עונת החתונות - הרשימה השחורה של האוצר: "אלה גני האירועים הפועלים ללא היתר"

האוצר: "ממליצים לבעלי האירוע לוודא כי העסק פועל לפי חוק - כדי להימנע מעוגמת נפש" ■ התאחדות בעלי האולמות: "חבל שמדינת ישראל בוחרת להתנער מאחריות ומעדיפה לתת לציבור לשלם את המחיר"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן האירועים גדות
גן האירועים גדותצילום: אייל טואג

היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה הפועלת תחת משרד האוצר, פירסמה הבוקר (ב') רשימה של 22 גני אירועים הפועלים ללא היתר בנייה – כמעט כולם באזור מרכז הארץ, הרי ירושלים והכרמל.

ממשרד האוצר נמסר כי "בשבועות הקרובים תבצע היחידה מבצעי אכיפה לאיתור והפסקת פעילות גני אירועים הפועלים בניגוד לחוק התכנון והבנייה. כדי להימנע מעוגמת נפש, משרד האוצר ממליץ לוודא כי העסק פועל לפי חוק, ובמקרה של ספק יש לבצע בירור בוועדה המקומית הרלבנטית".

ברשימה מצויינים שלושה גנים הפועלים ללא היתר בתל אביב, כולם באזור פארק הירקון בסמוך לגדות המחל. מדובר בגנים "גדות", "ריברסייד" ו"פיאף" – שלגביו צוין כי קיים צו סגירה. עוד כוללת הרשימה את "גני דלווינו" הפועל בפתח תקוה. ראשון לציון כוללת גם היא שניים מהגנים שברשימה – "גן הורדים" ו"גבעת האירוסים". שניים מהגנים ברשימה ממוקמים ביערות הכרמל - "פיין קלאב" ו"יללת התנים".

חלק ניכר מהגנים פועל במרחב הכפרי – מושבים וקיבוצים. על רשימה זו נמנה הגן "גני חוף גינוסר" הפועל בקיבוץ גינוסר שלחוף הכנרת, "גרינפילד" הפועל בקיבוץ געש שבשרון, ו"גני כנען" בקיבוץ נען. שניים מהגנים – "הגן הקסום" ו"חוות דרך ארץ", פועלים במושב מחסיה הסמוך לבית שמש, ושניים נוספים – "אחוזת גן עדן" ו"וילה ארטימיס" פועלים במושב שדות מיכה הממוקם מעט דרומה משם.

אולם האירועים ריברסיידצילום: אייל טואג

התאחדות בעלי האולמות וגני האירועים, המייצגת למעלה מ-500 עסקים בתחום, מסרה בתגובה לרשימה שפורסמה: "אין ויכוח על כך שאולמות וגנים ללא היתר לא צריכים לפעול, אבל ראוי שהמדינה תשקיע מאמצים לא רק ברדיפת בעלי האולמות אלא גם ביצירת הקלות רגולטוריות שיוזילו את המחירים לציבור, בהסדרת מתן היתרים - תהליך שנגרר לעתים במשך שנים ארוכות - ובשיתוף פעולה עם העוסקים בתעשיית השמחות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"כארגון יציג בחרנו להקים מוקדם יותר השנה מוקד לפניות הציבור, המיועד למי שנפגעו מסגירה פתאומית של גן או אולם ערב האירוע. דאגנו לכל מי שפנה אלינו למקום חלופי בלא עלות נוספת. זה חלק מלקיחת האחריות שלנו על הענף. חבל שמדינת ישראל בוחרת להתנער מאחריות ומעדיפה לתת לציבור לשלם את המחיר".

מחברת ירקונלה, מפעילת ריברסייד נמסר בתגובה להכללתה ברשימה: "החברה אוחזת בידה רישיון עסק בתוקף, הכולל בתוכו אישורים עדכניים של תחנות ואגפי הרישוי של עיריית ת"א יפו לרבות משטרה, כיבוי אש, איכות הסביבה ועוד.

"החברה פועלת על פי רישיון זה שנים ועוסקת בהפעלת מסעדה בית קפה, הכנת מזון, הגשת משקאות משכרים ובעריכת אירועים במקום במסגרת פעילותה בו. לא זו אף זו, החברה נמצאת בסיום תהליך של הוספת פריט רישוי של אולם שמחות או גן לשמחות ואירועים והכל על פי הנחייה והדרכה של האגף לרישוי עסקים של עיריית ת"א יפו.

"יצויין כי משרד הפנים, כמו גם משרד האוצר, אינם רשויות רישוי על פי חוק על כן, כל מידע המפורסם על ידן בעניין רישיונות עסק, תחת ידיהן, מוטל בספק. החברה שבנדון פועלת אך ורק על פי רישיון מעיריית ת"א יפו ועל פי הוראותיה הנוגעות לאופן עיסוקה בו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker