,000 עד סוף 2017. ואולם ל-TheMarker נודע כי הגעת הפועלים, שאמורה לסייע למאמצי הממשלה להגדיל את התפוקה בענף הבנייה למגורים, מתעכבת זה יותר מחודש בגלל עיצומים במשרד החוץ.

המהלך כולו מצריך מעורבות עמוקה של עובדי משרד החוץ - הן של העובדים המוצבים בנציגויות ישראל בסין, והן בכוח אדם ייעודי נוסף שיוקצה לטיפול בנושא. ואולם העובדים טוענים כי עד כה משרד האוצר לא כיבד את ההסכמי השכר והתנאים שנחתמו עמם ב-2014 - ולכן הם מסרבים להירתם לתהליך הבאת הפועלים מסין. בין השאר, מתעכבת משלחת שהיתה אמורה לצאת בימים אלה לסין כדי להתחיל במיון הפועלים שיגיעו לישראל.

על פי לוח הזמנים המקורי אמורה היתה המשלחת, ובה עובדים ממשרדי החוץ והשיכון, ונציגים של התאחדות בוני הארץ (לשעבר התאחדות הקבלנים), לצאת לסין עד סוף יוני. אך לאור העיצומים, טוענים בכירים במשרד האוצר, המשלחת לא תצא לפני סוף יולי. כך, נראה כי ראשוני הפועלים מסין לא יגיעו לישראל לפני סוף אוגוסט.

ההסכם הושג בתחילת 2017 ובתום שנתיים של מגעים על ידי ראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, ומשרד הסחר הסיני. במארס נחתם ההסכם באופן רשמי בעת ביקורו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בסין, ובאפריל אישררה הממשלה את ההסכם - ואף קיבלה את התנאי שהציבו הסינים שלפיו הפועלים לא יועסקו בבנייה בשטחי הגדה המערבית.

בנוסף להגדלת התפוקה בענף הבנייה והתשתיות למגורים, ההסכם נועד להגדיל את מספר התחלות הבנייה ולצמצם את משך הבנייה הממוצע של דירה, המתקרב כיום לשלוש שנים. שלשום פורסמו נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שלפיהם חלה ירידה של 11% בקצב התחלות הבנייה ברבעון הראשון של 2017 לעומת הרבעון שקדם לו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, חנן גודד, אמר: "מאחר שסולם השכר של עובדי שירות החוץ לא עודכן במשך כ-17 שנה, ומאחר שהאוצר נמנע מליישם הסכם חתום משנת 2014, אין לנו ברירה אלא לנקוט עיצומים. כדאי שבמשרד האוצר יבינו שכאשר עובדים אינם מתוגמלים, זה יוצר מרמור ותסכום - ובטח שאינו מאפשר להגדיל את היקף המשימות המוטלות עליהם".

גודר הוסיף כי "במארס האחרון, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ואני לחצנו ידיים, תוך שהוא מבטיח כי עדכון השכר ייכנס לתוקף - וגם זה לא עזר. אני מאוד מקווה שבימים הקרובים משרד האוצר יתחיל לעמוד בסיכומים עמנו, דבר שיאפשר את התחלת הטיפול בהגעת הפועלים מסין".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "מבדיקה שערכנו, לא מוכר לנו כל עיכוב כלשהו. ההסכם להבאת אלפי פועלים מסין לעבודה בענף הבניה עומד בעינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker