הסכם גג ישלש את באר יעקב - שכבר כיום קורסת מעומס הבנייה החדשה

המועצה המקומית נמצאת בגירעון שמגיע לשנת תקבולים מארנונה, וזאת לאחר שבעשור האחרון היא כמעט הוכפלה במספר תושביה

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס החתימה על הסכם הגג בבאר יעקב
טקס החתימה על הסכם הגג בבאר יעקבצילום: עמוס בן גרשום / לע"

במעמד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נערך היום טקס החתימה על הסכם גג לפיתוח מועצת באר יעקב. במסגרת ההסכם הוכרז כי יקומו בתחום המועצה עוד קרוב ל-12 אלף יחידות דיור, ולפי הודעה הרשמית 3,200 יחידות דיור ישווקו בעיר עד תום השנה הנוכחית - 2017, בשטח שפינה מחנה צריפין.

משמעות ההסכם היא לפחות שילוש אוכלוסיית באר יעקב בתוך פרק זמן של עשור, והדבר יגלגל לפתחה אתגרים פיננסיים, למרות שהעירייה אינה מצליחה לעמוד באתגרים שהבנייה מהשנים האחרונות הציבה בפניה, כש-2,300 דירות חדשות נוספו ל-3,000 הוותיקות. הצמיחה המהירה בכמות התושבים דרדרה את המועצה לגירעון עמוק, אשר חייב את משרד הפנים להצמיד לה בשנה שעברה חשב מלווה שעוקב אחר התנהלותה הכספית.

לא מעט ברכות הושמעו בטקס החגיגי. שר האוצר משה כחלון, אמר כי "אנחנו מכפילים את המדינה. במסגרת הסכמי הגג הכפלנו את אופקים, הכפלנו את אשקלון, הכפלנו את בית שמש והיום אנחנו מכפילים פי כמה את באר יעקב. אנחנו מכינים את מדינת ישראל לעשרים השנים הקרובות מבחינת תכנון, תשתיות ועתודות קרקע. אנחנו נתכנן, נשווק, נבנה ונבנה ונבנה עד שמשבר הדיור ייפתר".

שר השיכון, יואב גלנט, דיבר על באר יעקב כעל "פנינה במרכז הארץ, בעלת פוטנציאל פיתוח וצמיחה אדירים. הסכם הגג מאגד בתוכו מרכיבים רבים אשר יטיבו עם אזרחי מדינת ישראל המבקשים לקבוע ביתם במרכז הארץ. הסכם זה הינו נדבך מרכזי בכלל הפעולות של מטה הדיור ומשרד הבינוי והשיכון להורדה במחירי הדיור. אני מודה לשר כחלון על פעולותיו הרבות ביוקר המחיה, הבאות לידי ביטוי בתוכניות הדגל מחיר למשתכן ונטו משפחה".

ואילו ראש מועצה מקומית באר יעקב, ניסים גוזלן, אמר בטקס כי "הסכם הגג מבטיח לבאר יעקב המשך תנופה והתרחבות, ומעל הכול, יכולת כלכלית והשקעה ממשלתית שתאפשר מתן שירות ברמה גבוהה לתושבי באר יעקב - הוותיקים והחדשים. בזכות הסכם הגג יזכו שכונות הרצל ורמב"ם להתחדשות עירונית".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם כאמור, המצב בבאר יעקב שונה לחלוטין מהמלים החגיגיות. הסכם הגג שנחתם היום כולל אמנם תוכניות לפיתוח 1.5 מיליון מ"ר לתעסוקה, אשר אמורים לתמוך בהוצאות שייגזרו מכמות התושבים הגדולה, אך באר יעקב גובלת מצפון מערב בראשון לציון וברמלה מצד דרום מזרח - והיא תצטרך להתחרות בשתיהן על שיווק קרקעות ליזמים שייבנו, ובעיקר במשיכת חברות שיאיישו שטחי משרדים ומסחר הנדרשים כדי להזין את קופת העירייה בארנונה עסקית. הסכמי הגג שנחתמו עם רמלה וראשון לציון מביאים לאזור עוד 8,000 ו-10 אלף יחידות דיור.

מצבה העגום של באר יעקב מלמד שוב כי ללא ארנונה עסקית, המכסה את ההוצאות על תושבים שהארנונה שהם משלמים גירעונית, רשות מקומית אינה יכולה לספק שירותים מינימליים לתושבים, כך שגם רמלה וגם ראשון לציון צריכות למשוך אליהן עסקים, מתוקף ההסכמים שנחתמו איתן.

תקציבה השוטף של באר יעקב כיום הוא 160 מיליון שקל, 109 מיליון מתוכם הם הכנסות עצמיות, כש-72 מיליון מתוכם מקורם בארנונה - כלומר הכנסה קבועה. כיום יש בשטחה כ-130 אלף מ"ר המניבים לה ארנונה עסקית - ומאוכלסים במשרדים, מסחר ותעשייה אשר מניבים לה כ-34 מיליון שקל בשנה, סכום שאינו מכסה את ההוצאות השוטפות. בבאר יעקב חיים 20 אלף תושבים ב-5,300 יחידות דיור, שכאמור, כמעט מחציתן נבנו ואוכלסו בעשור החולף. הגידול המהיר באוכלוסייה לא הצליח עד היום להיתמך בתוספת שטחי מסחר ותעסוקה, והוא עירער את מצבה הפיננסי של המועצה, והותיר אותה בשנה שעברה עם גירעון מצטבר בעומק 70 מיליון שקל - כמעט שווה ערך להיקף כל הכנסותיה מארנונה, כאמור.

תופעת לוואי לבנייה המאסיבית הן תביעות פיצויים העומדות כנגד המועצה מצדם של בעלי קרקעות, אשר לפי הדו"חות שלה הן בהיקף יותר מ-300 מיליון שקל. מצבה הכלכלי המעורער הוביל לכך שבשנה שעברה הקצה משרד הפנים למועצה חשב מלווה, עמוס סעדון, מהלך שננקט כלפי רשות מקומית המתקשה לנהל את הוצאותיה, אם התקציב אינו מתאזן והרשות צריכה להתחייב לתוכנית הבראה.

הסכם הגג, אשר יוסיף לבאר יעקב לפי התוכניות עד 45 אלף תושבים, לא יקל עליה להתמודד עם האתגרים הפיננסיים שבפניהם היא עומדת, ואשר ההסכם אף יעצים. שיעור נוסף שראשי רשויות לומדים ללא הרף הוא, ששטחי מגורים מתמלאים הרבה יותר מהר מאשר שטחי תעסוקה, בטח שבסביבה תחרותית כמו בבאר יעקב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker