ועד עובדי רשות מקרקעי ישראל: "מכרזים לתפקידים בכירים ברשות – תפורים"

במכתב חריף ששלח ועד העובדים הארצי למנהל רמ"י עדיאל שמרון, מאיים הוועד בהכרזת סכסוך עבודה אם לא יוקפאו המכרזים, וניהולם יועבר אל מחוץ לארגון ■ רמ"י: "לטענות אין שחר. המתאימים לתפקידים ייבחרו"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדיאל שמרון
מנהל רמ"י, עדיאל שמרוןצילום: עופר וקנין

ועד עובדי רשות מקרקעי ישראל טוען כי שלושה מכרזי כח אדם לאיוש תפקידים בכירים בארגון נתפרו מראש לשלושה מעובדי הרשות - בהם גם אחד מעוזריו של מנהל הרשות,עדיאל שמרון, כך עולה ממכתב התראה לפני הכרזה על סכסוך עבודה, ששלח הוועד אל שמרון ביום חמישי האחרון.

"על פניו, נראה שניהול המכרזים נעשה מתוך כוונת מכוון לתפור את הזכייה לבעלי תפקידים ספציפיים", נכתב. שלושת המכרזים אשר בהם מדובר, הם מכרזים לתפקיד סגן מנהל הרשות, מנהל אגף בכיר משאבי אנוש, ומנהל אגף בכיר אסטרטגיה תכנון ומדיניות.

על פי טענות הוועד, בהגדרת תפקיד סגן מנהל רמ"י נעשתה שורה של שינויים שמטרתה לאפשר לעובד אשר מונה אך לפני זמן קצר למ"מ סמנכ"ל משאבי אנוש להתמודד ולזכות בתפקיד, וזאת על אף שהוא נעדר ניסיון ניהולי מתאים. בין היתר נטען כי דרישות הניסיון הניהולי קוצצו מ-4 שנים, על פי המכרז הקודם שפורסם לתפקיד, ל-3 שנים בלבד, וכן כי בעוד שעל פי המכרז המקורי הודגש הצורך בניסיון ניהול עובדים, הפעם מדובר בניסיון ניהול ותו לא.

כאן המקום להזכיר כי הפעם האחרונה שבה מונתה סגנית למנהל רמ"י הסתיימה בסופו של דבר בסקנדל שזעזע את הארגון, והוביל לפרישת הסגנית לשעבר ליאורה טושינסקי מתפקידה לפני כשנה. זאת לאחר שביולי 2015 חשף TheMarker כי טושינסקי, מקורבתו של מנהל רמ"י לשעבר בנצי ליברמן, היתה מעורבת בכתיבת המכרז לתפקיד, שבו בסופו של דבר זכתה.

משרה נוספת שאיושה עומד למכרז בימים אלה היא משרת מנהל אגף בכיר משאבי אנוש, שם לטענת הוועד "קיים חשש לתפירת חליפה לכאורה למידתה של עובדת ספציפית באגף משאבי אנוש", וזאת לאור יצירת הגדרת תפקיד חדשה למשרה. לגבי משרת מנהל אגף בכיר אסטרטגיה תכנון ומדיניות, נכתב כי "ממידע שהגיע לוועד העובדים מדובר בניסיון לכאורה 'לתפור משרה' לעוזר בלשכתך", כאשר גם במקרה זה טוען הוועד לשורה של שינויים בהגדרות המשרה המקוריות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כרקע לדברים יש לציין כי במסגרת הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל שעליה החליטה הממשלה ב-2009, ואשר במסגרתה הפך המינהל לרשות, קיבל מנהל רמ"י לידיו את סמכויות נציב שירות המדינה בכל הקשור למינויים בתוך הרשות. מצב זה מעניק למנהל הרשות עדיאל שמרון עוצמה רבה בכל הקשור למינויים בארגון, ובכלל זה – קביעת ההגדרות למשרות השונות, קביעת הרכבי ועדות המכרזים ועוד. לטענת הוועד, מצב זה מנוצל על ידו שלא כראוי.

במכתבו מתריע הוועד כי "הנהלת הרשות קיבלה סמכויות של נציבות, אולם ללא בקרה, זאת בניגוד למקובל במשרדי ממשלה אחרים". עוד טוען הוועד כי במסווה של פרסום המשרות מסתתרת כוונה לבצע שינוי ארגוני חד צדדי. לאור זאת דורש הוועד כי שלושת המכרזים המתוארים יוקפאו, וכי ניהולם יועבר אל מחוץ לרמ"י, תוך שמי שקובע את הרכב ועדת המכרזים לא יהיה מנהל רמ"י שמרון.

בדואר אלקטרוני ששלח שמרון השבוע אל כלל עובדי רמ"י, אשר בו מנה את פעולות הרשות מהתקופה האחרונה, התייחס גם לטענות ועד העובדים: "אני מתרשם כי נציגות העובדים שמה לעצמה כיעד אסטרטגי להסלים את מערכת יחסי העבודה ברשות, וככל הנראה בימים הקרובים אף תכריז על סכסוך עבודה על רקע טענות ל'פעולות חד צדדיות' ו'פגיעה בעובדי הרשות'. טענות אלו של נציגות העובדים מופרכות, ולא ברור לי על מה הן נשענות - למעט על החלטה מודעת להסלמת היחסים או מתוך מניעים שאינם ענייניים". 

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "אין שחר לטענות, כל המכרזים מתנהלים כדת וכדין ובליווי הייעוץ המשפטי. מדובר במכרזים פנימיים בלבד. רבים וטובים מבין עובדי הארגון הקבועים מתמודדים על התפקידים המדוברים, הטובים והמתאימים שיעמדו בדרישות המכרז ייבחרו".

בתוך כך, זכה ועד עובדי רמ"י בניצחון במהלך השבוע שעבר, כאשר בית הדין לעבודה בחיפה הוציא צו מניעה נגד כוונת הנהלת הרשות להוציא את הקמת המוקד הטלפוני של הרשות למכרז חיצוני. זאת מאחר שצעד זה עמד בניגוד להסכמים שנחתמו עם עובדי הרשות, לפיהם ייעשה הצעד במכרז פנימי. צו המניעה הוצא בהסכמת הנהלת הרשות.

בעניין זה מסרה רמ"י כי "הנהלת רמ"י שמה לנגד עיניה את טובת הציבור ואת השירות לציבור. המוקד הטלפוני פועל בשנים האחרונות באופן מוצלח ורק משתפר בנתוני השירות. לכן, ההנהלה מבקשת לבחון את ביצוע השינויים בזמן זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker