התחלות הבנייה ברבעון הראשון של השנה חזרו שלוש שנים לאחור - נדל"ן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התחלות הבנייה ברבעון הראשון של השנה חזרו שלוש שנים לאחור

ירידה של 11% בהתחלות הבנייה ברבעון הראשון של השנה, לעומת קודמו, מחזירה את קצב הבנייה ל-2013-2014

28תגובות
אתר בנייה גליל ים
אייל טואג

האם ההאטה הגדולה בקצב רכישת הדירות מתחילה לתת אותותיה גם בהתחלות הבנייה? קצב התחלות הבנייה ירד ברבעון הראשון של השנה לרמה הנמוכה ביותר מאז סוף 2014. ברבעון זה הוחל בבניית 12,188 יחידות דיור, לעומת כל הרבעונים מתחילת 2015, שבהם התחלות הבנייה עלו על 13 אלף ברבעון.

מדובר בירידה של 11% לעומת הרבעון האחרון של 2016 וב-8% לעומת הרבעון הראשון של 2016. כך עולה מנתוני הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). מנתוני המגמה עולה, כי בחצי השנה שבין אוקטובר 2016 למארס 2017 חלה ירידה רבעונית ממוצעת של 3.3% בממוצע, וזאת לאחר שבחצי השנה שקדמה לה, בין אפריל לספטמבר נרשמה עלייה ממוצעת של 3.6% בממוצע לרבעון.

קצב התחלות הבנייה הוא אחד מהביטויים להערכות יזמים באשר להתנהגות השוק. בתקופת השל של רוב שנות האלפיים, התחלות הבנייה הרבעוניות הגיעו לרמה של 8,000-7,000; עם עליות בין 2008 ל-2011 הקצב הגיע אף ל-12 אלף התחלות בנייה ויותר, ואולם המחאה החברתית ואווירת ירידת המחירים שהגיע בעקבותיה, ואי הבהירות שהיתה סביב צעדי הממשלה בעקבות ועדת טרכטנברג, הביאו לצניחה בממדי התחלות הבנייה ב-2012; ב-2013 חלה שוב עלייה בהתחלות הבנייה, ואולם קידום מע"מ 0 על ידי יאיר לפיד הביאה שוב לירידה, שתוקנה החל מסוף 2014 לעלייה לשיא התחלות בנייה של למעלה מ-14 אלף יחידות דיור  שנרשם ברבעון השני של 2015; בממשלה הנוכחית, קצב הבנייה נע בין 13 ל-14 אלף ברבעון, וכאמור, הרבעון הראשון של 2017 מציין ירידה משמעותית בהיקף.

יזמים הזהירו לא אחת, כי הקצאת קרקעות המדינה למבצעי "מחיר למשתכן" ופגיעה בביקושים, באמצעות הצעדים שהרחיקו משקיעים מהשוק, יגרמו לירידה בהתחלות בנייה.

מספר התחלות הבנייה

ואולם נראה כי יש קשר בין נתוני התחלות הבנייה לבין הנתונים שמפרסם מפעם לפעם הכלכלן הראשי באוצר, על ירידה משמעותית ברכישת דירות חדשות. כך, פירסם הכלכלן הראשי, כי ברבעון הראשון של השנה נמכרו 6,400 דירות חדשות, ירידה של 31% בהשוואה לרבעון הראשון של 2016 ושל 2% לעומת הרבעון האחרון של 2016. מאז הרבעון השני של 2015, בו נרכשו יותר מ-10,000 דירות,  מסתמנת מגמה ברורה של ירידה ברכישת דירות חדשות, כש"מחיר למשתכן", רק ממתן את הקצב שלה.

הערים שבהן קצב הבנייה הוא הגדול ביותר הן תל אביב, שבה בשנה שבין אפריל 2016 לסוף מארס 2017 הוחל בהקמת 2,456 דירות, בירושלים הוחל בהקמת 2,143 דירות (ירידה של כמעט 28% לעומת השנה שקמה לה); במקום השלישי נמצאת אשקלון, שבה נרשמו באותה שנה 1,667 התחלות בנייה, גידול של כ-30% לעומת השנה שקדמה לה, ואילו במקום הרביעי הפתיעה קריית מוצקין עם 1,524 התחלות בנייה, גידול של כמעט פי 10, לעומת השנה שקדמה לה.

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, עו"ד אליאב בן שמעון, מסר בתגובה: "ניסיון העבר מלמד כי בעוד מספר חודשים נתוני הלמ"ס יתעדכנו רטרואקטיבית, ונראה ירידה מתונה מזו שמדווחת היום. יחד עם זאת, מגמה של בלימה בגידול התחלות הבנייה ואפילו ירידה מסוימת, הן בהחלט נתון שיש לתת עליו את הדעת. חלק מהסיבות לכך הגיעו לכדי פתרון – כך למשל, תקופת הקיפאון בתמ"א 38 לנוכח ויכוחי פרשנות משפטית שהגיעו לכדי סיום, וכן המתנת יזמים לכניסה לתוקף של תיקון החוק בעניין ערבויות חוק המכר ללא רכיב המע"מ. מנגד, ישנם חסמים המונעים גידול במספר ההתחלות, לדוגמא בעלי קרקעות פרטיים המבקשים סכומים שאינם סבירים, לאור העובדה כי המדינה משווקת קרקעות בעיקר למחוסרי דיור במסגרת מחיר למשתכן. כמו כן, להערכתנו, הרשויות המקומיות, הכבאות, חברת חשמל וגופים נוספים, לא נערכו לגידול בהיקף העבודה והם כיום מהווים מכשול להוצאת היתרי בניה".  

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: סקירה יומית של שוק הנדל"ן ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם