כלכלת בחירות? כחלון הכריז על הגרלת ענק של 15 אלף דירות ב-24 יישובים

שר האוצר: "הדירות - במסגרת תוכנית מחיר למשתכן - יוגרלו בעיקר באזורי ביקוש, וחלקן עדיין בשלבי היתר" ■ ח"כ שמולי: "המחירים עלו ב-8%, צריכים דירות - לא הגרלות" ■ הנה רשימת היישובים המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין לשמאל: שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי יואב גלנט ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד

כלכלת בחירות? "15 אלף דירות יוגרלו בהגרלת מחיר למשתכן שתיפתח במוצאי שבת" - כך אמר בצהריים שר האוצר משה כחלון במסיבת עיתונאים שכינסו שר השיכון, משה גלנט והשר כחלון. לדברי כחלון, הדירות יוגרלו בעיקר באזורי ביקוש, וחלקן עדיין בשלבי היתר. "לא בונים דירה בחצי שנה, זה בלוקים ובטון, לא מדפיסים אותה בתלת מימד, אבל זה יקרה".

במסגרת התוכנית, יוגרלו בו זמנית 15 אלף דירות ב-85 פרויקטים ב-24 היישובים הבאים: חיפה, ראשון לציון, נתניה, באר שבע, בית שמש, הרצליה, מודיעין, רמלה, רעננה, ראש העין, יבנה, נצרת עילית, קריית ביאליק, גדרה, אופקים, מגדל העמק, כפר יונה, טירת הכרמל, עתלית, שלומי, פרדסיה, מצפה רמון, מרכז שפירא וחריש.

השר כחלון הזכיר כי עד כה נמכרו מעל 10,000 דירות בהגרלות מחיר למשתכן והוסיף כי עד סוף השנה יוגרלו עוד 10,000 דירות בנוסף ל-15 אלף שבהן מדובר. כמו כן אמר כחלון כי עוד 75 אלף דירות נוספו למלאי בתוכניות שאושרו. לדברי כחלון, "הפסקנו את הניצול של הקבלנים". 

ההגרלה במוצאי שבת תהיה בשלושה אזורים ו"חוזק" בה הקריטריון של בני מקום, הנותן עדיפות לקניית דירות לתושבי הרשות שבתוכה הוא נבנה. עד כה, נרשמו להגרלה 85 אלף. ההגרלה תיסגר ב-9 ביולי ותוצאותיה יוכרזו ב-14 באוגוסט.

במסיבת העיתונאים שהתקיימה היום השתתפו שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, סגן שר האוצר יצחק כהן, יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון ומנכ"ל משרד השיכון חגי רזניק.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ח"כ איציק שמולי על הגרלות מחיר למשתכן: "גם אם הרעיון מאחורי התכנית בת השנתיים של כחלון נכון, הביצוע עד כה כושל ורופס ומחירי הדיור המשיכו לעלות בעוד 8% בכל שנה מאז שנכנס לתפקידו. ב-2015 הכריז כחלון על יעד של 70 אלף דירות עד לסוף 2016 ובפועל ל-3,500 דירות בלבד ניתנו היתרי בניה. הצעירים זקוקים לדירות ולא להגרלות והפתרון האפקטיבי ביותר הוא בניה תקציבית לצד השוק החופשי".

נכון להיום, הוכרזו בסך הכל 10,777 זוכים בהגרלות מחיר למשתכן - בעוד 6,648 יחידות דיור קיבלו היתר בנייה חלקי ו-2,803 בלבד קיבלו היתר מלא.

אין זו מקריות. מדובר במדיניות מחושבת היטב. המטרה היא לגרום לאלפי רוכשי דירות ראשונות לקנות דירות מוזלות שעתידות להיבנות במסגרת מחיר למשתכן, לפני שיתייאשו מהמבצע הממשלתי ויפנו לשוק החופשי. זאת, מכיוון שהדבר יגדיל את הביקוש ויפגע במאמצי הממשלה לבלום את המחירים.

באוקטובר 2015 נחתמו בהצלחה המכרזים הראשונים של מחיר למשתכן, ובפברואר 2016 התקיימו שתי ההגרלות הראשונות, בעפולה ובלוד. על אף הרעש התקשורתי הרב שליווה את ההגרלות, בפועל היה מדובר במספרים זניחים של מאות יחידות דיור, ביחס לעשרות אלפי משקי בית שהוציאו תעודות זכאות.

באותה התקופה המדיניות קבעה כי על ההגרלות להתבצע רק בסמוך להוצאת היתר מלא ותחילת בנייה בפועל. ואולם עד מהרה הבינו במטה הדיור כי זו שיטה בעייתית. מעט מאוד יזמים הצליחו להוציא היתר בתוך חודשים מיום הזכייה, וגם מרבית הוועדות המקומיות לא היו ערוכות לכך. קצב ההגרלות המשיך להיות כמה מאות דירות מדי חודש, ובמקביל עשרות אלפי משקי בית נרשמו. היוזמה הושמה ללעג כסוג של פיס, ובמטה הדיור חששו כי אמון הזוגות הצעירים בה יאבד, וכי הרוכשים יחזרו לשוק החופשי, ובכך יגדילו את הביקוש וידחפו את המחירים למעלה.

לפיכך הוחלט על שינוי מדיניות בעניין מועד ההגרלות ביחס לתחילת הבנייה בפועל. אם בימיה הראשונים של התוכנית הוצמדו ההגרלות להוצאת ההיתר המלא, בחלוף הזמן הן נערכו בסמיכות להיתר בנייה בתנאים - כזה שמכוחו אי־אפשר לבנות. בחודשים האחרונים אף נודע על הגרלות בסמוך להגשת בקשה להיתר מצד היזם בלבד.

יתרונותיה של הגישה החדשה ברורים - יכולתה של הממשלה לקיים מספר גדול של הגרלות בתוך זמן קצר ולהוציא אלפי רוכשים פוטנציאליים מהשוק. אבל יש לה גם לא מעט חסרונות שמהם סובלים בעיקר הרוכשים. הם נאלצים להמתין חודשים ארוכים להליך בחירת הדירה, שבו כלל לא מובטח להם כי יצליחו לרכוש דירה שבה הם מעוניינים. הסיבה: היזם אינו מפרסם את התוכניות של הדירות כל עוד לא קיבל הפרויקט היתר ואושר סופית. כמו כן, לפי שיטת בחירת הדירות, אלה הממוקמים בתחתית רשימת הזוכים רשאים לבחור אחרונים, כשההיצע שנותר מוגבל. לפיכך, עלולים הרוכשים לגלות רק בתום חודשי ההמתנה הארוכים כי עליהם לבטל את זכייתם. בנוסף, עשוי מחיר הדירה לעלות בתקופת ההמתנה עקב הצמדות למדד תשומות הבנייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker