ח"כים מהימין נגד מבקר המדינה: "מוטים פוליטית, אתם מייצגים את הרשימה המשותפת"

דיון ועדת הביקורת בדו"ח מבקר המדינה על העברת כספים שיועדו לפיריפריה אל עמותות המקורבות לשר אריאל והבית היהודי הפך למפגן האשמות בהובלת חברי הכנסת סמוטריץ' וביטן ■ ח"כ שפיר: "כסף שנועד לדימונה ואופקים התגלגל לרמת אביב ג' ושינקין"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בצלאל סמוטריץ'נואם בכנסת בדצמבר 2016
בצלאל סמוטריץ'נואם בכנסת בדצמבר 2016צילום: אמיל סלמן

מתקפה חריפה של נציגי מפלגות הימין על מבקר המדינה בדיון הנערך כעת על דו"ח מבקר המדינה על תקצוב עמותות המקורבות לשר אורי אריאל. על פי הדו"ח, שפורסם לפני חודש הפכה "התוכנית האסטרטגית לעידוד וחיזוק ההתיישבות" שאושרה בתקופת הממשלה הקודמת, שבה כיהן אריאל כשר השיכון, לצינור העברת כספים לעמותות המזוהות פוליטית עם מפלגות תקומה והבית היהודי, אשר פעלו בין היתר ביישובים העשירים של מרכז הארץ כגון הרצליה, רמת השרון, ורמת אביב ג'.

הדיון נערך בהשתתפות השר אריאל אשר ציין כי לא היה ניתן לתלות את שיטת התקצוב רק במצבו הסוציו-אקונומי של היישוב, שכן "אשכולות 1 ו-2 זה רק ערבים ובדואים. אין שם גרעינים ואין למי לתת". עוד לדבריו, "אין אף גרעין שביקש ולא קיבל. אני מכבד את הביקורת, אבל הכל נעשה בסמכות ואחריות. הממשלה אשרה את ההחלטות והחטיבה להתיישבות פעלה בהתאם להחלטות הממשלה. את הפעילות שלה ליוו משרדי רו"ח חיצוניים".

במהלך הדיון הרבו חברי הכנסת להתפרץ ולצעוק זה על זה, וכן על נציגי משרד המבקר, שהואשמו על ידי נציגי מפלגות הימין בהטייה פוליטית. כבר בפתיחת הדיון צעק חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי, תקומה) על סמנכ"לית משרד המבקר ליאורה שמעוני: "חובבנים. אתם מוטים פוליטית. הדו"ח הזה מדבר מגרונה של סתיו שפיר ולכן לא רציני ולא מעמיק. אתם לא מבינים כלום בגרעינים, לא מבינים כלום בשטח. יושבים במגדל השן ומדברים בלי להבין".

יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) אף החריף את הטון וטען כי מחברי הדו"ח מייצגים את חברי הרשימה המשותפת. בהמשך הדיון הורתה יו"ר הוועדה קרין אלהרר (יש עתיד) על הוצאת ביטן מאולם הדיונים, לאחר שלא חדל להתפרץ לדבריה של ח"כ סתיו שפיר.

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), תקף אף הוא את הדו"ח באמרו כי מדובר ב"שלטון פקידים", המפריעים לשרים לממש את מדיניותם. עם זאת כאשר נשאל על ידי אלהרר האם בכלל קרא את הדו"ח שאליו הוא מתייחס, השיב: "עיינתי, לא קראתי".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שמעוני אמרה כי "הדו"ח אינו מבקר את מדיניות הממשלה. הדו"ח מבקר את האופן שבו מתקבלות ההחלטות ומי רשאי לעסוק בזה. ברור לנו שלכל שר יש אנשים מחוץ למערכת שאיתם הוא מתייעץ".

חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) אמרה כי "המשמעות של העובדות שעולות מדו"ח המבקר היא כי כסף שנועד לפריפריה הגיע למרכז הארץ כדי לממן פעילות פוליטית של השר אריאל ומקורביו, ושל מפלגת הבית היהודי. כסף שהיה צריך להגיע לאופקים ולדימונה, התגלגל לרמת אביב ג', לשינקין ולהרצליה אל גופים שעוסקים ב'חיזוק ערכי היהדות'".

על פי דו"ח מבקר המדינה שפורסם בחודש שעבר, יישום "התוכנית האסטרטגית" מטעם משרד השיכון נעשה כולו על ידי מקורבים פוליטיים מטעמו של אריאל, בחלקם פעילים מרכזיים בעמותות שזכו לתקצוב. לעומתם, הדרג המקצועי של משרד השיכון מודר מהתהליך. עוד מצא המבקר כי חלק גדול מהעמותות שתוקצבו במסגרת התכנית השתתפו בפעילות שטח פוליטית למען הבית היהודי לקראת בחירות 2015.

ההחלטה לקידום התוכנית (החלטה 741) אושרה על ידי קבינט הדיור, אז עדיין בראשות שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. בדברי ההסבר המצורפים צויין כי מטרתה "להוריד את מחירי הדיור ולהציב כיעד לאומי את פיתוח הפריפריה הגאוגרפית והחברתית בישראל". לצורך זה נקבע כי יוענק סיוע לקבוצות התיישבות ("גרעינים"), אשר יתיישבו במרחב העירוני והכפרי. לצורך זה הוקצו 110 מיליון שקל לשנים 2013–2015.

ואולם לדברי המבקר, את יישומה של התוכנית ניהלו מטעמו של שר השיכון קבוצת מקורבים פוליטיים, שהבולטים בהם הם יועצו לשעבר ישראל מלאכי, הרב אריאל דורפמן שהיה בכיר לשעבר בתקומה, ומנכ"ל הגרעין התורני בעכו לשעבר ישי רובין (כיום סגן מנהל מחוז צפון במשרד השיכון). זאת אף שהם היו חלק מהמנהלים והמייסדים של עמותות שתוקצבו במסגרת ההחלטה — ולפיכך פעלו בניגוד עניינים לכאורה.

ח"כ קארין אלהרר, יש עתיד, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, בסיכום הדיון בדו"ח המבקר על אורי אריאל אמרה כי "הקואליציה ממשיכה בניסיון הדה-לגיטימציה של משרד מבקר המדינה. ההשתלחויות הבלתי פוסקות בגוף המקצועי הזה לאורך כל הדיון הן מבזות. 

"אני מבהירה באופן ברור - תהיה פה במדינה ביקורת. למרות הניסיון שלכם לבטל אותה כדי שתוכלו לעשות ככל העולה על רוחכם. הביקורת לא נעימה לקואליציה אבל היא תימשך. זה דו"ח שנעשה על ידי גוף אובייקטיבי ומקצועי ברמות הגבוהות ביותר שיש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker